Image
12.3.2014 0 Comments

Vieme, kto zvíťazí v súťaži Česká Miss 2014. Ideál ženskej krásy vymodeloval počítač

ceska_miss2014.jpg Predpoveď výsledku súťaže Česká Miss na základe vedeckej metódy, a to tri týždne pred finálovým večerom. Portrét tváre, ktorá vyjadruje novodobý český ideál ženskej krásy. To sú dva z výsledkov nového verejného experimentu združenia Žádna věda, ktorý spája vedu s umením a hrou.

Projekt Experiment Miss, vzniknutý v spolupráci so spoločnosťou ESET, je založený na moderných výskumoch morfológie tváre a poukazuje na skutočnosť, že z našej tváre sa dá vyčítať viac, než si myslíme. Webová stránka projektu hravou formou predstavuje nedávne objavy vedcov a zapája návštevníkov do skutočného výskumu.

Základný koncept experimentu je založený na vedeckej teórii, že tvár, ktorú ľudia považujú za krásnu, sa nachádza veľmi blízko dokonalému priemeru. Pokus spočíval vo vytvorení priemerného obrázka z tvárí všetkých víťaziek za celú deväťročnú históriu súťaže Česká Miss. Vznikol tak unikátny portrét „priemernej miss". S týmto portrétom potom experimentátori porovnali tváre tohtoročných finalistiek a presne definovali tú, ktorá má k ideálnemu priemeru najbližšie. Webová stránka Experimentmiss.cz okrem toho ponúka atraktívny obsah popularizujúci vedu a možnosť zúčastniť sa vo výskume biológov z Prírodovedeckej fakulty UK.

„Po úspešnom projekte Stratocaching, ktorý sme realizovali minulý rok, prišiel na rad úplne iný námet, ktorý nás dlhodobo veľmi zaujíma," povedal člen združenia Žiadna veda a nezávislý dizajnér Petr Bakoš. „O definíciu krásy sa umelci pokúšajú po celú históriu ľudstva. Skúsili sme teda na to ísť s použitím aktuálnych vedeckých metód."

„Na projekte Experiment Miss sa nám páči, že nejde iba o atraktívnu hru s vedeckou témou, ale že súčasne umožňuje zapojenie do skutočného výskumu," hovorí Jaroslav Fabián, marketingový riaditeľ spoločnosti ESET. „Experiment sme podporili aj sprievodnou súťažou na našom Facebooku, v ktorej medzi fanúšikmi hľadáme reálnu tvár, ktorá je ideálu krásy najpodobnejšia."

„Niekoľko nezávislých vedeckých štúdií potvrdilo, že ideál krásy ľudskej tváre sa nachádza vždy veľmi blízko priemeru," hovorí biológ Karel Kleisner z Prírodovedeckej fakulty UK. „Výskumy navyše potvrdili, že geometria našej tváre má priamu súvislosť s tým, ako sa prejavujeme v každodennom živote." Tieto javy možno overiť vďaka metóde vytvárania priemerných obrázkov, pri ktorej sa do špeciálneho programu nahrá viac portrétov označených kontrolnými bodmi a následne sa vytvorí jediný kompozitný obrázok, ktorý ukazuje charakteristické črty skúmanej skupiny tvárí. Experiment združenia Žiadna veda túto metódu využil a pokúša sa pomocou nej definovať český ideál krásy.

Autori experimentu najprv zhromaždili 27 portrétov víťaziek súťaže Česká Miss z rokov 2005 - 2013 (za každý rok vždy bola použitá tvár Českej Miss, 1. Českej Vicemiss a 2. Českej Vicemiss). Každý z portrétov bol označený kontrolnými bodmi v špeciálnom programe a z takto pripravených tvárí bol zhotovený jediný priemerný portrét. Ide o „ideál českej krásy" za posledných 9 rokov, ktorý má typické črty ženskej atraktivity.

Ďalším krokom bola sama predpoveď. Pomocou matematickej analýzy experimentátori porovnali tváre aktuálnych desiatich finalistiek súťaže Česká Miss 2014 s dlhodobým ideálom a jasne tak definovali, čia tvár má k nemu najbližšie. Meno tohto dievčaťa, ktoré nazvali „Miss Experiment", držia autori experimentu v tajnosti až do finálového večera 29. marca 2014. Autori predpokladajú, že sa dievča umiestni na jednom z troch výherných pozícií súťaže. Na jej absolútne víťazstvo si dokonca stavili.

Či bude predpoveď Českej Miss 2014 s pomocou analýzy tvárí úspešná, môže byť predmetom diskusií. Kým sa dozvieme výsledok, na interaktívnej webovej stránke Experiment Miss môžu záujemcovia nájsť tak obrázok ideálnej ženskej tváre, ako aj zaujímavé vedecké informácie o výskume morfológie tváre. Stránka umožňuje návštevníkom zatipovať si, ktorá z finalistiek má najbližšie k ideálu, porovnať vlastný portrét s ideálom a súťažiť na Facebooku.


Mohlo by Vás zaujímať

Prieskumy trhu

Hybridné zariadenia predstavujú nový štandard. Čaká nás budúcnosť bez notebookov?

12.09.2016 00:22

Vo svete, kde každý rok stále rýchlejšie vznikajú nové technológie, je zaujímavé čítať o tom, ktoré technológie sú údajne na zostupe. Minulý mesiac napríklad ukázala štúdia spoločnosti comScore, že su ...

Prieskumy trhu 2

Vo Švédsku končí na skládkach len 1 % komunálneho odpadu

12.09.2016 00:10

Švédsko je lídrom v ochrane životného prostredia. Svedčí o tom okrem iného  aj projekt elektrických ciest, určených pre vozidlá, ktoré sú priťažké na to, aby boli poháňané iba elektrinou. Prvý dvojkil ...

Prieskumy trhu

PRIESKUM: Bankovú mobilnú aplikáciu využíva týždenne 22 % Slovákov

31.08.2016 00:07

Raz za týždeň využíva mobilnú aplikáciu svojej banky 22 % Slovákov. Takmer každý deň aplikáciu využije 14 % oslovených respondentov. V ČR je situácia obdobná, keď v oboch prípadoch sú výsledky len o p ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá