Image
13.2.2012 0 Comments

Viacjadrové procesory Tile-Gx porážajú Intel aj AMD

Tile-GX.jpg Americká spoločnosť Tilera, ktorá sa zameriava na vývoj a výrobu viacjadrových (multicore) procesorov, predstavila nového zástupcu Tile-Gx36 zo svojho radu extrémne úsporných čipov sa 36 procesorovými jadrami. Práve spotreba a celková efektivita má byť hlavným parametrom, ktorým chce Tilera útočiť na existujúcich hráčov na trhu.

Procesory Tile využívajú vlastnú inštrukčnú súpravu a majú byť určené primárne pre servery a mikroservery. Podľa výrobcu v pomere výkonu a spotreby bez problémov porážajú aj aktuálne procesory postavené na architektúre Sandy Bridge od Intelu či Bulldozer od AMD. Konkurovať však budú v praxi skôr čipom ARM či chystaným serverovým Atomom.

Predchádzajúca generácia 36 a 64-jadrových procesorov Tile bola uvedená v septembri 2010 a 40 nm Tile-Gx36 je ďalší model z nového radu multicore čipov, ktoré majú byť k dispozícii aj vo verzii so 64 a 100 jadrami. Práve o stojadrovom procesore s frekvenciou 1,5 GHz a so spotrebou pod 55 wattov Tilera informovala už pred dlhším časom, ale až tento rok by sa mali dostať prvé produkčné kusy na trh. Na budúci rok sa potom chystá údajne aj 200-jadrový 28 nm model.

Nový hráč má čo ponúknuť
Spoločnosť Tilera, ktorá je akýmsi „inkubátorovým projektom“, pôvodne vzniknutým v roku 2004 v prostredí Massachusettského technologického inštitútu (MIT), sa chce so svojimi produktmi presadiť najmä v oblasti riešení na cloud computing, bezdrôtový prenos dát, sietí či videokonferencingu. Od verzie 2.6.36 z októbra 2010 podporujú procesory s jej architektúrou i kernel Linuxu, čo otvorilo možnosti širšej adopcie týchto čipov. Takisto interný test spoločnosti Facebook, ktorý v minulom roku porovnával energetickú efektivitu s procesormi od Intelu a od Tilery, dospel k záveru, že čipy Tile sú trikrát energeticky účinnejšie.

Nový procesor Tile-Gx36 je k dispozícii zatiaľ na frekvencii 1,2 GHz a jeho spotreba činí len 24 wattov. Nové procesory majú byť vhodné najmä na spracovanie webových transakcií a výrobca sľubuje výrazné finančné úspory pri prevádzke dátových centier. Na rozdiel od čipov ARM, ktoré sa snažia takisto presvedčiť energetickou efektivitou, sú už procesory Tile od Tilery plne 64-bitové, zatiaľ čo ARM na vývoji svojich 64-bitových serverových čipov zatiaľ stále ešte pracuje.

Podľa analytikov síce ponúka Tilera zaujímavú alternatívu, ale nie je pravdepodobné, že by sa jej procesory Intelu podarilo z dátových centier výraznejšie vytlačiť. Pre niektoré špecifické úlohy však môžu byť jej čipy vhodným riešením.

Atomy v serveroch s oficiálnym požehnaním Intelu
Intel navyše už začiatkom februára poodhalil nové 32 nm procesory Atom špeciálne navrhnuté pre mikroservery, ktoré majú takisto 64-bitovú architektúru, podporu virtualizácie či technológiu na opravu chýb a ich spotreba sa pohybuje pod 10 wattov. Ide síce len o dvojjadrové modely, no výkon dvoch jadier od Intelu by mal byť výrazne vyšší, než je to pri dvoch jadrách čipu Tile.

Aj keď Intel s použitím úsporných procesorov Atom v serveroch spočiatku vôbec nepočítal, požiadavky trhu na úsporné riešenia viedli niekoľko výrobcov k vytvoreniu špeciálnych modelov serverov s týmito procesormi. Boli v nich však použité bežné verzie čipov Atom, ktoré nedisponovali funkciami, ktoré sa v serveroch zvyčajne vyžadujú, čo viedlo Intel k rozhodnutiu ponúknuť práve špeciálne serverové verzie Atomov, pretože inak by trh s mikroservermi nechal úplne k dispozícii konkurentom, ako je ARM, MIPS alebo práve Tilera.

Presný termín uvedenia serverových Atom je zatiaľ bez bližšej špecifikácie naplánovaný na rok 2012 s tým, že v roku 2013 by sa mal tento rad dočkať ďalších zlepšení.

Zdroj: ictmanazer.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Architektúra Ice Lake s podporou pre počítačové videnie a rozpoznávanie reči má dostať procesory Intelu do smartfónov

07.12.2016 00:19

Očakáva sa, že na konci roka 2018 Intel uvedie novú rodinu procesorov s kódovým označením Ice Lake. Bude to ďalšia významná architektúra od tohto výrobcu procesorov, nasledujúca po architektúre Skylak ...

Produkty

Video: Koľko prejde Tesla Model S s nulovým ukazovateľom nabitia batérie?

06.12.2016 00:20

Dánsky youtuber MrFirelakeDK uverejnil na svojom YouTube virálne video, v ktorom chcel ukázať, koľko jeho elektromobil Tesla Model S 85D dokáže prejsť od chvíle, keď sa na prístrojovej doske zobrazí v ...

Produkty 1

HP vyrobilo pre študentov najtenší konvertibilný notebook na svete, ktorý zvládne aj pád z lavice

06.12.2016 00:12

Novinka v portfóliu HP reaguje na zmeny, ku ktorým v školských triedach v súčasnosti dochádza. Čoraz častejšie sa upúšťa od tradičných metód výučby, ktoré sú založené na prednáškach. Naopak, väčšia po ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá