Image
26.2.2014 0 Comments

Vláda by mala Slovak Telekom doprivatizovať do 9 mesiacov

telekom.jpg Vláda Roberta Fica by mala sprivatizovať štátom vlastnený podiel v spoločnosti Slovak Telekom najneskôr do deviatich mesiacov. Aspoň to predpokladá memorandum o porozumení, ktoré pred niekoľkými týždňami s nemeckými akcionármi, spoločnosťou Deutsche Telekom, podpísal minister hospodárstva Tomáš Malatinský (nominant Smeru-SD). Memorandum zverejnil Fond národného majetku SR v utorok večer.

Memorandum popisuje postup, ako bude štát predávať akcie. Doprivatizácia slovenského operátora by mohla prebehnúť dvoma spôsobmi, a to priamym predajom, alebo cez burzu. Najprv by sa však mala vybrať investičná banka, ktorá bude samotný predaj riadiť. Rovnako bude potrebné vybrať poradcov, ktorí vypracujú analýzu Slovak Telekomu a ocenia jeho akcie.

Podľa memoranda bude Slovensko platiť za služby investičnej banky a externých poradcov. Časť nákladov za poradcov by mala znášať aj samotná spoločnosť Slovak Telekom, ale len v prípade, že neprevýšia 1,25 mil. eur.

V opačnom prípade bude zvyšok sumy hradiť Slovensko. Fico aj Malatinský v minulosti opakovane vyhlásili, že Deutsche Telekom má na akcie slovenského operátora predkupné právo. To, či ho aj využije, však zatiaľ známe nie je. Transakciu už stihli skritizovať viacerí zástupcovia opozície. Premiérovi Robertovi Ficovi pripomínajú, že v minulosti vystupoval proti privatizácii a svoj sľub tak nedodržal.

Spoločnosť Slovak Telekom je najväčší slovenský telekomunikačný operátor. Pod značkou Telekom ponúka jednotlivcom, domácnostiam i firemným zákazníkom produkty a služby pevnej i mobilnej telekomunikačnej siete. ST je súčasťou nadnárodnej skupiny firiem Deutsche Telekom Group. Po privatizácii v roku 2000 drží väčšinový balík akcií ST (51 %) Deutsche Telekom AG. Viac než tretinový podiel (34 %) patrí štátu, ktorý zastupuje MH SR. Zvyšných 15 % vlastní Fond národného majetku (FNM) SR.


Mohlo by Vás zaujímať

Telekomunikácie 4

4ka ako prvá na Slovensku prináša totálne neobmedzené volania aj dáta

18.10.2016 00:21

Štvrtý mobilný operátor prináša na slovenský trh ďalšiu novinku z produktovej rady TO. S novinkou TO.∞ za cenu 30 eur na 30 dní prinesie do mobilu neobmedzené množstvo dát v sieti 4ky aj v sieti obcho ...

Telekomunikácie

Telekom predstavil nové technologické vychytávky aj zrýchlenie pripojenia k internetu

18.10.2016 00:07

Telekom predstavil viacero noviniek, ktoré pripravuje na nadchádzajúce predvianočné obdobie. Z technologických noviniek to bude okrem iného zrýchlenie prenosových rýchlostí pripojenia k internetu takm ...

Telekomunikácie 3

4ka ako prvá na Slovensku spúšťa do komerčnej prevádzky VoLTE volania

12.10.2016 00:15

Oddnes môžu už aj obyvatelia Slovenska využívať Voice over LTE (VoLTE), čo je revolučná technológia prinášajúca rýchlejšie spojenie volania a vyššiu kvalitu hlasu. Jej komerčnú prevádzku ako prvá spom ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá