Image
17.2.2016 3 Comments

Vodíkový palivový článok s týždňovou výdržou sa čoskoro dostane do smartfónov

Každodenné nabíjanie smartfónov sa možno už onedlho stane minulosťou. O tenkých vodíkových palivových článkoch s týždňovou výdržou od britskej spoločnosti Intelligent Energy sme vás už informovali. Teraz firma oznámila, že uzavrela dohodu znejúcu na 7,6 milióna dolárov s konkrétnym výrobcom smartfónov, ktorého meno však nezverejnila. Ten by mal už čoskoro integrovať novú technológiu do svojich telefónov.

Prototyp smartfónu, ktorý firma predstavila už v novembri, mal klasický akumulátor, ktorý možno nabiť zo siete, a okrem toho vložený tenký palivový článok. Systém funguje podobne  ako ten, ktorý bol vyvinutý pre ekologicky šetrné automobily, ale je oveľa menší. Batéria s unikátnou technológiou vytvára energiu zmiešaním vodíka a kyslíka, pričom vedľajšími produktmi sú iba vyžarované teplo a voda, presnejšie para. Palivový článok je taký tenký, že sa zmestí do bežného iPhonu 6 bez toho, aby sa to prejavilo na jeho hrúbke. Jediný viditeľný rozdiel je pridanie malých vetracích otvorov, ktorými uniká para z telefónu. V prípade prototypu sa vodík vpúšťa cez upravený slúchadlový konektor a kyslík sa získava zo vzduchu. Vodíkový článok je umiestnený v spodnej časti telefónu a obsahuje dostatok energie na jeden týždeň prevádzky.

Súčasné riešenia externých batérií sú väčšinou drahé a objemné. Zástupcovia Intelligent Energy tvrdia, že ich riešenie je čisté a efektívne a umožní používateľom skutočnú mobilitu bez viazanosti na energetickú infraštruktúru.

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Technológie

Hardvérová divízia Facebooku pracuje na technológii, ktorá vyzerá ako čítanie myšlienok

16.01.2017 00:30

Pred istým časom sa Mark Zuckerberg v jednom rozhovore vyjadril, že je presvedčený o tom, že jedného dňa si ľudia budú navzájom posielať myšlienky s využitím digitálnych technológií. Teraz sa jeho sen ...

Technológie

PR: Konferencia ShowIT – ukážeme vám novinky TOP IT technológií

13.01.2017 00:05

Na začiatku, pred ôsmimi rokmi, bola myšlienka priniesť kvalitu zahraničných IT eventov na Slovensko. Dnes je IT konferencia ShowIT už tradičná zimná vzdelávacia udalosť v Bratislave. Poďte sa s nami ...

3 Comments

 1. ?? reakcia na: Vodíkový palivový článok s týždňovou výdržou sa čoskoro dostane do smartfónov
  18.2.2016 23:02
  Proč je tam zrovna spomenuty yPhone Šesť ?? Platia vam za to ked spomeniete v clanku taketo slovo hoci tam mohlo byt ktorekolvek ine ?
  Reagovať
 2. fu reakcia na: Vodíkový palivový článok s týždňovou výdržou sa čoskoro dostane do smartfónov
  17.2.2016 11:02
  Vodika mame dostatok na rozdiel od litia, no uprednostnil by som baterie pretoze vidno ze bez nutnosti sa ich kapacity nezvysia po starocia.
  Reagovať
 3. asdf reakcia na: Vodíkový palivový článok s týždňovou výdržou sa čoskoro dostane do smartfónov
  17.2.2016 08:02
  Takže sa z mobilov stane parník :D, som zvedavý koľko škodi spraví tá para ak sa tam niečo "pokazí"a bude vnikať do tela telefónu namiesto toho a by to išlo von.
  Reagovať

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá