Image
4.2.2016 0 Comments

Vo Francúzsku vybudujú 1000 km solárnych ciest, vyrobia elektrinu pre 5 miliónov ľudí

Francúzska vláda oznámila, že chce v priebehu nasledujúcich piatich rokov vybudovať 1000 km ciest s fotovoltickými panelmi. Tie by mohli dodávať energiu z obnoviteľných zdrojov pre 5 miliónov ľudí, čo je asi 8 % francúzskej populácie.

Projekt vznikol v spolupráci francúzskej vlády s cestnou stavebnou firmou Colas a Národným inštitútom pre solárnu energiu. Hoci viacero odborníkov na solárnu energiu sa vyjadrilo proti „dláždeniu vozovky solárnymi panelmi" (sú totiž drahé, potenciálne nebezpečné a neefektívne v porovnaní s bežnými strešnými panelmi), vláda sa postavila za novú technológiu na získanie energie z obnoviteľných zdrojov.

Francúzom však v tomto smere nepatrí prvenstvo. Už v roku 2014 americký manželský pár získal v crowdfundingovej kampani viac ako 2 milióny dolárov na výstavbu cesty so solárnymi panelmi. Podobne holandská firma SolaRoad vybudovala v novembri 2014 testovací chodník so zabudovanými fotovoltickými článkami, ktorý fungoval nad očakávania dobre.

No prvýkrát budú solárne panely inštalované na verejných komunikáciách a patentovaný dizajn panela, známy pod názvom Wattway, je unikátny v tom, že sa dá aplikovať na povrch existujúcich komunikácií bez toho, aby sa musela narušiť či preinštalovať infraštruktúra.

Solárne bunky s rozmermi 15 × 15 centimetrov sú vyrobené z tenkej vrstvy polykryštalického kremíka, uloženej na živičnom substráte, aby sa dosiahla väčšia pevnosť. Hrúbka panela je len 7 mm. Podľa firmy Colas táto jedinečná vrstvená štruktúra dodáva panelu oveľa väčšiu priľnavosť a môže znížiť aj riziko nehôd pre nákladné i osobné automobily.

solar_panel.jpg

V Chambéry a Grenobli boli panely Wattway úspešne otestované v bežnej cestnej premávke prejazdom 1 milióna vozidiel, pričom povrch cesty sa neposunul. Panely sú odolné aj poveternostným vplyvom. Kremíkové bunky sú bezpečne zapuzdrené a ostávajú suché aj v daždi. Navyše materiál je taký tenký, že sa môže prispôsobiť tepelnej dilatácii dlažby.

Za predpokladu, že cesty sú zakryté vozidlami len 10 % času, 20 štvorcových metrov panelov Wattway môže poskytnúť dostatok elektriny pre jednu francúzsku domácnosť (okrem vykurovania).

Stále však existujú pochybnosti o tom, či koncept solárnych ciest môže byť rovnako nákladovo efektívny, účinný a dostatočne bezpečný v porovnaní s bežnými strešnými panelmi. Pravda, každý experiment s novou technológiou si vyžaduje čas, aby sa zistilo, ako bude fungovať.

Zdroj: sciencealert.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

PR: Konferencia ShowIT – ukážeme vám novinky TOP IT technológií

13.01.2017 00:05

Na začiatku, pred ôsmimi rokmi, bola myšlienka priniesť kvalitu zahraničných IT eventov na Slovensko. Dnes je IT konferencia ShowIT už tradičná zimná vzdelávacia udalosť v Bratislave. Poďte sa s nami ...

Technológie

Dr. AI: Umelá inteligencia vás vyspovedá a potom vám povie, akú máte chorobu

13.01.2017 00:35

Spoločnosť HealthTap chce pomôcť tým, ktorí pri prvých príznakoch choroby začnú „gúgliť“ namiesto toho, aby vyhľadali lekára. Chce pri tom použiť umelú inteligenciu, aby neboli odkázaní na náhodné výs ...

Technológie 3

V Izraeli testujú „elektrické cesty“. Umožnia bezdrôtové nabitie elektromobilov za jazdy

11.01.2017 00:25

Možno už v blízkej budúcnosti budú nabíjacie porty na elektromobiloch zbytočné. Vozidlá sa totiž nabijú počas jazdy a vodiči už nebudú musieť stáť pri nabíjacích staniciach. Izraelský startup Electro ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá