Image
17.2.2014 0 Comments

Voľne šíriteľný softvér využíva NASA, FBI aj veľké korporácie. Dôvodom nie je len výhodný licenčný model, ale aj bezpečnosť

download.jpg Už dávno neplatí, že voľne šíriteľný softvér do korporátneho prostredia nepatrí. Za posledných 5 rokov vzrástol dopyt po open source riešeniach v korporátnom prostredí niekoľkonásobne. Mierou využitia sa teraz plne vyrovná proprietárnym riešeniam. Často je nasadzovaný v kritických prevádzkach, ako sú bankovníctvo, priemyselná výroba, zdravotníctvo, alebo aj v prípade vládnych bezpečnostných agentúr. Dôvodom tu nie je len fakt, že je k dispozícii „zadarmo".

Predtým nebol komunitne vyvíjaný open source vnímaný v korporátnom prostredí úplne vážne. Občas sa rozpútala diskusia o bezpečnosti riešenia s otvoreným kódom, ktorý môže ktokoľvek analyzovať. Dnes konkuruje voľne šíriteľný softvér tým najvýznamnejším proprietárnym nástrojom softvérových gigantov, ako sú Microsoft, IBM, Oracle a pod.

Hoci nemožno zovšeobecňovať, open source má často pri konkrétnej implementácii niekoľko výhod. Cena nie je jediný argument, pretože pri korporátnym nasadení nie je ani open source úplne bez nákladov. Stále je nevyhnutné platiť za implementáciu, profesionálnu podporu a údržbu. Odpadajú však poplatky za samotný softvér, presnejšie povedané, za licencie.

Voľne šíriteľný softvér verzus proprietárne riešenie

Medzi nesporné výhody patrí nezávislosť od výrobcu. Voľne šíriteľný softvér vďaka otvorenému kódu možno za určitých podmienok upravovať a doplňovať o vlastné nadstavby. Na korporátne nasadenie sú však pripravené aj open source projekty, za ktorými stoja silní garanti. Najväčšia výhoda je potom možnosť rýchleho vývoja a implementácie úplne na mieru.

„Diskusia, či je lepšie open source alebo proprietárne riešenie, je dnes viac-menej vyčerpaná. Situáciu konkrétneho zákazníka treba vždy posudzovať v širšom kontexte: aké má vízie, aké je jeho aplikačné portfólio, aký početný a skúsený je jeho IT tím. Z toho vychádzame, a preto niekedy odporučíme riešenie od Microsoftu, inokedy napríklad JBoss od firmy Red Hat. Stále častejšie sa však v korporátnom prostredí stretávame so záujmom o open source riešenia, ktoré mali pred 10 rokmi len malý podiel na trhu," spresňuje Vojtěch Kněz zo spoločnosti Servodata.

Bezpečnosť a robustnosť

V kritických prevádzkach je jedno z hlavných kritérií odolnosť systému. A to tak z pohľadu robustnosti riešenia a možnosti rýchlych úprav, ako aj z pohľadu bezpečnosti. Preto nečudo, že vládne agentúry typu FBI, CIA a NSA či nadnárodné banky a poisťovne hľadajú riešenie s najvyššou garanciou. Za dôkaz o bezpečnosti open source môžeme považovať aj fakt, že často práve tieto inštitúcie volia voľne šíriteľný softvér. Hlavný argument tu pritom určite nie je nižšia cena.

Otvorený kód môže ktokoľvek analyzovať, nemá preto zmysel doň napríklad vkladať backdoor (teda zadné vrátka na možný útok zvonka). Ktokoľvek môže hľadať slabiny kódu. Vďaka tomu sú však bezpečnostné riziká rýchlejšie odhalené a môžu byť aj rýchlejšie opravené. Medzi veľké výhody open source patrí možnosť upravovať ho a rozširovať podľa potrieb.

Licenčné podmienky otvoreného softvéru obyčajne požadujú len to, aby sa úpravy dali k dispozícii komunite. Význam a výhody open source projektov si uvedomujú aj spoločnosti so silným finančným zázemím a vysokou náročnosťou, ako napríklad NASA, ktorá uvoľňuje niektoré svoje projekty pod vlastnou licenciou NASA Open Source Agreement (NOSA).

Podľa údajov spoločnosti Red Hat sa v súčasnosti na open source spolieha až 90 % spoločností z prestížnej skupiny Fortune 500.


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Microsoft predstavil svoju 3D víziu a Surface Book, ktorý by mal výkonom knokautovať konkurenciu

27.10.2016 11:23

V stredu 26. októbra Microsoft predstavil novú zásadnú aktualizáciu Windows 10 s názvom Creators Update (CU), novinky z oblasti gamingu a profesionálny desktop z rodiny Surface. Prezentoval aj inovova ...

Produkty

Luxusný Xiaomi Mi Mix má 6,4“ displej bez rámčeka a so zaoblenými rohmi. Cena vás prekvapí

27.10.2016 00:25

Na nedávnom tlačovom podujatí, kde Xiaomi uviedlo smartfón Mi Note 2, bol predvedený aj ďalší telefón – Mi Mix. Hoci ho spoločnosť predstavila ako „koncept telefónu“, ukázalo sa, že si ho bude možné a ...

Produkty

Xiaomi Mi Note 2 sa veľmi nápadne podobá na Galaxy Note 7. Prichádza s globálnou podporou pásiem LTE

27.10.2016 00:13

Xiaomi v týchto dňoch predstavilo nový smartfón Mi Note 2, ktorý sa nápadne podobá na Samsung Note 7 (dúfajme, že riziko požiaru je menšie). Jeho špecifikácie sú vcelku impozantné: - 5,7-palcový zaob ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá