Image
17.12.2012 0 Comments

Vianočný poradca PC REVUE – Externé pevné disky

Kupujete na Vianoce externý disk a neviete sa rozhodnúť aký typ alebo vybraný model by sa hodil? Náš sprievodca kúpou pevného disku vám objasní niektoré pojmy, úskalia a tiež máme pre vás odporúčania na niektoré modely.

Disky-1.jpg

Na doma alebo na prenášanie

Externé pevné disky existujú v zásade v dvoch variantoch a to vo vyhotovení s 2,5" a 3,5" diskom. Menší rozmer je vhodný na prenášanie, keďže vystačí s napájaním cez rozhranie USB. Väčšie disky majú zase výhodu vo vyšších kapacitách, no tie už potrebujú externé napájanie z elektrickej siete. Menší formát disku sa hodí aj na pripojanie k TV prijímaču, pochopiteľne to umožňuje aj väčší formát disku, no treba opäť myslieť, že ho bude treba externe napájať a nevystačíte si s USB portom televízora.

Technické parametre

Na týchto zariadeniach si treba všímať kapacitu, rozhranie a na škodu nie je ani materiálové vyhotovenie. Plastový obal nevadí ak disk budete prenášať len občas. Na pravidelné „outdoorové" používanie by to chcelo niečo odolnejšie. Minimálne telo z hliníka alebo špeciálne pogumované telo so zvýšenou odolnosťou pri pádoch. Menšie disky tiež rýchlejšie nabiehajú. Ak ich pripojíte k počítaču, do troch sekúnd sa dá s diskom pracovať, v prípade 3,5-palcových modelov je tento čas minimálne dvojnásobný. Vo vnútri sú klasické disky a teda aj tu je na mieste otázka otáčok. Obvykle sa môžete stretnúť s rýchlosťou 5400 a 7200 otáčok za minútu. Čím viac otáčok, tým je disk rýchlejší, avšak zároveň aj produkuje viac tepla - nie vždy musí byť rýchlosť prvoradá.

Ak ide o disk pripájaný cez rozhranie USB 3.0 vystačíte aj s modelmi s 5400 otáčkami za minútu.

Kapacita závisí od aktuálnych potrieb, ale nie je zlé myslieť aj na budúcnosť. Ak začnete používať externý HDD, počítajte s tým, že dáta budú len pribúdať. Jednak môžete vytvárať pravidelné zálohy systému, vlastných dát alebo prestať neustále kalkulovať s voľným priestorom pri ukladaní filmovej alebo hudobnej zbierky. Vzhľadom na to, že kapacity sa posunuli ďalej a to aj pri notebookových diskoch, odporúčame kupovať minimálne takú kapacitu, akú máte v počítači alebo notebooku. Časy kedy sa hojne v ponukách vyskytovali kapacity 160 a 320 GB disky sú už preč. Naše odporúčanie je začať minimálne na kapacite 500 GB v prípade 2,5" disku. 1 TB je podľa nás nevyhnutnosť pri 3,5" diskoch. Cenou vychádzajú veľmi podobne. Ešte stále platí, že 3,5" disky sú na jednotku kapacity lacnejšie ako 2,5"

Rozhranie je ďalšia dôležitá vlastnosť a netreba ju opomínať. V praxi veľmi dobre vieme, že na zálohy sa dá používať aj 2 TB disk pripájaný cez USB 2.0 rozhranie. No nie je tu veľký priestor na nejaký manažment dát a ide skôr o zálohovaciu jednotku s jednosmerným procesom. Neustále kopírovanie dát rýchlosťou 25 MB/s nie je pohodlné a navyše je časovo náročné. Kto kupuje externý disk dnes, nech zváži rozhranie USB 3.0, e-Sata, FireWire prípadne Thunderbolt. USB 2.0 už nie je rozhranie pre moderné pevné disky. USB 3.0 je rýchlejší protokol, ktorý však vyžaduje pripojenie do USB 3.0 portu v počítači, aby dokázal poskytnúť prenos plnou rýchlosťou. Ponúka aj kompatibilitu s USB 2.0, avšak pri menšej rýchlosti. Sem tam sa môžete stretnúť aj s FireWire portom, ten nie je však natoľko rozšírený a ponúka prenosovú rýchlosť do 786 mbps. V prípade Mac počítačov sa stretávame aj s Thunderbolt portom, ktorý je dvojnásobne rýchlejší ako USB 3.0. Ak sa cítite dať niekoľko desiatok eur za prepojovací kábel a podstatne vyššiu cenu za disk s týmto rozhraním, pokojne si ho kúpte. Zatiaľ je to drahý špás a preto jednoznačne víťazí USB 3.0.

Nakoľko operačné systémy Windows a Mac používajú rozdielne súborové systémy, na trhu sa nachádzajú externé disky, určené pre jednotlivé platformy. Hoci Mac dokáže čítať aj NTFS disk, pre možnosť zápisu potrebujete použiť softvér tretej strany - napr. NTFS-3G.

Disky s veľkosťou 2,5"

Western Digital My Passport 500 GB

S diskom sa dodáva softvér WD SmartWare, ktorý zašifruje dáta na disku a tak sa k nim nedostanete bez hesla. Podporuje automatickú tvorbu záloh a je dostupný v niekoľkých farebných vyhotoveniach. Zladíte ho k notebooku alebo ako vhodný darček pre ženy.

WDMyPass500.jpg

Orientačná cena: 70 EUR
Dostupné kapacity v GB: 500, 1000, 2000
Odporúčame aj: My Passport Edge 500 GB - extra zmenšené rozmery

Verbatim 2.5" Store 'n' Go USB HDD 500GB

Disky sú v mnohých farebných vyhotovení (jasná ružová, karibská modrá, grafitovo šedá, jasne ružová). Pridáva sa aj softvér Nero BackItUp & Burn Essentials. Šifrovací softvér nie je pre tento rad dostupný.

Verbatim25.jpg

Orientačná cena: 60 EUR
Dostupné kapacity v GB: 500, 750, 1000, 1500
Odporúčame aj: Store 'n' Go Traveller: USB 3.0 750 GB - odolný na cestovanie

Seagate BackUp Plus Portable 500GB

Disk so špeciálnym vyhotovením pripojovacieho panelu. Výrobca umožňuje ich vymieňanie a tak môžete namiesto pôvodného USB 3.0 rozhrania disk pripojiť ako FireWire alebo Thunderboltový disk. Panely sa predávajú samostatne ako príslušenstvo. Seagate Dashboard je softvér na šifrovanie a zálohovanie dát na disku. Dostupné sú štyri farebné vyhotovenia.

Seagate25.jpg

Orientačná cena: 75 EUR
Dostupné kapacity v GB: 500, 750, 1000
Odporúčame aj: Seagate Slim Portable Drive 500 GB - extra tenký dizajn porovnateľný s hrúbkou ceruzky

Samsung M3 Portable 500GB

Zaujímavý dizajn, odolný proti škrabancom. Výrobca vyhotovuje disk z ekologických materiálov a pridáva aj možnosť vytvorenia šifrovanej partície na utajené dáta. Zálohovací softvér je dostupný a podporuje šifrovanie dát.

SamsungM3.jpg

Orientačná cena: 65 EUR
Dostupné kapacity v GB: len 500 GB verzia


Disky s veľkosťou 3,5"

Western Digital MyBook 1000 GB

Univerzálny pevný disk v tvare knihy s podporou šifrovania dát a automatických záloh cez WD SmartWare. Netreba zadávať heslo, ak nastavíte automatické dešifrovanie po pripojení k vybranému počítaču.

WDMyBook35.jpg

Orientačná cena: 95 EUR
Dostupné kapacity v GB: 1000-4000
Odporúčame aj: WD Elements Desktop - disk orientovaný naležato s lepšou cenou, avšak bez podpory šifrovania dát

Verbatim Store 'n' Save USB 3.0 1000 GB

Stolný disk s možnosťou postavenia na bočnú stranu alebo naležato. Dostupný je zálohovací a napaľovací softvér Nero BackItUp a Burn Essentials. Obsahuje aj softvér Green Button na šetrenie energie a automatickú voľbu času vypnutia, keď sa disk nepoužíva. Dostupný je v lesklej čiernej farbe.

Verbatim35.jpg

Orientačná cena: 85 EUR
Dostupné kapacity v GB: 1000-4000
Odporúčame aj: Verbatim 2-Disk RAID - RAID pole v dvojdiskovej verzii

Seagate Backup Plus Desktop Drive 1000 GB

Výhodou je opäť možnosť vymeniteľných panelov na zmenu rozhrania, akým budete disk pripájať k počítaču. Softvér Seagate Dashboard podporuje zálohovanie a šifrovanie dát a automatické sťahovanie multimediálnych súborov zo sociálnych sietí a tiež upload na tieto siete.

Seagate35.jpg

Orientačná cena: 90 EUR
Dostupné kapacity v GB: 1000-4000


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Dizajnér navrhol nábytok, ktorý sa poskladá sám

20.01.2017 00:05

Máte problém s dopravou či montážou novozakúpeného nábytku? Mladému dizajnérovi sa podarilo tento problém vyriešiť. Plocho balený nábytok uľahčuje prepravu, keď však príde na jeho montáž, zostávajú m ...

Produkty

Rozmery Samsung Galaxy S8 a S8 Plus naznačujú, že pôjde o takmer bezrámčekové telefóny s veľkými displejmi

20.01.2017 00:30

Väčšia verzia nového vlajkového modelu Samsungu Galaxy S8 Plus bude mať rozmery 152,38 × 78,51 × 7,94 mm. Tvrdí to web  GSM Arena na základe 3D renderov, ktoré získal od výrobcu krytov. Bude teda vyšš ...

Produkty

Začína sa nová séria rýchlostných pretekov elektromobilov. Upravená Tesla vraj zrýchli z 0 na 100 km/h za 2,1 s

20.01.2017 00:20

Vlani usporiadatelia ohlásili popri Formule E, najznámejších pretekoch elektromobilov, aj novú sériu Electric GT Championship. Ako pretekárske auto sa v nej použije Tesla Model S P100D. Ide o uprave ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá