Image
17.2.2014 0 Comments

Voľne šíriteľný softvér využíva NASA, FBI aj veľké korporácie. Dôvodom nie je len výhodný licenčný model, ale aj bezpečnosť

download.jpg Už dávno neplatí, že voľne šíriteľný softvér do korporátneho prostredia nepatrí. Za posledných 5 rokov vzrástol dopyt po open source riešeniach v korporátnom prostredí niekoľkonásobne. Mierou využitia sa teraz plne vyrovná proprietárnym riešeniam. Často je nasadzovaný v kritických prevádzkach, ako sú bankovníctvo, priemyselná výroba, zdravotníctvo, alebo aj v prípade vládnych bezpečnostných agentúr. Dôvodom tu nie je len fakt, že je k dispozícii „zadarmo".

Predtým nebol komunitne vyvíjaný open source vnímaný v korporátnom prostredí úplne vážne. Občas sa rozpútala diskusia o bezpečnosti riešenia s otvoreným kódom, ktorý môže ktokoľvek analyzovať. Dnes konkuruje voľne šíriteľný softvér tým najvýznamnejším proprietárnym nástrojom softvérových gigantov, ako sú Microsoft, IBM, Oracle a pod.

Hoci nemožno zovšeobecňovať, open source má často pri konkrétnej implementácii niekoľko výhod. Cena nie je jediný argument, pretože pri korporátnym nasadení nie je ani open source úplne bez nákladov. Stále je nevyhnutné platiť za implementáciu, profesionálnu podporu a údržbu. Odpadajú však poplatky za samotný softvér, presnejšie povedané, za licencie.

Voľne šíriteľný softvér verzus proprietárne riešenie

Medzi nesporné výhody patrí nezávislosť od výrobcu. Voľne šíriteľný softvér vďaka otvorenému kódu možno za určitých podmienok upravovať a doplňovať o vlastné nadstavby. Na korporátne nasadenie sú však pripravené aj open source projekty, za ktorými stoja silní garanti. Najväčšia výhoda je potom možnosť rýchleho vývoja a implementácie úplne na mieru.

„Diskusia, či je lepšie open source alebo proprietárne riešenie, je dnes viac-menej vyčerpaná. Situáciu konkrétneho zákazníka treba vždy posudzovať v širšom kontexte: aké má vízie, aké je jeho aplikačné portfólio, aký početný a skúsený je jeho IT tím. Z toho vychádzame, a preto niekedy odporučíme riešenie od Microsoftu, inokedy napríklad JBoss od firmy Red Hat. Stále častejšie sa však v korporátnom prostredí stretávame so záujmom o open source riešenia, ktoré mali pred 10 rokmi len malý podiel na trhu," spresňuje Vojtěch Kněz zo spoločnosti Servodata.

Bezpečnosť a robustnosť

V kritických prevádzkach je jedno z hlavných kritérií odolnosť systému. A to tak z pohľadu robustnosti riešenia a možnosti rýchlych úprav, ako aj z pohľadu bezpečnosti. Preto nečudo, že vládne agentúry typu FBI, CIA a NSA či nadnárodné banky a poisťovne hľadajú riešenie s najvyššou garanciou. Za dôkaz o bezpečnosti open source môžeme považovať aj fakt, že často práve tieto inštitúcie volia voľne šíriteľný softvér. Hlavný argument tu pritom určite nie je nižšia cena.

Otvorený kód môže ktokoľvek analyzovať, nemá preto zmysel doň napríklad vkladať backdoor (teda zadné vrátka na možný útok zvonka). Ktokoľvek môže hľadať slabiny kódu. Vďaka tomu sú však bezpečnostné riziká rýchlejšie odhalené a môžu byť aj rýchlejšie opravené. Medzi veľké výhody open source patrí možnosť upravovať ho a rozširovať podľa potrieb.

Licenčné podmienky otvoreného softvéru obyčajne požadujú len to, aby sa úpravy dali k dispozícii komunite. Význam a výhody open source projektov si uvedomujú aj spoločnosti so silným finančným zázemím a vysokou náročnosťou, ako napríklad NASA, ktorá uvoľňuje niektoré svoje projekty pod vlastnou licenciou NASA Open Source Agreement (NOSA).

Podľa údajov spoločnosti Red Hat sa v súčasnosti na open source spolieha až 90 % spoločností z prestížnej skupiny Fortune 500.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Dohady: Samsung prinesie prvý skladateľný smartfón v druhej polovici tohto roka

17.01.2017 00:28

Podľa zvestí z Číny má Samsung oficiálne predstaviť svoj prvý skladací smartfón v treťom či štvrtom štvrťroku tohto roka, no presný termín ešte nebol odhalený. Správa pochádza z príspevku na webe Weib ...

Produkty

Opera predstavila Neon. Bude takto vyzerať budúcnosť prehliadania webu?

17.01.2017 00:25

Spoločnosť Opera Software ukázala novú koncepciu svojho webového prehliadač a názvom Opera Neon. Podľa vývojárov vraj ponúka „pohľad do budúcnosti desktopových prehliadačov“. Základom je takisto Chro ...

Produkty

Google používa strojové učenie na zníženie dátovej spotreby pri obrázkoch s vysokým rozlíšením

17.01.2017 00:22

Vlani v novembri Google predstavil technológiu RAISR (Rapid and Accurate Image Super-Resolution). Ide o metódu interpolácie, ktorá má zlepšiť zobrazenie fotiek s nízkym rozlíšením a ušetriť dátové pre ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá