Image
25.1.2013 0 Comments

Všetky filmy, obrázky a hudba v jednom grame DNA. Vedci predstavili nový typ pamäte.

dna.jpg DNA budeme v budúcnosti možno používať na uchovávanie digitálnych dát. S touto koncepciou prišli výskumníci z Európskeho inštitútu bioinformatiky. Hlavným problémom však zatial ostáva vysoká cena syntetizovanej DNA.

Náklady na výrobu syntetizovanej DNA však postupne klesajú, a tak sa v budúcnosti možno dočkáme situácie, keď bude DNA považovaná za vhodnú alternatívu k iným formám archivácie dát. Hlavná výhoda DNA je životnosť - v porovnaní s existujúcimi médiami je až tisíckrát vyššia. Na porovnanie, magnetické pásky, ktoré sa často používajú na archiváciu dát, majú životnosť niekoľko dekád.

Britskí vedci dokázali pomocou DNA archivovať súbor MP3, dokument PDF, text vo formáte ASCII, ale aj obrázok JPEG. Využitie DNA vo forme archivačného média bolo prezentované aj dávnejšie - výskumníci z Harvardu prepísali do DNA všetky Shakespearove sonety.

Náklady na 1 MB dát, ktoré sa zapíšu do DNA, sú 12 400 dolárov. Čítanie 1 MB dát z DNA stojí ďalších 220 dolárov. Odhaduje sa, že do jedného gramu DNA sa dá uložiť dovedna až 2,2 petabajtu dát. Hustota záznamu súčasných pevných diskov je zhruba stotisíckrát menšia.

Vedci odhadujú, že v budúcom desaťročí sa náklady na výrobu syntetizovanej DNA znížia natoľko, že takáto forma archivácie dát bude lacnejšia dokonca aj v porovnaní s použitím magnetických pások.


Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 2

Vedci vypočítali, že horná hranica ľudského veku je 115 rokov. Naozaj?

21.10.2016 00:13

Po celé stáročia sa priemerná dĺžka života zvyšovala. Môže to pokračovať stále? Podľa niektorých sa ľudia, ktorí budú žiť 150 rokov, už narodili. No vedci Jan Vijg, Xiao Dong a Brandon Milholland z Al ...

Výskum 4

Chcete sa stať občanom vesmírneho štátu Asgardia? Stačí, ak máte viac ako 18 a e-mailovú adresu

18.10.2016 00:16

Počuli ste už o Asgardii? Názov vychádza zo severskej mytológie, kde Asgard označuje miesto na oblohe, kde sídlia bohovia. Asgardiu vynašiel Igor Ashurbeyli, predseda výboru UNESCO pre vedu o vesmíre ...

Výskum

„Chýbajúci článok“ pre spojenie mozgu s počítačom. Memristory môžu v neurónovej sieti fungovať ako synapsie

17.10.2016 00:25

Ľudstvo je zasa o krok bližšie k počítačom, ktoré napodobňujú činnosť mozgu. Vedci zo Southamptonskej univerzity dokázali, že memristory čiže rezistory, ktoré si pamätajú svoj predchádzajúci odpor, mô ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá