Image
25.1.2013 0 Comments

Všetky filmy, obrázky a hudba v jednom grame DNA. Vedci predstavili nový typ pamäte.

dna.jpg DNA budeme v budúcnosti možno používať na uchovávanie digitálnych dát. S touto koncepciou prišli výskumníci z Európskeho inštitútu bioinformatiky. Hlavným problémom však zatial ostáva vysoká cena syntetizovanej DNA.

Náklady na výrobu syntetizovanej DNA však postupne klesajú, a tak sa v budúcnosti možno dočkáme situácie, keď bude DNA považovaná za vhodnú alternatívu k iným formám archivácie dát. Hlavná výhoda DNA je životnosť - v porovnaní s existujúcimi médiami je až tisíckrát vyššia. Na porovnanie, magnetické pásky, ktoré sa často používajú na archiváciu dát, majú životnosť niekoľko dekád.

Britskí vedci dokázali pomocou DNA archivovať súbor MP3, dokument PDF, text vo formáte ASCII, ale aj obrázok JPEG. Využitie DNA vo forme archivačného média bolo prezentované aj dávnejšie - výskumníci z Harvardu prepísali do DNA všetky Shakespearove sonety.

Náklady na 1 MB dát, ktoré sa zapíšu do DNA, sú 12 400 dolárov. Čítanie 1 MB dát z DNA stojí ďalších 220 dolárov. Odhaduje sa, že do jedného gramu DNA sa dá uložiť dovedna až 2,2 petabajtu dát. Hustota záznamu súčasných pevných diskov je zhruba stotisíckrát menšia.

Vedci odhadujú, že v budúcom desaťročí sa náklady na výrobu syntetizovanej DNA znížia natoľko, že takáto forma archivácie dát bude lacnejšia dokonca aj v porovnaní s použitím magnetických pások.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Koniec infarktov? Umelá inteligencia vie predpovedať zlyhanie srdca

20.01.2017 00:35

Podľa vedcov z Medical Research Council vo Veľkej Británii môže umelá inteligencia predpovedať, kedy pacient so srdcovou poruchou umrie. Ich softvér sa naučil analyzovať krvné testy a skeny bijúceho s ...

Výskum

Vedci objavili 3D grafén. Je porézny, 10-krát pevnejší ako oceľ, pričom má iba 5 % jej hustoty

12.01.2017 00:40

Vedci z MIT vytvorili nový materiál, ktorý je pevnejší ako grafén. Uplatniť by sa mohol v oblasti architektúry, stavebníctva, ale dal by sa použiť aj na filtrovanie. Doteraz sme ako najpevnejší mater ...

Výskum

Pamäť ako procesor. Vedci našli spôsob, ako pamäte ReRAM použiť na výpočty

11.01.2017 00:30

Tím vedcov z univerzít v Singapure a Nemecku vymyslel spôsob, ako premeniť najnovšie modely pamäťových čipov RAM na jednotky spracúvajúce dáta, čím by sa dala eliminovať potreba CPU. Vo svojom výskum ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá