Image
24.8.2015 0 Comments

Video: Humanoidný robot Atlas sa vybral do lesa. Pozrite sa, ako to zvládol

Výrobca robotov Boston Dynamics, ktorý teraz patrí Googlu, je zvyčajne dosť tajnostkársky, pokiaľ ide o najnovšie pokroky v oblasti vývoja jeho robotov. No tento mesiac Marc Raibert, zakladateľ spoločnosti, sa na podujatí Fab Lab Conference and Symposium rozhovoril o dvoj- aj štvornohých strojoch, ktoré dokážu chodiť, behať a udržiavať rovnováhu v náročnom teréne.

Ukázal dokonca video zachytávajúce humanoidného robota Atlas, ktorý sa vybral na prechádzku do lesa. No po opustenom turistickom chodníku sa pohyboval trochu hlučne.


Už v minulosti spoločnosť zverejnila na YouTube niekoľko videí o svojich štvornohých robotoch. Napríklad pružný a tichý Spot pobehoval po trávnatej ploche či zľahka vybehol po schodoch, BigDog sa čľapkal vo vlnách na pláži, LS3 zasa šantil v snehu. Na rozdiel od svojich štvornohých kamarátov je však Atlas pripojený k externému zdroju elektrickej energie, preto nie je úplne nezávislý.

Atlasova prechádzka však nebola len „rozcvička". Podľa Raiberta testovanie robotov „v skutočnom svete" je oveľa väčšia výzva ako ich prevádzka v laboratórnych podmienkach.

„Zameriavame sa na rovnováhu a dynamiku a trochu aj na spôsob, ako si ľudia a zvieratá udržiavajú stabilitu pri rýchlom pohybe a pri pokuse o jej narušenie," povedal Raibert.

Zdroj: betaboston.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Technológie

V Indii dali do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete s výkonom 648 MW

02.12.2016 00:16

Po ôsmich mesiacoch výstavby spustili do prevádzky solárnu elektráreň v indickom Kamuthi (v štáte Tamilnádu), ktorá sa stala najväčšou na svete a na prvej priečke rebríčka nahradila kalifornskú elektr ...

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá