Image
7.10.2014 0 Comments

Výbava pre domácu sieť

Sprevádzkovať domácu sieť zvládne azda každý. No zabezpečiť jej stabilitu, to je už tvrdší oriešok. V našom teste sú zariadenia, ktoré budú pre každého užitočné. Či už to bude nový model routera radu Archer, alebo USB Wi-Fi či rozširovač signálu.

TP-Link Archer C2

Toto je jeden z najvýkonnejších routerov na trhu. Podporuje všetky aktuálne štandardy a všetky jeho eternetové porty sú gigabitové. Osvedčil sa nám najmä z hľadiska kvality a dosahu signálu a dobrej konfigurovateľnosti. So začiatočným nastavením síce pomôže sprievodca, no uznávame, že prostredie je viac orientované na používateľov, ktorí sa vyznajú v sieťových pojmoch.

14282201505_932e49e27f_o.jpg

Router podporuje štandard AC, ide teda o duálny model. Používa dve antény, ktoré sa dajú nasmerovať podľa potreby. No v praxi sme zvlášť nebadali zmenenú kvalitu signálu. Tentoraz to myslíme v pozitívnom smere. Router má totiž technológiu, ktorá sa snaží rovnomerne pokryť maximálny dosahovaný rádius svojím signálom. Je pravda, že sme mali zhruba o 20 % lepší signál na problematických miestach.

Badať to však bolo najviac na stabilite pripojenia. Jednak bolo podstatne rýchlejšie a kvalita výraznejšie nekolísala. Na testovanie sme využili externý disk, pričom rýchlosť dátového prenosu bola zhruba 6,5 MB/s vo vzdialenosti 5 metrov. V poriadku, sú na trhu rýchlejšie (a zároveň drahšie) modely, no treba dodať, že išlo o stabilný údaj. Nezaznamenali sme takmer žiadne kolísanie, takisto len čiastočne klesla rýchlosť pri on-line streamovaní filmov z internetu.

Na zadnej strane je bežná výbava portov. K tomu je tu aj port USB 2.0, ktorý ešte stále nie je v routeroch bežný. Zadná strana má aj samostatné tlačidlo na vypnutie celého routera a takisto spínač na vypnutie bezdrôtovej časti. Oceňujeme tento systém. Používatelia, ktorí z nejakého dôvodu nechcú v istom momente využívať Wi-Fi, majú možnosť jednoduchého vypnutia bez toho, aby bolo treba obe pásma siete deaktivovať v nastaveniach zariadenia. V praxi sa nám páčilo využitie portu USB.

Môžete doň pripojiť nielen pamäťové zariadenie, ale aj tlačiareň. V rámci pripojeného pamäťového zariadenia je tu priestor na konfiguráciu FTP servera, ako aj mediálneho servera na zdieľanie multimediálnych dát. Kto by chcel využiť tento port na vytvorenie sieťového disku z bežného externého disku, má základné možnosti na nastavenie prístupu a zdieľania dát. V rámci kontroly prístupu sú tu všetky nástroje, ktoré pokročilý používateľ očakáva. Nechýba ani rodičovská kontrola.

Hodnotenie:

Kvalita signálu a stabilita prenosov, pokročilé nastavenia, možnosti využitia portu USB
Nastavenia pre technicky zdatnejších

Cena: 76,29 EUR
Zapožičal: TP-Link

Edimax EW-7711MAC

Nie každý notebook alebo počítač má Wi-Fi kartu podporujúcu štandard AC/A/N. Nie je to totiž zatiaľ úplne bežný jav ani v notebookoch, a to aj v tých najdrahších na trhu. Či už potrebujete bezdrôtový adaptér pre stolový počítač, alebo prenosný, tento modul USB príde vhod. Dizajnovaný je ako doplnok k počítačom Apple MacBook, no využiť ho môžete s akýmkoľvek počítačom.

EW-7711MAC_photo_handhold_1000x1000.jpg

Je vo vyhotovení nano, takže ho netreba vyberať z portu USB ani počas prenášania počítača. Postup výrobcu je však dosť netradičný. Kým väčšina produktov na trhu podporuje obe siete alebo len nižšie 2,4 GHz pásmo, tento modul Wi-Fi má podporu len pre 5 GHz siete. Nie je to v zásade problém, pretože v notebooku už určite adaptér Wi-Fi máte, a aj keď je starší, pokryje nižšie frekvenčné pásmo. No stále sa bez neho nezaobídete, ak prídete niekam, kde je podpora len pre nižšie frekvencie. 

EW-7711MAC_photo_1000x1000.jpg

Zaujímalo nás využitie takéhoto pripojenia. Rozdiel signálu sme v praxi nijako nezaznamenali, a to ani pri preskúmaní kvality signálu k testovaciemu routeru cez program Wi-Fi Inspect. Doplnok teda nie je určený na zosilnenie signálu oproti internej karte v prenosnom počítači. Testovanie rýchlosti preukázalo stabilné pripojenie k existujúcej sieti. Prenášali sme v sieti AC rýchlosťou 3,4 MB/s v dosahu piatich metrov. Ani po niekoľkohodinovom používaní sa modul USB Wi-Fi nezahrieval. Ak teda máte v notebooku dosť portov, odporúčame tento modul ako upgrade vašej karty Wi-Fi. Nestojí veľa, nevyžaduje extra miesto a získate rýchlejšie prenosy.

Hodnotenie:

Jednoduchá inštalácia, kvalita signálu, stabilné prenosy na disk NAS, bez nežiaduceho zahrievania
Podpora len pre 5 GHz pásmo

Cena: 15,59 EUR
Zapožičal: AGEM Computers

ZyXEL WRE6505

TIP_REDAKCIE_PC REVUE_male.jpg V mnohých testoch sieťových zariadení sme vyskúšali routery, ktoré sa radili medzi najvýkonnejšie a zároveň sa ich cena pohybovala aj nad hranicou 150 EUR. Toto zariadenie pomôže vyriešiť váš problém. Je to totiž rozširovač signálu, a nie hocijaký. Má technológie na to, aby ste ho správne umiestnili a získali tak čo najväčšie pokrytie. Zariadenie sme intenzívne testovali niekoľko týždňov a treba podotknúť, že prenosy dát boli stabilné. Na prenosy sme využívali obe siete. Je tu podpora 2,4 GHz aj 5 GHz pásma.

zyxel-wre6505-ac-repeater-ac433n300-access-point (1).png

Inštalácia nie je zložitá a zaberie len pár minút. Po pripojení do zásuvky sa pripojíte na Wi-Fi sieť extendera a dostanete sa do rozhrania podobného pri nastavovaní routera. Niektoré položky sú rovnaké a budú známe aj menej pokročilým používateľom. No je jasné, že ide o iné zariadenie než klasický router, a tak je tu niekoľko špecifických položiek.

V prvom rade nejde o nezávislé zariadenie. Preto sa v sprievodcovi pripojením zariadenia uskutoční vyhľadanie siete. Postupne si tu nakonfigurujete obe pásma. Pomenovať ich môžete rovnako ako hlavné SSID vašej existujúcej siete. My sme však zvolili názvy poskytnuté automatickým návrhom. Ten je menosiete_2.4GEXT a pod. Bežnému používateľovi na tom nemusí záležať, no my sme chceli vedieť, ku ktorej sieti sme aktuálne pripojení. Dodávame, že priamo na tele rozširovacieho modulu je port LAN.

Síce iba s rýchlosťou 10/100 Mb/s, no aj tak nám v mnohých prípadoch poslúžil na pripojenie externého disku alebo ďalšieho počítača. Rozhodne ide o nezanedbateľný detail a port LAN tu tvorí výraznú pridanú hodnotu. Najmä ak potrebujete pripojiť návštevu a nechcete prezrádzať heslo na vašu sieť Wi-Fi a hostiteľský režim nemáte nastavený. Port LAN využijete aj vtedy, keď nakonfigurujete zariadenie do režimu Access Point.

ZyxelSpodok.jpg

Takto vyzerá spodná časť rozširovača signálu ZyXEL WRE6505

Jedna z najväčších výhod, ktorú sme zistili počas testovania, bola paradoxne tá najprozaickejšia - kvalita signálu. Tým, že sme použili rozširovač signálu, získali sme novú polohu prípojného bodu. V skutočnosti sa už ani jedno zariadenie nepripájalo cez Wi-Fi na pôvodný AC router. Nová poloha umožnila lepšie pokrytie rovnomerným výkonom, navyše netreba premiestňovať hlavný router a s ním aj potrebné káble.

To je predsa zmysel bezdrôtových sietí. No zvyšná časť bytu trpela výpadkami a nestabilitou. Áno, to je presne ten prípad, keď panelové steny spoľahlivo odstavia aj drahý AC router. Tým, že sme vytvorili nový SSID s pripojením na pôvodnú sieť, získali sme sprostredkovateľa. Ten je vzdialenosťou dostupný zhruba rovnako zo všetkých kútov v byte. V sprievodcovi pripojenia vidíte aj aktuálnu silu signálu. Ak je vysoká, je vhodné dať extender ešte ďalej od rádiusu zdroja pôvodnej siete, môže byť aj blízko, ale za ďalšou stenou. Na základe toho vám rozhranie umožní zvoliť optimálne miesto na umiestnenie rozširovača.

Ako už býva pri produktoch ZyXELu zvykom, sú tu technológie zamerané najmä na úspornú prevádzku. Jednak sa výkon portu LAN mení podľa dĺžky pripojeného kábla k cieľovému zariadeniu a takisto rozpozná neaktivitu a zníži elektrický prúd, ktorý by inak odoberal. V rámci napojenia je zaujímavá aj kombinácia sietí. Netreba využívať na celej trase jeden typ siete. Môžete napríklad využiť 2,4 GHz v rámci efektivity pokrytia a potom od extendera idete vyššou rýchlosťou v 5 GHz frekvenčnom pásme.

Počas testov sme dosiahli stabilnú rýchlosť 6,5 MB/s v priamej viditeľnosti na vzdialenosť 5 metrov. Pripojenie bolo stabilné, rovnako aj pripájanie nových zariadení. Musíme však spomenúť akýsi resetovací interval, ktorý malo zariadenie každý deň, najmä vo večerných hodinách. Zariadenia na pár sekúnd odpojil od siete a potom znova pripojil. Následne sme nezaznamenali nijaké výpadky ani poklesy intenzity signálu. Na druhej strane sme mali celodenné pokrytie signálom s takmer stopercentnou spoľahlivosťou.

Hodnotenie:

Maximálna úžitková hodnota, stabilné prenosy, integrovaný port LAN, úsporné technológie
Žiadne podstatné

Cena: 59 EUR
Zapožičal: ZyXEL

Verdikt PC REVUE

Router TP-Link Archer C2 patrí do novej generácie multimediálnych routerov do domácnosti, a hoci nie je z nového radu najrýchlejší, rozhodne ide o vydarený model. No ani jeho cena nie je najnižšia. Pokročilý používateľ však dostane všetko, čo očakáva od pokročilého zariadenia na správu domácej siete.

Edimax EW-7711MAC je vhodný doplnok pre každého, kto chce zrýchliť svoje pripojenie a nechce rozoberať notebook. Je tu síce len podpora 5 GHz pásma v sieťach AC/A/N, no aj tak ide o užitočný doplnok. Využitie vidíme aj pri stolových počítačoch. Cena naozaj nie je vysoká.

ZyXEL WRE6505 je rozširovač signálu, ktorý si nás fakt získal. Vieme, nie je to jediný extender na trhu, no jeho bezobslužná prevádzka, sila signálu aj celková stabilita boli pre nás neoceniteľné. Toto zariadenie odporúčame všade, kde ani váš výkonný router jednoducho nestačí.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá