SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement

Virus Lab / Krádež počítača je bolesť, môžete ju však zmierniť a hlavne pripraviť sa

Archív NXT
0

Stalo sa vám niekedy, že ste stratili alebo vám ukradli notebook či iné prenosné digitálne dátové zariadenie? Podľa prieskumu spoločnosti Harris pre ESET jeden z desiatich Američanov vlastniacich prenosné digitálne zariadenie oň niekedy prišiel pri krádeži. Berúc do úvahy fakt, že v nich dnes nosíme množstvo citlivých a vzácnych firemných a zrejme aj osobných dát, takáto krádež mrzí dvojnásobne. Z tých, ktorí túto skúsenosť v USA mali, v 21 % prípadov o počítač prišli pri krádeži z auta, nebezpečné však boli aj letiská, vlaky či metro. Metro síce na Slovensku nemáme, no zlodeji geografické hranice nepoznajú.

Čo teda urobiť preto, aby podobná strata bola čo najmenej bolestná? Na lokalizovanie, samozrejme, môže pomôcť lokalizačná funkcia v smartfónoch alebo funkcia Anti-Theft vášho bezpečnostného softvéru. Vhodné je však aj dobre sa pripraviť na prípad fyzickej krádeže. Preto výskumníci z našej firmy pripravili pre používateľov zopár rád.

Notebook by ste mali mať v každom prípade chránený heslom. Hoci aj ochrana heslom sa dá prelomiť, v každom prípade to zlodejovi aspoň sťažíte. A keď už heslo, tak lepšie ako vaše meno, začiatok abecedy, 12345 či dokonca nbu123. Vždy si svoje dáta zálohujte, prinajmenšom tie najdôležitejšie. Keď sa vám už nepodarí počítač získať späť, aspoň o ne neprídete. Takisto bude pre vás oveľa menej bolestné zmazať obsah zariadenia na diaľku, ak máte potrebný softvér. Takýto softvér ponúka aj firma ESET, dokáže vám nezvestný počítač ukázať na mape. Dokonca vám môže poslať aj fotografiu zlodeja.

Neprovokujte kriminálnikov tým, že si položíte notebook na stoličku v čakárni, na letisku alebo vo vlaku. Niekedy môže byť riskantné položenie zariadenia mimo dohľadu aj pri činnosti, ako je zaväzovanie šnúrok. Obzvlášť citlivé dáta si zašifrujte. Šifrovanie dát umožňujú najnovšie verzie operačného systému Windows, ako aj Mac OS X.

No najlepšia rada na záver. Tak ako by ste nemali v peňaženke v zadnom vrecku nosiť všetky doklady od vodičského cez občiansky až po čitateľský preukaz, ako aj niekoľko kreditných kariet, nie je najlepší nápad mať všetky dáta uložené iba na jednom mieste. Za zváženie stoja šifrovateľné prenosné nosiče a externé disky. Vo firemnej sieti sa zase dá vytvoriť pracovný priestor, ktorý je bezpečný a dostupný aj mimo kancelárie. Tak či onak, veríme, že sa vám v roku 2013 krádeže akéhokoľvek druhu vyhnú. No radšej byť pripravený ako ľutovať.

Článok je pripravený v spolupráci s firmou ESET.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať