Image
26.2.2014 0 Comments

Vláda by mala Slovak Telekom doprivatizovať do 9 mesiacov

telekom.jpg Vláda Roberta Fica by mala sprivatizovať štátom vlastnený podiel v spoločnosti Slovak Telekom najneskôr do deviatich mesiacov. Aspoň to predpokladá memorandum o porozumení, ktoré pred niekoľkými týždňami s nemeckými akcionármi, spoločnosťou Deutsche Telekom, podpísal minister hospodárstva Tomáš Malatinský (nominant Smeru-SD). Memorandum zverejnil Fond národného majetku SR v utorok večer.

Memorandum popisuje postup, ako bude štát predávať akcie. Doprivatizácia slovenského operátora by mohla prebehnúť dvoma spôsobmi, a to priamym predajom, alebo cez burzu. Najprv by sa však mala vybrať investičná banka, ktorá bude samotný predaj riadiť. Rovnako bude potrebné vybrať poradcov, ktorí vypracujú analýzu Slovak Telekomu a ocenia jeho akcie.

Podľa memoranda bude Slovensko platiť za služby investičnej banky a externých poradcov. Časť nákladov za poradcov by mala znášať aj samotná spoločnosť Slovak Telekom, ale len v prípade, že neprevýšia 1,25 mil. eur.

V opačnom prípade bude zvyšok sumy hradiť Slovensko. Fico aj Malatinský v minulosti opakovane vyhlásili, že Deutsche Telekom má na akcie slovenského operátora predkupné právo. To, či ho aj využije, však zatiaľ známe nie je. Transakciu už stihli skritizovať viacerí zástupcovia opozície. Premiérovi Robertovi Ficovi pripomínajú, že v minulosti vystupoval proti privatizácii a svoj sľub tak nedodržal.

Spoločnosť Slovak Telekom je najväčší slovenský telekomunikačný operátor. Pod značkou Telekom ponúka jednotlivcom, domácnostiam i firemným zákazníkom produkty a služby pevnej i mobilnej telekomunikačnej siete. ST je súčasťou nadnárodnej skupiny firiem Deutsche Telekom Group. Po privatizácii v roku 2000 drží väčšinový balík akcií ST (51 %) Deutsche Telekom AG. Viac než tretinový podiel (34 %) patrí štátu, ktorý zastupuje MH SR. Zvyšných 15 % vlastní Fond národného majetku (FNM) SR.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Telekomunikácie

Nórsko ako prvá krajina vypne rádiá FM, k dispozícii bude už len digitálny rozhlas

10.01.2017 00:22

Nórsko začne tento týždeň vypínať svoju rádiovú sieť FM. Je to však kontroverzný krok, ktorý má mnoho kritikov a podľa hlasovania novín Dagbladet je proti nemu až  66 % Nórov. No odborníci tvrdia, že ...

Telekomunikácie

Koniec satelitného vysielania programov v štandardnom rozlíšení (SD)

19.12.2016 00:05

Prevádzkovateľ česko-slovenskej satelitnej platformy Skylink, spoločnosť M7 Group, informuje o plánovanom ukončení satelitného vysielania ďalších verejnoprávnych aj komerčných televíznych staníc v šta ...

Telekomunikácie

Slovak Telekom predstavil Immmr - konkurenciu pre WhatsApp, Viber či Skype

07.12.2016 00:15

Slovak Telekom včera uviedol komunikačnú aplikáciu immmr, ktorá kombinuje komunikáciu cez WiFi a mobilné dáta. Aplikácia immmr umožňuje posielať správy a súbory, realizovať bezplatné hovory a videohov ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá