Image
26.2.2014 0 Comments

Vláda by mala Slovak Telekom doprivatizovať do 9 mesiacov

telekom.jpg Vláda Roberta Fica by mala sprivatizovať štátom vlastnený podiel v spoločnosti Slovak Telekom najneskôr do deviatich mesiacov. Aspoň to predpokladá memorandum o porozumení, ktoré pred niekoľkými týždňami s nemeckými akcionármi, spoločnosťou Deutsche Telekom, podpísal minister hospodárstva Tomáš Malatinský (nominant Smeru-SD). Memorandum zverejnil Fond národného majetku SR v utorok večer.

Memorandum popisuje postup, ako bude štát predávať akcie. Doprivatizácia slovenského operátora by mohla prebehnúť dvoma spôsobmi, a to priamym predajom, alebo cez burzu. Najprv by sa však mala vybrať investičná banka, ktorá bude samotný predaj riadiť. Rovnako bude potrebné vybrať poradcov, ktorí vypracujú analýzu Slovak Telekomu a ocenia jeho akcie.

Podľa memoranda bude Slovensko platiť za služby investičnej banky a externých poradcov. Časť nákladov za poradcov by mala znášať aj samotná spoločnosť Slovak Telekom, ale len v prípade, že neprevýšia 1,25 mil. eur.

V opačnom prípade bude zvyšok sumy hradiť Slovensko. Fico aj Malatinský v minulosti opakovane vyhlásili, že Deutsche Telekom má na akcie slovenského operátora predkupné právo. To, či ho aj využije, však zatiaľ známe nie je. Transakciu už stihli skritizovať viacerí zástupcovia opozície. Premiérovi Robertovi Ficovi pripomínajú, že v minulosti vystupoval proti privatizácii a svoj sľub tak nedodržal.

Spoločnosť Slovak Telekom je najväčší slovenský telekomunikačný operátor. Pod značkou Telekom ponúka jednotlivcom, domácnostiam i firemným zákazníkom produkty a služby pevnej i mobilnej telekomunikačnej siete. ST je súčasťou nadnárodnej skupiny firiem Deutsche Telekom Group. Po privatizácii v roku 2000 drží väčšinový balík akcií ST (51 %) Deutsche Telekom AG. Viac než tretinový podiel (34 %) patrí štátu, ktorý zastupuje MH SR. Zvyšných 15 % vlastní Fond národného majetku (FNM) SR.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Telekomunikácie

Telefonovanie v EÚ bude od leta lacnejšie

05.12.2016 00:07

Telefonovanie a spotreba dát v rámci EÚ budú od leta lacnejšie. Konštatoval to minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Arpád Érsek. Na zasadnutí Rady EÚ v Bruseli sa totiž podarilo dosiahnuť ...

Telekomunikácie

Prieskum: Štvrtina mladých Slovákov sleduje televíziu v mobile alebo na tablete. SWAN im ponúka riešenie

08.11.2016 00:18

Poznáte ten idylický obraz, keď si večer celá rodina sadá spolu pred televíznu obrazovku a svorne pozerá program, na ktorom sa jej členovia dohodnú? Podľa prieskumu verejnej mienky takáto pohoda sa z  ...

Telekomunikácie 1

Orange predstavil konvergentné služby a vianočnú ponuku

27.10.2016 00:12

Mobilní operátori počas predvianočného obdobia už tradične zintenzívňujú svoje marketingové aktivity s cieľom prispôsobiť ponuky. Orange na tlačovej konferencii predstavil svoje tromfy, s ktorými chce ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá