Image
21.6.2016 0 Comments

Vibračný motorček smartfónu sa dá premeniť na mikrofón na odpočúvanie

Dvaja výskumníci z Illinoiskej univerzity v Urbana-Champaign vymysleli spôsob, ako premeniť vibračný motorček, ktorý možno nájsť aj v smartfónoch, na provizórny mikrofón, schopný zachytiť zvuky z okolia. Hoci ich metóda neprináša perfektné výsledky a vyžaduje sa fyzický prístup k zariadeniu, teoreticky by mohla poslúžiť na odpočúvanie.

Útok nazvaný VibraPhone vychádza z toho, že každý vibračný motorček je technicky vlastne reproduktor. V podstate mení posielaný elektrický prúd na zvukové vlny pohybom cievky. V tomto prípade cievka vytvára vibrácie a nízky vrčivý zvuk v telefóne.

Mikrofón je v princípe opak reproduktora – prichádzajúce zvuky vie previesť do elektrických vĺn. Výskumníci sa teda rozhodli experimentovať a premeniť vibračný motor na mikrofón.

Keďže útočníci by museli prepojiť vibračný motorček v telefóne, vedci hovoria, že je veľmi nepravdepodobné, že by útočník mal dostatok času na použitie takéhoto útoku v reálnom svete. V pokuse však zistili, že by sa tak dal zvuk zachytiť, no iba vo veľmi chabej kvalite. Keďže vibračný motor nie je optimalizovaný na zaznamenávanie zvuku, zachytí zvukové vlny s maximálnou frekvenciou do 2 kHz, teda na spodnej hranici spektra.

Výskumníci použili rôzne algoritmy s cieľom optimalizovať zachytávanie zvukových vĺn a pokúsiť sa zaznamenať aj zvuky s vyššou frekvenciou. Výsledky síce neboli najlepšie, ale štyria z piatich ľudí boli schopní porozumieť hovorenému slovu. Dokonca aj automatické rozpoznávanie reči dokázalo dekódovať väčšinu zachytených slov a viet, najmä pri vyššej hlasitosti. Podľa expertov by sa zvýšeným úsilím a ďalšou optimalizáciou dali dosiahnuť aj lepšie výsledky.

Systém by sa dal aplikovať od malvéru na odpočúvanie telefonických hovorov cez hlasové príkazy pre nositeľnú elektroniku až po zdokonalenie mikrofónov, ktoré by používali vibračný motorček ako druhú anténu MIMO.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 1

Ministri dopravy únie schválili prvé celoeurópske bezpečnostné pravidlá pre drony

05.12.2016 00:10

Ministri dopravy krajín Európskej únie schválili úpravu pravidiel v oblasti civilného letectva. Bezpečnosť v doprave bola pritom hlavnou témou zasadnutia, ktorého sa za predsedajúcu krajinu zúčastnil ...

Bezpečnosť 1

FSB: Ruským bankám hrozia kyberútoky zo zahraničia

03.12.2016 00:05

Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) varovala, že bližšie nešpecifikované zahraničné tajné služby plánovali sériu kybernetických útokov na ruský bankový systém. FSB údajne identifikovala servery ...

Bezpečnosť 1

Elektrické autá budú musieť pri nízkych rýchlostiach vydávať umelý zvuk, aby neohrozovali chodcov

29.11.2016 00:22

Podľa nového nariadenia vydaného americkým Národným úradom pre bezpečnosť cestnej premávky budú musieť byť elektrické a hybridné vozidlá hlučnejšie počas jazdy pri nízkej rýchlosti. Má sa tým zabrániť ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá