Image
18.12.2012 0 Comments

VirusLab / 2013: Viac hrozieb pre Android, úniky dát z cloudu

computers_antivirus_eset_nod32_vyrez.jpg Tak ako každý rok aj tentoraz sa múdre technologické hlavy z ESETu po celom svete dali dokopy a pripravili svoje predpovede najväčších kybernetických hrozieb v roku 2013. Čo nás teda čaká a neminie? V prvom rade si budeme musieť zvyknúť na rastúci počet malvéru, ako aj iných hrozieb pre naše androidové smartfóny. Pripraviť sa na to, že viac vírusov bude prúdiť cez webové stránky a cloud nám zrejme prinesie ešte viac dátových únikov.

ESET už tento rok zaznamenal relatívne dramatický nárast malvéru pre androidové zariadenia - niet sa čo čudovať, veď podľa analytickej spoločnosti IDC narástol počet mašiniek z operačným systémom od Googlu o 145 %. Podľa spoločnosti Juniper bude v roku 2013 k bankovým službám pristupovať cez internet vyše pol miliardy ľudí, čo je pre kybernetických kriminálnikov hotová zlatá baňa. Tím ESET preto prognózuje, že v roku 2013 bude nárast hrozieb exponenciálny. A malvér bude aj oveľa sofistikovanejší a komplexnejší. Na čo sa bude zameriavať? Na kradnutie dát a informácií (spyware) a šíriť sa často bude esemeskami. Váš smartfón sa bude môcť premeniť na „zombie počítač", ktorý budú zločinci ovládať práve prostredníctvom nainštalovaného škodlivého kódu. Ešte viac sa zintenzívni šírenie malvéru cez webové stránky. Škodlivý kód sa totiž čoraz menej šíri pevnými prenosnými zariadeniami, na útok sa dnes často využíva sprostredkovateľ, ktorým je webový server napadnutý treťou stranou - môže sa tak stať hostiteľom celej palety hrozieb a infekcií. Z napadnutého servera potom kriminálnici šíria odkazy s malvérom, adresované pre používateľov. Aj ukradnuté informácie sa ukladajú na napadnutých serveroch, keďže osobné počítače sú lepšie chránené bezpečnostnými softvérmi a pri detekcii, resp. čistení môžu kyberkriminálnici o nakradnuté dáta prísť.

Tak ako ESET predpovedal pred rokom, aj tento rok sa hovorí o náraste botnetov, teda sietí infikovaných počítačov riadených z centra prostredníctvom škodlivého kódu. Botnety kradnú informácie a sú jedným z najlepších finančných zdrojov pre zločin. Tento rok bol jednou z najznámejších hrozieb tohto druhu a dokázal váš počítač premeniť na nebezpečné zombie. Cloud je slovo, ktoré počúvame posledné roky denne. A nie nadarmo. Stačí spomenúť na Mata Honana, známeho novinára z technologického magazínu Wired. Začiatkom augusta mu hackeri zlikvidovali celú digitálnu identitu. Neprišiel iba o fyzické dáta: hackeri sa zmocnili cloudového účtu na iCloude a zmazali jeho Gmail. Takýto virtuálny „delete" asi bude skôr výnimkou, no úniky hesiel z LinkedIn, Dropboxu, Yahoo!, ale aj čísel kreditných kariet nám ukazujú, že aj v tomto prípade sa musíme pripraviť, že hrozby budú horšie.

Náš život však, naopak, môže byť lepší, nie horší. Stačí, ak si budeme dávať pozor, citlivé dáta nedáme kriminálnikom na podnose, zálohujeme si dáta a zabezpečíme sa dobrým softvérom. Technologický pokrok nám potom v roku 2013 prinesie ešte viac zaujímavých a radostných okamihov. Úspešný a bezpečný nový rok v kyberpriestore želá čitateľom tím ESET, svetovej slovenskej firmy.

Článok vznikol v spolupráci s firmou ESET.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá