Image
20.3.2014 0 Comments

Volvo testuje automobily riadené magnetmi vo vozovke

volvo_road_magnets.jpg Autonómne autá bez vodiča sa síce môžu objaviť na cestách, ale ešte dlhé roky sa budú považovať za raritu. Bezpečnosť jazdy má, samozrejme, vysokú prioritu a zmena jazdného pruhu, bezpečná rýchlosť, reagovanie na ostatné vozidlá či chodcov, to sú záležitosti, ktoré samostatným autám ešte spôsobujú problémy.

Automobilka Volvo pracuje na zdokonalení jazdy takýchto vozidiel a nechce sa pri tom spoliehať len na GPS a zabudované navigačné kamery. Pomôcť by mali magnety umiestnené vo vozovke.

Magnety neovplyvňuje počasie, a keďže sú zabudované do cesty, nemožno ich ani ľahko poškodiť. Ich pravidelným rozmiestnením by sa vytvorila akási „neviditeľná železnica" pre autonómne vozidlá. Volvo vyskúšalo tento systém na 100-metrovej dráhe vo Švédsku, kde boli feritové magnety s rozmermi 40 × 15 mm inštalované 200 mm pod povrchom.

Podľa vyjadrenia firmy boli výsledky testov veľmi povzbudivé. Okrem toho, že magnety pomáhajú predchádzať nehodám, umožnia aj zúženie jazdných pruhov, takže cesta môže zvládnuť väčšiu premávku.

Zabudovanie magnetov do vozovky je dosť drahé, navyše v povrchu cesty môžu po čase vzniknúť praskliny, čo by mohlo viesť k poškodeniu magnetov. Aj údržba takýchto špeciálnych ciest by si vyžadovala vyššie náklady. No keďže výskum sčasti financovala Švédska dopravná správa, je pravdepodobné, že takéto cesty sa po istom čase stanú realitou prinajmenšom vo Švédsku.

Zdroj: geek.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Technológie

V Indii dali do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete s výkonom 648 MW

02.12.2016 00:16

Po ôsmich mesiacoch výstavby spustili do prevádzky solárnu elektráreň v indickom Kamuthi (v štáte Tamilnádu), ktorá sa stala najväčšou na svete a na prvej priečke rebríčka nahradila kalifornskú elektr ...

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá