Image
25.7.2016 0 Comments

Všetky knihy na jednej známke. Pevný disk z chlóru a medi s hustotou záznamu 500 terabitov na štvorcový palec.

Holandskí vedci objavili metódu ukladania bitov o veľkosti atómu na medený povrch pri hustote záznamu 500 terabitov na štvorcový palec - čo je päťstokrát väčšia hustota, než akú majú tie najlepšie HDD súčasnosti.

"Teoreticky by taká hustota záznamu umožnila uložiť všetky knihy, aké kedy boli napísané človekom, na jedinú poštovú známku," tvrdí hlavný výskumník Sander Otte vo vyhlásení.

Výskum, publikovaný v odbornom magazíne Nature Nanotechnology, približuje, ako vedci zvládli skonštruovať kilobajtovú jednotku pamäte, kde je každý bit reprezentovaný umiestnením jedného atómu chlóru na medenom podklade. Nie sú prví, ktorí prišli s podobným nápadom: Výskumníci pracujú s úložiskami o veľkosti atómov alebo molekúl už od deväťdesiatych rokov; nedávno Microsoft a Washingtonská univerzita spoločne vyhlásili, že sa im podarilo uložiť 200 Mb dát na umelé DNA vlákna.

Holandskí vedci z Kavli inštitútu nanovedy na Delftskej univerzite popisujú, ako sú schopní vytvoriť svoje miniatúrne dátové úložisko pomocou riadkovacieho tunelového mikroskopu (STM). STM funguje tak, že ostrý hrot ihly sonduje atómy na povrchu, jeden po druhom. STM však nielen skúma, ale následne atómy aj na meď pritisne a môže ich ľubovoľne presúvať a prepisovať tak jednotky informácií.

"Môžeme to prirovnať k posuvnej skladačke," vysvetľuje Otte.

"Každý bit sa skladá z dvoch pozícií atómov na povrchu medi a jedného atómu chlóru, ktorý môžeme posúvať dopredu a dozadu medzi oboma týmito pozíciami," pokračuje. "Ak je atóm chlóru hore, je pod ním medzera - tú nazývame 1. Pokiaľ je však medzera hore a atóm chlóru je teda dole, tak je bit 0."

Výskumníci usporiadali svoju pamäť do blokov po ôsmich bajtoch (teda 64 bitoch) a každý blok opatrili značkou, tvorenou rovnakým typom dier ako raster, čiže naskenovaná schéma atómov vo vnútri. To umožňuje dáta rýchlo nájsť a prečítať.

Podľa vlastných vyhlásení sa vedci inšpirovali QR kódmi, dnes používanými už prakticky kdekoľvek, často napr. na letenkách alebo vstupenkách na koncerty.

"Tieto značky fungujú ako miniatúrne QR kódy, tým, že nesú informáciu o presnom umiestnení bloku na vrstve medi," vysvetľujú.

Značka tiež napovie, či nie je blok poškodený, napr. kontamináciou alebo povrchovou chybou. To umožní úložnému médiu veľké rozmery, aj keby medený povrch nebol úplne dokonalý.

Aj tu je však veľmi podstatná nevýhoda: Pamäť zatiaľ funguje len v teplotách pod -321 stupňov fahrenheita; vedci túto teplotu dosiahli tekutým dusíkom. Otte však dodáva, že teraz, keď tím objavil metódu využitia chlóru a medi, bude hľadať spôsoby využitia iných materiálov, ktoré by mohli bity ukladať v bežnej izbovej teplote.

"Nový systém stále potrebuje veľa práce, kým bude pripravený na použitie, ale ide o dôležité potvrdenie funkčnosti princípu, ktorý sa stane základným kameňom budúceho vývoja použiteľných dátových úložísk miniatúrnych veľkostí," píše Otte vo svojom príspevku.

Autor: ComputerWorld

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Technológie

V Indii dali do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete s výkonom 648 MW

02.12.2016 00:16

Po ôsmich mesiacoch výstavby spustili do prevádzky solárnu elektráreň v indickom Kamuthi (v štáte Tamilnádu), ktorá sa stala najväčšou na svete a na prvej priečke rebríčka nahradila kalifornskú elektr ...

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá