Image
19.2.2014 0 Comments

Vodivý roztok Nanotips umožní ovládať smartfón aj v kožených rukaviciach

nanotips.jpg Možnosť ovládania dotykového displeja smartfónu v rukaviciach je v zimných mesiacoch veľmi vítaná. Doteraz to umožňovali špeciálne rukavice s dotykovými končekmi prstov. Tie sú však dosť drahé.

Kanadský projekt Nanotips, ktorý v súčasnosti hľadá finančnú podporu na portáli Kickstarter, prichádza s novým riešením: vodivým roztokom, ktorý možno naniesť na akékoľvek rukavice. Ide o náter na báze tekutého polyamidu, ktorý po zaschnutí vytvorí vodivú vrstvu komunikujúcu s dotykovým ovládaním telefónu. Do konca kampane chýba ešte pár dní, no vyzbieral sa už asi šesťnásobok cieľovej sumy 10 500 kanadských dolárov.

Riešenie rovnako ako ostatné dotykové rukavice využíva vodivé nanočastice napodobňujúce elektrickú vodivosť ľudskej kože. Možno ho však využiť v spojení s rukavicami z ľubovoľného materiálu vrátane pracovných či športových rukavíc.

Vodivá kvapalina sa aplikuje na palce a ukazováky rukavíc špeciálnym aplikátorom, podobným tomu, aký sa používa na nanášanie laku na nechty. V závislosti od materiálu rukavíc potom kvapalina pri schnutí buď vsiakne do tkaniny, alebo na ňom vytvorí vodivý povlak.

nanotips2.png

„Nebolo ťažké vytvoriť produkt, ktorý interaguje s dotykovým displejom zariadení," hovorí autor projektu Tony Yu. „Oveľa náročnejšie bolo dosiahnuť, aby vydržal dostatočne dlho."

V rámci kampane sa ponúkajú dve rôzne riešenia - modré a čierne. Modrý roztok sa aplikuje na štandardné materiály, napr. úplety, zatiaľ čo čierny je určený na odolnejšie materiály, ako je koža, guma a pod. Každý roztok po zaschnutí mierne sfarbí podkladový materiál. Yu teraz pracuje na vytvorení úplne transparentného riešenia. Zároveň varuje, že čierny roztok môže zmeniť štruktúru niektorých látok.

nanotips3.jpg

Vodivá vrstva by mala fungovať niekoľko týždňov (modrý roztok) alebo aj mesiacov (čierny roztok). Potom treba aplikovať ďalšiu vrstvu náteru. Jedna fľaštička bude stáť 22 kanadských dolárov (14,65 eura). Nie je to síce veľa, ale nejde ani o výrazne lacnejšie riešenie ako špeciálne dotykové rukavice.

Zdroj: mashable.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Technológie

V Indii dali do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete s výkonom 648 MW

02.12.2016 00:16

Po ôsmich mesiacoch výstavby spustili do prevádzky solárnu elektráreň v indickom Kamuthi (v štáte Tamilnádu), ktorá sa stala najväčšou na svete a na prvej priečke rebríčka nahradila kalifornskú elektr ...

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá