Image
24.8.2015 0 Comments

Video: Humanoidný robot Atlas sa vybral do lesa. Pozrite sa, ako to zvládol

Výrobca robotov Boston Dynamics, ktorý teraz patrí Googlu, je zvyčajne dosť tajnostkársky, pokiaľ ide o najnovšie pokroky v oblasti vývoja jeho robotov. No tento mesiac Marc Raibert, zakladateľ spoločnosti, sa na podujatí Fab Lab Conference and Symposium rozhovoril o dvoj- aj štvornohých strojoch, ktoré dokážu chodiť, behať a udržiavať rovnováhu v náročnom teréne.

Ukázal dokonca video zachytávajúce humanoidného robota Atlas, ktorý sa vybral na prechádzku do lesa. No po opustenom turistickom chodníku sa pohyboval trochu hlučne.


Už v minulosti spoločnosť zverejnila na YouTube niekoľko videí o svojich štvornohých robotoch. Napríklad pružný a tichý Spot pobehoval po trávnatej ploche či zľahka vybehol po schodoch, BigDog sa čľapkal vo vlnách na pláži, LS3 zasa šantil v snehu. Na rozdiel od svojich štvornohých kamarátov je však Atlas pripojený k externému zdroju elektrickej energie, preto nie je úplne nezávislý.

Atlasova prechádzka však nebola len „rozcvička". Podľa Raiberta testovanie robotov „v skutočnom svete" je oveľa väčšia výzva ako ich prevádzka v laboratórnych podmienkach.

„Zameriavame sa na rovnováhu a dynamiku a trochu aj na spôsob, ako si ľudia a zvieratá udržiavajú stabilitu pri rýchlom pohybe a pri pokuse o jej narušenie," povedal Raibert.

Zdroj: betaboston.com


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Všetky nové Tesly už majú HW na samostatnú jazdu s vyššou úrovňou bezpečnosti než s vodičom

24.10.2016 00:22

Tesla vyhlásila, že všetky jej autá vyrobené odteraz budú schopné úplne autonómnej jazdy.  Zverejnila aj demonštračné video ukazujúce samostatne jazdiace auto, v ktorom je človek prítomný „len z právn ...

Technológie 5

Počítače v Microsofte rozpoznávajú reč na rovnakej úrovni ako ľudia

24.10.2016 00:19

Tím inžinierov Microsoftu z divízie umelej inteligencie a výskumu (Artificial Intelligence and Research) sa pochválil (PDF), že ich systém na rozpoznávanie reči dosiahol chybovosť (word error rate – W ...

Technológie 5

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá