Image
14.9.2015 0 Comments

Video: SWAN ako prvý operátor na Slovensku demonštroval VoLTE volanie vo svojej 4G sieti

Popri budovaní 4G/LTE siete sa spoločnosť SWAN, a.s., venuje aj testovaniu nových možností jej využitia, medzi ktoré patrí aj technológia VoLTE (Voice over LTE) pre hlasové volania. Nespornou výhodou VoLTE hlasovej technológie je takmer okamžité zostavenie hlasového spojenia v prípade, ak sú volajúci aj volaný zaregistrovaní ako VoLTE účastníci v okamihu zostavovania hovoru. V takom prípade je hlasové spojenie uskutočnené za menej ako 1 sekundu.

Je to významné zlepšenie užívateľskej skúsenosti oproti štandardnej situácii v 4G/LTE sieťach, kde sa pre zostavenie hlasového spojenia musí volajúci aj volaný účastník prepnúť zo 4G do 2G alebo 3G siete pomocou technológie CSFB (Circuit Switched FallBack). To spôsobuje predĺženie doby zostavovania hovoru na 4 až 10 sekúnd. Zároveň kvalita VoLTE hovoru je oveľa vyššia, keďže ide o HD voice.

Autor videa: redakcia PC REVUE

„Momentálne testujeme viacero možností IMS systémov, ktoré sú podmienkou pre spustenie VoLTE služby. VoLTE hovor je možné už dnes uskutočniť v rámci celého pokrytia 4G/LTE signálom SWANu," hovorí Patrik Kollaroci, technický riaditeľ pre mobilnú sieť.

Výzvou pre mobilných operátorov zaoberajúcich sa VoLTE problematikou je situácia na trhu smartfónov. V súčasnosti neexistuje dostatočné množstvo mobilných telefónov podporujúcich technológiu VoLTE. Zároveň mnohé existujúce smartfóny, ktoré VoLTE podporujú, majú problém s kompatibilitou. Je to spôsobené do značnej miery tým, že celosvetové nasadzovanie VoLTE do praxe sa ešte len rozbieha.

Vzhľadom na situáciu s VoLTE terminálmi SWAN zatiaľ neuvažuje o komerčnom spustení VoLTE služby. Avšak bude pokračovať v technologických prípravách na spustenie VoLTE, pokým sa situácia na trhu s VoLTE smartfónmi nezlepší a funkcionalita VoLTE nebude podporovaná a plne funkčná na dostatočnom množstve zariadení od rôznych výrobcov.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Telekomunikácie

Nórsko ako prvá krajina vypne rádiá FM, k dispozícii bude už len digitálny rozhlas

10.01.2017 00:22

Nórsko začne tento týždeň vypínať svoju rádiovú sieť FM. Je to však kontroverzný krok, ktorý má mnoho kritikov a podľa hlasovania novín Dagbladet je proti nemu až  66 % Nórov. No odborníci tvrdia, že ...

Telekomunikácie

Koniec satelitného vysielania programov v štandardnom rozlíšení (SD)

19.12.2016 00:05

Prevádzkovateľ česko-slovenskej satelitnej platformy Skylink, spoločnosť M7 Group, informuje o plánovanom ukončení satelitného vysielania ďalších verejnoprávnych aj komerčných televíznych staníc v šta ...

Telekomunikácie

Slovak Telekom predstavil Immmr - konkurenciu pre WhatsApp, Viber či Skype

07.12.2016 00:15

Slovak Telekom včera uviedol komunikačnú aplikáciu immmr, ktorá kombinuje komunikáciu cez WiFi a mobilné dáta. Aplikácia immmr umožňuje posielať správy a súbory, realizovať bezplatné hovory a videohov ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá