Image
20.3.2014 0 Comments

Volvo testuje automobily riadené magnetmi vo vozovke

volvo_road_magnets.jpg Autonómne autá bez vodiča sa síce môžu objaviť na cestách, ale ešte dlhé roky sa budú považovať za raritu. Bezpečnosť jazdy má, samozrejme, vysokú prioritu a zmena jazdného pruhu, bezpečná rýchlosť, reagovanie na ostatné vozidlá či chodcov, to sú záležitosti, ktoré samostatným autám ešte spôsobujú problémy.

Automobilka Volvo pracuje na zdokonalení jazdy takýchto vozidiel a nechce sa pri tom spoliehať len na GPS a zabudované navigačné kamery. Pomôcť by mali magnety umiestnené vo vozovke.

Magnety neovplyvňuje počasie, a keďže sú zabudované do cesty, nemožno ich ani ľahko poškodiť. Ich pravidelným rozmiestnením by sa vytvorila akási „neviditeľná železnica" pre autonómne vozidlá. Volvo vyskúšalo tento systém na 100-metrovej dráhe vo Švédsku, kde boli feritové magnety s rozmermi 40 × 15 mm inštalované 200 mm pod povrchom.

Podľa vyjadrenia firmy boli výsledky testov veľmi povzbudivé. Okrem toho, že magnety pomáhajú predchádzať nehodám, umožnia aj zúženie jazdných pruhov, takže cesta môže zvládnuť väčšiu premávku.

Zabudovanie magnetov do vozovky je dosť drahé, navyše v povrchu cesty môžu po čase vzniknúť praskliny, čo by mohlo viesť k poškodeniu magnetov. Aj údržba takýchto špeciálnych ciest by si vyžadovala vyššie náklady. No keďže výskum sčasti financovala Švédska dopravná správa, je pravdepodobné, že takéto cesty sa po istom čase stanú realitou prinajmenšom vo Švédsku.

Zdroj: geek.com


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Drony bude možné napájať bezdrôtovým prenosom energie za letu

25.10.2016 00:28

Vzhľadom na obmedzenú výdrž batérie väčšina dronov nedokáže lietať dlhšie ako 30 minút na jedno nabitie. Napájanie káblom zo siete sa môže aplikovať len v prípade, že sa dron bude vznášať na jednom mi ...

Technológie

Klasická telefónna dvojlinka s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s? Áno, odpoveďou je XG.fast

25.10.2016 00:25

Nokia sa nedávno pochválila tým, že dosiahla rýchlosť pripojenia 5 Gb/s na vzdialenosť 70 metrov na konvenčnej medenej krútenej dvojlinke a v laboratórnych podmienkach dokonca 8 Gb/s na vzdialenosť 30 ...

Technológie

Japonci predstavili technológiu projekcie na dynamicky sa meniaci povrch napríklad na vlajúcu plachtu

25.10.2016 00:22

Inžinieri z Tokijskej univerzity predstavili technológiu pokročilého dynamického mapovania projekcie. Ide o deformáciu projekcie na netuhý povrch, napríklad na nerovný list papiera či na tričko. Použi ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá