Image
25.1.2013 0 Comments

Všetky filmy, obrázky a hudba v jednom grame DNA. Vedci predstavili nový typ pamäte.

dna.jpg DNA budeme v budúcnosti možno používať na uchovávanie digitálnych dát. S touto koncepciou prišli výskumníci z Európskeho inštitútu bioinformatiky. Hlavným problémom však zatial ostáva vysoká cena syntetizovanej DNA.

Náklady na výrobu syntetizovanej DNA však postupne klesajú, a tak sa v budúcnosti možno dočkáme situácie, keď bude DNA považovaná za vhodnú alternatívu k iným formám archivácie dát. Hlavná výhoda DNA je životnosť - v porovnaní s existujúcimi médiami je až tisíckrát vyššia. Na porovnanie, magnetické pásky, ktoré sa často používajú na archiváciu dát, majú životnosť niekoľko dekád.

Britskí vedci dokázali pomocou DNA archivovať súbor MP3, dokument PDF, text vo formáte ASCII, ale aj obrázok JPEG. Využitie DNA vo forme archivačného média bolo prezentované aj dávnejšie - výskumníci z Harvardu prepísali do DNA všetky Shakespearove sonety.

Náklady na 1 MB dát, ktoré sa zapíšu do DNA, sú 12 400 dolárov. Čítanie 1 MB dát z DNA stojí ďalších 220 dolárov. Odhaduje sa, že do jedného gramu DNA sa dá uložiť dovedna až 2,2 petabajtu dát. Hustota záznamu súčasných pevných diskov je zhruba stotisíckrát menšia.

Vedci odhadujú, že v budúcom desaťročí sa náklady na výrobu syntetizovanej DNA znížia natoľko, že takáto forma archivácie dát bude lacnejšia dokonca aj v porovnaní s použitím magnetických pások.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Palivo vodíkových bômb môže priniesť rýchlejšiu cestu k samoudržateľnej fúzii a lacnejšiu energiu budúcnosti

02.12.2016 00:25

Vždy, keď vedci z Národného laboratória Sandia v Albuquerque spustia svoj fúzny reaktor, časť jeho zariadenia zhorí. Ich „prístroj Z“ obsahuje kondenzátory nabité väčším množstvom elektrickej energie, ...

Výskum

Počítačový systém porovnávajúci genetickú zhodu by mohol pomôcť pri priraďovaní darcov obličiek

01.12.2016 00:14

Nový vyhodnocovací systém, porovnávajúci genetickú zhodu medzi darcami obličiek a ich prijímateľmi, by mohol pomôcť zlepšiť vyhliadky úspešnej transplantácie. Laurent Mesnard z Weill Cornell Medical C ...

Výskum

Budeme používať diamantové batérie z jadrového odpadu?

30.11.2016 11:49

Fyzici a chemici z Bristolskej univerzity našli spôsob, ako premeniť tisíce ton zdanlivo bezcenného jadrového odpadu na batérie z umelého diamantu, ktoré môžu generovať malý elektrický prúd po dobu dl ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá