Image
21.6.2016 0 Comments

Vibračný motorček smartfónu sa dá premeniť na mikrofón na odpočúvanie

Dvaja výskumníci z Illinoiskej univerzity v Urbana-Champaign vymysleli spôsob, ako premeniť vibračný motorček, ktorý možno nájsť aj v smartfónoch, na provizórny mikrofón, schopný zachytiť zvuky z okolia. Hoci ich metóda neprináša perfektné výsledky a vyžaduje sa fyzický prístup k zariadeniu, teoreticky by mohla poslúžiť na odpočúvanie.

Útok nazvaný VibraPhone vychádza z toho, že každý vibračný motorček je technicky vlastne reproduktor. V podstate mení posielaný elektrický prúd na zvukové vlny pohybom cievky. V tomto prípade cievka vytvára vibrácie a nízky vrčivý zvuk v telefóne.

Mikrofón je v princípe opak reproduktora – prichádzajúce zvuky vie previesť do elektrických vĺn. Výskumníci sa teda rozhodli experimentovať a premeniť vibračný motor na mikrofón.

Keďže útočníci by museli prepojiť vibračný motorček v telefóne, vedci hovoria, že je veľmi nepravdepodobné, že by útočník mal dostatok času na použitie takéhoto útoku v reálnom svete. V pokuse však zistili, že by sa tak dal zvuk zachytiť, no iba vo veľmi chabej kvalite. Keďže vibračný motor nie je optimalizovaný na zaznamenávanie zvuku, zachytí zvukové vlny s maximálnou frekvenciou do 2 kHz, teda na spodnej hranici spektra.

Výskumníci použili rôzne algoritmy s cieľom optimalizovať zachytávanie zvukových vĺn a pokúsiť sa zaznamenať aj zvuky s vyššou frekvenciou. Výsledky síce neboli najlepšie, ale štyria z piatich ľudí boli schopní porozumieť hovorenému slovu. Dokonca aj automatické rozpoznávanie reči dokázalo dekódovať väčšinu zachytených slov a viet, najmä pri vyššej hlasitosti. Podľa expertov by sa zvýšeným úsilím a ďalšou optimalizáciou dali dosiahnuť aj lepšie výsledky.

Systém by sa dal aplikovať od malvéru na odpočúvanie telefonických hovorov cez hlasové príkazy pre nositeľnú elektroniku až po zdokonalenie mikrofónov, ktoré by používali vibračný motorček ako druhú anténu MIMO.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 3

V USA vraj chystajú odvetný kyberútok proti Rusku. Ale či sa uskutoční, to sa možno ani nedozvieme

20.10.2016 00:16

Obamova administratíva vraj hrozí rozsiahlym kyberútokom proti Rusku, ktorý by mal byť odvetou za údajné zasahovanie krajiny v súvislosti s prezidentskými voľbami. Vyjadril sa tak viceprezident Joe Bi ...

Bezpečnosť

Americký úrad navrhuje zakázať dvojfaktorovú autentizáciu založenú na SMS. Nie je bezpečná

20.10.2016 00:25

Americký Národný inštitút pre štandardy a technológie (NIST) navrhuje, aby všetky on-line služby upustili od dvojfaktorovej autentizácie založenej na SMS. Podľa návrhu Digital Authentication Guideline ...

Bezpečnosť

Vírusový radar: IoT znamená Internet of Targets

14.10.2016 00:00

Sledovanie, ukradnuté dáta a heslá, zneužité citlivé informácie. Vskutku je dosť vecí, ktoré môžu používateľov znepokojovať pri ochrane súkromia. Nakoniec prvé a posledné, čo ľudia na internete hľadaj ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá