Image
13.2.2012 0 Comments

Viacjadrové procesory Tile-Gx porážajú Intel aj AMD

Tile-GX.jpg Americká spoločnosť Tilera, ktorá sa zameriava na vývoj a výrobu viacjadrových (multicore) procesorov, predstavila nového zástupcu Tile-Gx36 zo svojho radu extrémne úsporných čipov sa 36 procesorovými jadrami. Práve spotreba a celková efektivita má byť hlavným parametrom, ktorým chce Tilera útočiť na existujúcich hráčov na trhu.

Procesory Tile využívajú vlastnú inštrukčnú súpravu a majú byť určené primárne pre servery a mikroservery. Podľa výrobcu v pomere výkonu a spotreby bez problémov porážajú aj aktuálne procesory postavené na architektúre Sandy Bridge od Intelu či Bulldozer od AMD. Konkurovať však budú v praxi skôr čipom ARM či chystaným serverovým Atomom.

Predchádzajúca generácia 36 a 64-jadrových procesorov Tile bola uvedená v septembri 2010 a 40 nm Tile-Gx36 je ďalší model z nového radu multicore čipov, ktoré majú byť k dispozícii aj vo verzii so 64 a 100 jadrami. Práve o stojadrovom procesore s frekvenciou 1,5 GHz a so spotrebou pod 55 wattov Tilera informovala už pred dlhším časom, ale až tento rok by sa mali dostať prvé produkčné kusy na trh. Na budúci rok sa potom chystá údajne aj 200-jadrový 28 nm model.

Nový hráč má čo ponúknuť
Spoločnosť Tilera, ktorá je akýmsi „inkubátorovým projektom“, pôvodne vzniknutým v roku 2004 v prostredí Massachusettského technologického inštitútu (MIT), sa chce so svojimi produktmi presadiť najmä v oblasti riešení na cloud computing, bezdrôtový prenos dát, sietí či videokonferencingu. Od verzie 2.6.36 z októbra 2010 podporujú procesory s jej architektúrou i kernel Linuxu, čo otvorilo možnosti širšej adopcie týchto čipov. Takisto interný test spoločnosti Facebook, ktorý v minulom roku porovnával energetickú efektivitu s procesormi od Intelu a od Tilery, dospel k záveru, že čipy Tile sú trikrát energeticky účinnejšie.

Nový procesor Tile-Gx36 je k dispozícii zatiaľ na frekvencii 1,2 GHz a jeho spotreba činí len 24 wattov. Nové procesory majú byť vhodné najmä na spracovanie webových transakcií a výrobca sľubuje výrazné finančné úspory pri prevádzke dátových centier. Na rozdiel od čipov ARM, ktoré sa snažia takisto presvedčiť energetickou efektivitou, sú už procesory Tile od Tilery plne 64-bitové, zatiaľ čo ARM na vývoji svojich 64-bitových serverových čipov zatiaľ stále ešte pracuje.

Podľa analytikov síce ponúka Tilera zaujímavú alternatívu, ale nie je pravdepodobné, že by sa jej procesory Intelu podarilo z dátových centier výraznejšie vytlačiť. Pre niektoré špecifické úlohy však môžu byť jej čipy vhodným riešením.

Atomy v serveroch s oficiálnym požehnaním Intelu
Intel navyše už začiatkom februára poodhalil nové 32 nm procesory Atom špeciálne navrhnuté pre mikroservery, ktoré majú takisto 64-bitovú architektúru, podporu virtualizácie či technológiu na opravu chýb a ich spotreba sa pohybuje pod 10 wattov. Ide síce len o dvojjadrové modely, no výkon dvoch jadier od Intelu by mal byť výrazne vyšší, než je to pri dvoch jadrách čipu Tile.

Aj keď Intel s použitím úsporných procesorov Atom v serveroch spočiatku vôbec nepočítal, požiadavky trhu na úsporné riešenia viedli niekoľko výrobcov k vytvoreniu špeciálnych modelov serverov s týmito procesormi. Boli v nich však použité bežné verzie čipov Atom, ktoré nedisponovali funkciami, ktoré sa v serveroch zvyčajne vyžadujú, čo viedlo Intel k rozhodnutiu ponúknuť práve špeciálne serverové verzie Atomov, pretože inak by trh s mikroservermi nechal úplne k dispozícii konkurentom, ako je ARM, MIPS alebo práve Tilera.

Presný termín uvedenia serverových Atom je zatiaľ bez bližšej špecifikácie naplánovaný na rok 2012 s tým, že v roku 2013 by sa mal tento rad dočkať ďalších zlepšení.

Zdroj: ictmanazer.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Dizajnér navrhol nábytok, ktorý sa poskladá sám

20.01.2017 00:05

Máte problém s dopravou či montážou novozakúpeného nábytku? Mladému dizajnérovi sa podarilo tento problém vyriešiť. Plocho balený nábytok uľahčuje prepravu, keď však príde na jeho montáž, zostávajú m ...

Produkty

Rozmery Samsung Galaxy S8 a S8 Plus naznačujú, že pôjde o takmer bezrámčekové telefóny s veľkými displejmi

20.01.2017 00:30

Väčšia verzia nového vlajkového modelu Samsungu Galaxy S8 Plus bude mať rozmery 152,38 × 78,51 × 7,94 mm. Tvrdí to web  GSM Arena na základe 3D renderov, ktoré získal od výrobcu krytov. Bude teda vyšš ...

Produkty

Začína sa nová séria rýchlostných pretekov elektromobilov. Upravená Tesla vraj zrýchli z 0 na 100 km/h za 2,1 s

20.01.2017 00:20

Vlani usporiadatelia ohlásili popri Formule E, najznámejších pretekoch elektromobilov, aj novú sériu Electric GT Championship. Ako pretekárske auto sa v nej použije Tesla Model S P100D. Ide o uprave ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ShowIT

Najnovšie videá