Image
20.3.2014 0 Comments

Volvo testuje automobily riadené magnetmi vo vozovke

volvo_road_magnets.jpg Autonómne autá bez vodiča sa síce môžu objaviť na cestách, ale ešte dlhé roky sa budú považovať za raritu. Bezpečnosť jazdy má, samozrejme, vysokú prioritu a zmena jazdného pruhu, bezpečná rýchlosť, reagovanie na ostatné vozidlá či chodcov, to sú záležitosti, ktoré samostatným autám ešte spôsobujú problémy.

Automobilka Volvo pracuje na zdokonalení jazdy takýchto vozidiel a nechce sa pri tom spoliehať len na GPS a zabudované navigačné kamery. Pomôcť by mali magnety umiestnené vo vozovke.

Magnety neovplyvňuje počasie, a keďže sú zabudované do cesty, nemožno ich ani ľahko poškodiť. Ich pravidelným rozmiestnením by sa vytvorila akási „neviditeľná železnica" pre autonómne vozidlá. Volvo vyskúšalo tento systém na 100-metrovej dráhe vo Švédsku, kde boli feritové magnety s rozmermi 40 × 15 mm inštalované 200 mm pod povrchom.

Podľa vyjadrenia firmy boli výsledky testov veľmi povzbudivé. Okrem toho, že magnety pomáhajú predchádzať nehodám, umožnia aj zúženie jazdných pruhov, takže cesta môže zvládnuť väčšiu premávku.

Zabudovanie magnetov do vozovky je dosť drahé, navyše v povrchu cesty môžu po čase vzniknúť praskliny, čo by mohlo viesť k poškodeniu magnetov. Aj údržba takýchto špeciálnych ciest by si vyžadovala vyššie náklady. No keďže výskum sčasti financovala Švédska dopravná správa, je pravdepodobné, že takéto cesty sa po istom čase stanú realitou prinajmenšom vo Švédsku.

Zdroj: geek.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Technológie

Hardvérová divízia Facebooku pracuje na technológii, ktorá vyzerá ako čítanie myšlienok

16.01.2017 00:30

Pred istým časom sa Mark Zuckerberg v jednom rozhovore vyjadril, že je presvedčený o tom, že jedného dňa si ľudia budú navzájom posielať myšlienky s využitím digitálnych technológií. Teraz sa jeho sen ...

Technológie

PR: Konferencia ShowIT – ukážeme vám novinky TOP IT technológií

13.01.2017 00:05

Na začiatku, pred ôsmimi rokmi, bola myšlienka priniesť kvalitu zahraničných IT eventov na Slovensko. Dnes je IT konferencia ShowIT už tradičná zimná vzdelávacia udalosť v Bratislave. Poďte sa s nami ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá