Image
4.2.2016 0 Comments

Vo Francúzsku vybudujú 1000 km solárnych ciest, vyrobia elektrinu pre 5 miliónov ľudí

Francúzska vláda oznámila, že chce v priebehu nasledujúcich piatich rokov vybudovať 1000 km ciest s fotovoltickými panelmi. Tie by mohli dodávať energiu z obnoviteľných zdrojov pre 5 miliónov ľudí, čo je asi 8 % francúzskej populácie.

Projekt vznikol v spolupráci francúzskej vlády s cestnou stavebnou firmou Colas a Národným inštitútom pre solárnu energiu. Hoci viacero odborníkov na solárnu energiu sa vyjadrilo proti „dláždeniu vozovky solárnymi panelmi" (sú totiž drahé, potenciálne nebezpečné a neefektívne v porovnaní s bežnými strešnými panelmi), vláda sa postavila za novú technológiu na získanie energie z obnoviteľných zdrojov.

Francúzom však v tomto smere nepatrí prvenstvo. Už v roku 2014 americký manželský pár získal v crowdfundingovej kampani viac ako 2 milióny dolárov na výstavbu cesty so solárnymi panelmi. Podobne holandská firma SolaRoad vybudovala v novembri 2014 testovací chodník so zabudovanými fotovoltickými článkami, ktorý fungoval nad očakávania dobre.

No prvýkrát budú solárne panely inštalované na verejných komunikáciách a patentovaný dizajn panela, známy pod názvom Wattway, je unikátny v tom, že sa dá aplikovať na povrch existujúcich komunikácií bez toho, aby sa musela narušiť či preinštalovať infraštruktúra.

Solárne bunky s rozmermi 15 × 15 centimetrov sú vyrobené z tenkej vrstvy polykryštalického kremíka, uloženej na živičnom substráte, aby sa dosiahla väčšia pevnosť. Hrúbka panela je len 7 mm. Podľa firmy Colas táto jedinečná vrstvená štruktúra dodáva panelu oveľa väčšiu priľnavosť a môže znížiť aj riziko nehôd pre nákladné i osobné automobily.

solar_panel.jpg

V Chambéry a Grenobli boli panely Wattway úspešne otestované v bežnej cestnej premávke prejazdom 1 milióna vozidiel, pričom povrch cesty sa neposunul. Panely sú odolné aj poveternostným vplyvom. Kremíkové bunky sú bezpečne zapuzdrené a ostávajú suché aj v daždi. Navyše materiál je taký tenký, že sa môže prispôsobiť tepelnej dilatácii dlažby.

Za predpokladu, že cesty sú zakryté vozidlami len 10 % času, 20 štvorcových metrov panelov Wattway môže poskytnúť dostatok elektriny pre jednu francúzsku domácnosť (okrem vykurovania).

Stále však existujú pochybnosti o tom, či koncept solárnych ciest môže byť rovnako nákladovo efektívny, účinný a dostatočne bezpečný v porovnaní s bežnými strešnými panelmi. Pravda, každý experiment s novou technológiou si vyžaduje čas, aby sa zistilo, ako bude fungovať.

Zdroj: sciencealert.com


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Drony bude možné napájať bezdrôtovým prenosom energie za letu

25.10.2016 00:28

Vzhľadom na obmedzenú výdrž batérie väčšina dronov nedokáže lietať dlhšie ako 30 minút na jedno nabitie. Napájanie káblom zo siete sa môže aplikovať len v prípade, že sa dron bude vznášať na jednom mi ...

Technológie

Klasická telefónna dvojlinka s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s? Áno, odpoveďou je XG.fast

25.10.2016 00:25

Nokia sa nedávno pochválila tým, že dosiahla rýchlosť pripojenia 5 Gb/s na vzdialenosť 70 metrov na konvenčnej medenej krútenej dvojlinke a v laboratórnych podmienkach dokonca 8 Gb/s na vzdialenosť 30 ...

Technológie

Japonci predstavili technológiu projekcie na dynamicky sa meniaci povrch napríklad na vlajúcu plachtu

25.10.2016 00:22

Inžinieri z Tokijskej univerzity predstavili technológiu pokročilého dynamického mapovania projekcie. Ide o deformáciu projekcie na netuhý povrch, napríklad na nerovný list papiera či na tričko. Použi ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá