20.12.2012 0 Comments

Vianočné nákupy online: mobilné telefóny, tablety a digitálne fotoaparáty sú až o 50 % lacnejšie pri nákupe v zahraničí

Platobná platforma PayPal, ktorá umožňuje online a mobilné platby po celom svete, vydala cenovú správu s podrobnou analýzou a porovnaním cien najobľúbenejších vianočných darčekov v roku 2012 v západnej a strednej Európe, USA a v Ázii.

„Aj v tejto nákupnej sezóne sa výborne predáva tovar z oblasti kultúry, ako sú napríklad knihy alebo DVD. Podľa odborníkov na predaj budú v roku 2012 veľmi obľúbeným darčekom tablety. V ich prípade ponúka online nakupovanie možnosť vyhľadať vynikajúcu alternatívu za lepšiu cenu. A navyše, je to skvelý pocit, nakupovať z pohodlia domova, ako by ste boli v Paríži, New Yorku alebo Hongkongu.

Damien Perillat

Riaditeľ spoločnosti PayPal pre oblasť strednej a východnej Európy

  • Tovar kúpený v USA je aj naďalej lacnejší

Pokračuje trend, ktorý sme zaznamenali už v roku 2011, podľa ktorého v Spojených štátoch amerických nakupujú tí, ktorí hľadajú výhodné nákupy, najmä elektroniku. Ceny vybraných zhodných produktov sú stále v priamom porovnaní až o 50 % nižšie v USA než pri nákupe na Slovensku, v Poľsku, Rumunsku, Maďarsku či v Českej republike.

Jedným z príkladov je najnovší iPhone 5, ktorý v USA stojí v 32 GB verzii približne 450 eur, na Slovensku je však veľkým problémom zohnať ho bez dotácie od operátora za sumu nižšiu než 800 eur.

Jedným z dôvodov atraktívnych a prijateľných cien, ktoré ponúkajú predajcovia v USA, je klesajúci kurz amerického dolára. Vďaka slabnúcej americkej mene sa nákupy v USA vyplatia aj po započítaní ďalších nákladov (cena dopravy a možné colné poplatky).

Počítať však treba s clom a DPH. Kým clo sa na Slovensku platí od sumy 150 eur, pre daň vo výške 20 percent je hranicou 22 eur. Výška cla je výrazne odlišná v závislosti od kupovaného tovaru, môže sa pohybovať od nuly až po vyše 10 percent. Dobrou správou je, že napríklad pri telefónoch sa clo buď neplatí vôbec, alebo sa pohybuje iba v jednotkách percent. Naopak, od cla nie sú oslobodené napríklad tabakové výrobky, alkohol či parfumy a tak sa na ne 150 eurová hranica nevzťahuje.

Hitom Vianoc je však čoraz častejšie elektronika. Aj keď sa iPhone 5 teší pozornosti veľkého počtu spotrebiteľov, rozhodne nie je jediným prístrojom, ktorý sa dá v USA kúpiť za atraktívnu cenu. Pozrime sa na niektoré ďalšie výrobky spotrebnej elektroniky, ako je napríklad tablet iPad 2, smartfón Samsung Galaxy SIII alebo digitálna zrkadlovka Nikon D3000.

Z vyššie uvedeného vyplýva, že USA zostávajú najlepšou nákupnou destináciou pre značkové výrobky. Posilňuje však taktiež pozícia Ázie, ktorá USA rýchlo doháňa nielen vďaka atraktívnym cenám, ale taktiež vďaka širokej ponuke výrobkov s podobnou špecifikáciou ako u značkových výrobkov, ale za nižšiu cenu.

  • Čo je teda najlepším vianočným darčekom?

Všeobecne panuje presvedčenie, že elektronické prístroje sú najlepším darčekom pre mladých mužov, pretože väčšina z nich sa rada hrá s najnovšími zázrakmi zo sveta techniky. Ale to už neplatí.

  1. Tento rok si deti neprajú, aby im Ježiško nadelil hračky. Väčšina z nich túži po tablete alebo podobnom zariadení (Napríklad v USA je zoznam vianočných prianí detí celkom krátky a vo väčšine prípadov na ňom nechýba tablet.

Podľa prieskumu, ktorý vykonala spoločnosť PayPal a obchod Lightinthebox.com, zákazníci z Európy kupujú v Ázii rôzny tovar od elektroniky až po módu alebo darčeky vhodné pre celú rodinu. Dávajú taktiež prednosť platbe online s použitím zabezpečených platobných metód, ako je napríklad PayPal. Čo sa týka cien, väčšina ázijských výrobkov je o 50 alebo dokonca o 70 % lacnejšia než podobný tovar v iných častiach sveta. Rovnako ako v obchodoch v USA sú nákupy s hodnotou menšou než 150 eur oslobodené od cla (ale nie od DPH vo výške 20 %). Pri nákupe mobilných telefónov a tabletov je nutné zaplatiť DPH vo výške 20 % a v prípade fotoaparátov clo vo výške približne 3,2 %.

Príkladom môžu byť tablety, jeden z tohtoročných najžiadanejších vianočných darčekov. Tablet vyrobený v Ázii je podľa webu LightIntheBox.com možné kúpiť už za cenu od 60 eur (veľmi jednoduché modely), rýchlejšie tablety so systémom Android sú k dispozícii za 100 - 150 eur a cena slušných digitálnych fotoaparátov sa pohybuje v rozmedzí 65 - 100 eur.

Prieskum spoločností LightInTheBox.com a PayPal poskytuje nielen zaujímavé čísla, ale taktiež poznatky o správaní nakupujúcich. Je zrejmé, že ženy zo Slovenska, Českej republiky, Poľska, Maďarska a Rumunska postupujú pri nákupe vianočných darčekov múdro a pri výbere šiat, topánok a módnych doplnkov od ázijských predajcov dbajú na vzhľad a dojem, ktorým tovar pôsobí, pretože vedia, že len správna voľba im prinesie žiadaný efekt.

Ženy zo strednej a východnej Európy pri nákupe taktiež hľadia na viac účelovosť výrobkov: topánky musia byť dostatočne pohodlné na každodennú chôdzu, ale súčasne vhodné aj na obchodné rokovania alebo iné akcie. To isté platí aj pre šaty. Najžiadanejšie sú tie, v ktorých ženy zažiaria na bežných stretnutiach aj pri formálnych príležitostiach.

Oproti tomu muži zo strednej a východnej Európy, keď nehľadajú konkrétny tovar, si pri prechádzaní webov ázijských predajcov vyberajú tovar, ktorý uplatnia každý deň, od ploskačiek až po viacúčelové spony na peniaze alebo dokonca bezpečnostné kamery.

  • Ľahšie a bezpečnejšie vianočné nákupy vďaka spoločnosti PayPal

V tomto sviatočnom období malo zelenú mobilné obchodovanie, ktoré úplne zmenilo štýl a kalendár maloobchodného predaja. Zákazníci vybavení smartfónmi, tabletmi a ďalšími mobilnými zariadeniami môžu svoje sviatočné nákupy vykonávať kedykoľvek a kdekoľvek. Mobilné nakupovanie sa tak počas zimných sviatkov 2012 prvýkrát stalo v USA normou a zaradilo sa medzi hlavné spôsoby nakupovania na svete.

„Niet pochýb o tom, že Vianoce predstavujú pre maloobchodný predaj najdôležitejšie obdobie, v ktorom sa priemerný objem nákupov zvyšuje o 20 - 25 %. Len pre predstavu, taký dopad nemajú ani ďalekosiahle akcie typu futbalových majstrovstiev Európy v Poľsku a na Ukrajine. V tejto nákupnej sezóne sa potvrdil silný rast mobilných nákupov a platieb. Spotrebitelia pomocou svojich smartfónov a tabletov hľadajú výhodné ponuky, porovnávajú ceny, nakupujú... niekedy dokonca ešte keď stoja medzi regálmi v obchode."

Damien Perillat

Pred niekoľkými rokmi bola hlavnou prekážkou transakcií s vysokou hodnotou malá dôvera a problémy spojené so zabezpečením. Spoločnosť PayPal vyriešila tieto problémy tým, že nakupujúcim ponúka odškodnenie v 100 % výške, ak dôjde k problémom s kúpeným tovarom.


Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

JUMP soft je najrýchlejšie rastúca IT firma na Slovensku. Toto sú ďalšie

24.10.2016 00:08

Deloitte zverejnil rebríček 50 najrýchlejšie rastúcich technologických spoločností v strednej Európe. Zo Slovenska sa v rebríčku CE Technology Fast 50 umiestnilo tento rok 5 spoločností – najvyššie um ...

Biznis

Yrobot Cup: Stredné školy si zmerali sily v elektronike, informatike a počítačovom inžinierstve

24.10.2016 00:09

V Bratislave prebehol Yrobot Cup,  prezentácia a vyhodnotenie projektov v rámci programu Stredné školy a technika 2015 ktorú podporuje Nadácia Volkswagen Slovakia. Nadácia od roku 2012 vyhlasuje gran ...

Biznis

Pozrite si fotografie z IT GALA

22.10.2016 00:20

Pozrite si ako vyzeralo prestížne výročné podujatie slovenskej komunity informačných technológií a telekomunikácií IT GALA 2016. O príjemné prostredie, zábavu, zaujímavých ľudí z IT komunity a skvelé ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá