Image
13.2.2012 0 Comments

Viacjadrové procesory Tile-Gx porážajú Intel aj AMD

Tile-GX.jpg Americká spoločnosť Tilera, ktorá sa zameriava na vývoj a výrobu viacjadrových (multicore) procesorov, predstavila nového zástupcu Tile-Gx36 zo svojho radu extrémne úsporných čipov sa 36 procesorovými jadrami. Práve spotreba a celková efektivita má byť hlavným parametrom, ktorým chce Tilera útočiť na existujúcich hráčov na trhu.

Procesory Tile využívajú vlastnú inštrukčnú súpravu a majú byť určené primárne pre servery a mikroservery. Podľa výrobcu v pomere výkonu a spotreby bez problémov porážajú aj aktuálne procesory postavené na architektúre Sandy Bridge od Intelu či Bulldozer od AMD. Konkurovať však budú v praxi skôr čipom ARM či chystaným serverovým Atomom.

Predchádzajúca generácia 36 a 64-jadrových procesorov Tile bola uvedená v septembri 2010 a 40 nm Tile-Gx36 je ďalší model z nového radu multicore čipov, ktoré majú byť k dispozícii aj vo verzii so 64 a 100 jadrami. Práve o stojadrovom procesore s frekvenciou 1,5 GHz a so spotrebou pod 55 wattov Tilera informovala už pred dlhším časom, ale až tento rok by sa mali dostať prvé produkčné kusy na trh. Na budúci rok sa potom chystá údajne aj 200-jadrový 28 nm model.

Nový hráč má čo ponúknuť
Spoločnosť Tilera, ktorá je akýmsi „inkubátorovým projektom“, pôvodne vzniknutým v roku 2004 v prostredí Massachusettského technologického inštitútu (MIT), sa chce so svojimi produktmi presadiť najmä v oblasti riešení na cloud computing, bezdrôtový prenos dát, sietí či videokonferencingu. Od verzie 2.6.36 z októbra 2010 podporujú procesory s jej architektúrou i kernel Linuxu, čo otvorilo možnosti širšej adopcie týchto čipov. Takisto interný test spoločnosti Facebook, ktorý v minulom roku porovnával energetickú efektivitu s procesormi od Intelu a od Tilery, dospel k záveru, že čipy Tile sú trikrát energeticky účinnejšie.

Nový procesor Tile-Gx36 je k dispozícii zatiaľ na frekvencii 1,2 GHz a jeho spotreba činí len 24 wattov. Nové procesory majú byť vhodné najmä na spracovanie webových transakcií a výrobca sľubuje výrazné finančné úspory pri prevádzke dátových centier. Na rozdiel od čipov ARM, ktoré sa snažia takisto presvedčiť energetickou efektivitou, sú už procesory Tile od Tilery plne 64-bitové, zatiaľ čo ARM na vývoji svojich 64-bitových serverových čipov zatiaľ stále ešte pracuje.

Podľa analytikov síce ponúka Tilera zaujímavú alternatívu, ale nie je pravdepodobné, že by sa jej procesory Intelu podarilo z dátových centier výraznejšie vytlačiť. Pre niektoré špecifické úlohy však môžu byť jej čipy vhodným riešením.

Atomy v serveroch s oficiálnym požehnaním Intelu
Intel navyše už začiatkom februára poodhalil nové 32 nm procesory Atom špeciálne navrhnuté pre mikroservery, ktoré majú takisto 64-bitovú architektúru, podporu virtualizácie či technológiu na opravu chýb a ich spotreba sa pohybuje pod 10 wattov. Ide síce len o dvojjadrové modely, no výkon dvoch jadier od Intelu by mal byť výrazne vyšší, než je to pri dvoch jadrách čipu Tile.

Aj keď Intel s použitím úsporných procesorov Atom v serveroch spočiatku vôbec nepočítal, požiadavky trhu na úsporné riešenia viedli niekoľko výrobcov k vytvoreniu špeciálnych modelov serverov s týmito procesormi. Boli v nich však použité bežné verzie čipov Atom, ktoré nedisponovali funkciami, ktoré sa v serveroch zvyčajne vyžadujú, čo viedlo Intel k rozhodnutiu ponúknuť práve špeciálne serverové verzie Atomov, pretože inak by trh s mikroservermi nechal úplne k dispozícii konkurentom, ako je ARM, MIPS alebo práve Tilera.

Presný termín uvedenia serverových Atom je zatiaľ bez bližšej špecifikácie naplánovaný na rok 2012 s tým, že v roku 2013 by sa mal tento rad dočkať ďalších zlepšení.

Zdroj: ictmanazer.cz


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Tesla ukázala futuristický dron. Pomôže najmä filmárom

24.10.2016 00:16

Elon Musk nechystá len úplne autonómne jazdiace auto a kolonizáciu Marsu, ale jeho Tesla nedávno predstavila aj dron s novým dizajnom, ktorý bude užitočný najmä pre filmárov. Navrhol ho londýnsky diza ...

Produkty

Huawei predstavilo výkonnú čipovú súpravu Kirin 960, ktorá je výkonnejšia ako A10 Fusion v iPhone 7

24.10.2016 00:10

Čínska spoločnosť Huawei v týchto dňoch predstavila svoju novú high-end čipovú súpravu HiSilicon Kirin 960. Tá bude zrejme základom nového smartfónu, ktorý by mal byť podľa kolujúcich zvestí uvedený v ...

Produkty 1

Video: V Monaku vyskúšali naozaj funkčný a dobre ovládateľný jetpack

21.10.2016 10:01

Na začiatku októbra 2016 JetPack Aviation, výrobca batohov s prúdovým motorom, ukázal najnovšiu verziu svojho Jetpacku JB-9 v Monaku. JetPack JB-9 je schopný zvislého vzletu a pristátia. Mal by byť d ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá