Image
21.6.2016 0 Comments

Vibračný motorček smartfónu sa dá premeniť na mikrofón na odpočúvanie

Dvaja výskumníci z Illinoiskej univerzity v Urbana-Champaign vymysleli spôsob, ako premeniť vibračný motorček, ktorý možno nájsť aj v smartfónoch, na provizórny mikrofón, schopný zachytiť zvuky z okolia. Hoci ich metóda neprináša perfektné výsledky a vyžaduje sa fyzický prístup k zariadeniu, teoreticky by mohla poslúžiť na odpočúvanie.

Útok nazvaný VibraPhone vychádza z toho, že každý vibračný motorček je technicky vlastne reproduktor. V podstate mení posielaný elektrický prúd na zvukové vlny pohybom cievky. V tomto prípade cievka vytvára vibrácie a nízky vrčivý zvuk v telefóne.

Mikrofón je v princípe opak reproduktora – prichádzajúce zvuky vie previesť do elektrických vĺn. Výskumníci sa teda rozhodli experimentovať a premeniť vibračný motor na mikrofón.

Keďže útočníci by museli prepojiť vibračný motorček v telefóne, vedci hovoria, že je veľmi nepravdepodobné, že by útočník mal dostatok času na použitie takéhoto útoku v reálnom svete. V pokuse však zistili, že by sa tak dal zvuk zachytiť, no iba vo veľmi chabej kvalite. Keďže vibračný motor nie je optimalizovaný na zaznamenávanie zvuku, zachytí zvukové vlny s maximálnou frekvenciou do 2 kHz, teda na spodnej hranici spektra.

Výskumníci použili rôzne algoritmy s cieľom optimalizovať zachytávanie zvukových vĺn a pokúsiť sa zaznamenať aj zvuky s vyššou frekvenciou. Výsledky síce neboli najlepšie, ale štyria z piatich ľudí boli schopní porozumieť hovorenému slovu. Dokonca aj automatické rozpoznávanie reči dokázalo dekódovať väčšinu zachytených slov a viet, najmä pri vyššej hlasitosti. Podľa expertov by sa zvýšeným úsilím a ďalšou optimalizáciou dali dosiahnuť aj lepšie výsledky.

Systém by sa dal aplikovať od malvéru na odpočúvanie telefonických hovorov cez hlasové príkazy pre nositeľnú elektroniku až po zdokonalenie mikrofónov, ktoré by používali vibračný motorček ako druhú anténu MIMO.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 1

Hackerská skupina Anonymous vyhlásila vojnu Donaldovi Trumpovi

20.01.2017 00:15

Skupina Anonymous vyzvala svojich priaznivcov na útok proti novo zvolenému americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi. Jeden z najobľúbenejších účtov spojených s hackerskou skupinou zverejnil na Twitt ...

Bezpečnosť

Čo nás čaká v bezpečnosti v roku 2017?

19.01.2017 00:15

Tak ako postupuje svet technológií míľovými krokmi dopredu, objavujú sa nové výzvy a problémy v oblasti bezpečnosti. Okrem novej legislatívy, ako je GDPR (General Data Protection Regulation, regulácia ...

Bezpečnosť

Návrat k faxom? Sedem hlavných bezpečnostných trendov na rok 2017

17.01.2017 00:10

Podľa spoločnosti GFI Software budú v oblasti podnikovej IT bezpečnosti v roku 2017 pokračovať trendy minulého roka, ktorý môžeme v mnohých ohľadoch považovať za prelomový. Prudký nárast ransomvéru, k ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá