Image
26.1.2015 1 Comments

Veľký alebo malý smartfón?

Otázka, ktorá mnohým nedá pri výbere telefónu spať. Rozdiely vo veľkosti nebývajú na pohľad až také priepastné, no každých pol palca na uhlopriečke telefónu cítiť. Najmä ak sa zohľadňuje aj hmotnosť. Nech sa páči, tu sú naše argumenty za a proti.

Názor Michala Reitera

Časy, keď bol displej svojou veľkosťou zanedbateľný v pomere k veľkosti telefónu, sú už dávno preč. Nič proti súčasným „hlúpym" telefónom, no dnes sa výrobcovia predháňajú v tom, akú veľkú plochu na prednej strane zaberá to najhlavnejšie - displej. Je totiž neoddeliteľnou súčasťou moderných zariadení a pomaly, ale isto prichádza budúcnosť bez fyzických, inak povedané, hardvérových tlačidiel.

Veľký displej znamená aj univerzálnosť využitia telefónu. Lepšie sa naň pozerá. Na veľkej ploche sa dá viac prispôsobiť veľkosť písma a okrem zariadenia vhodného na čítanie textov získavate aj veľkú plochu na pozeranie filmov. Áno, hovorím o telefónoch s uhlopriečkou 5". To je rozumný začiatok pre multimediálny telefón súčasnosti. Do tejto kategórie možno zahrnúť ešte aj 5,5-palcové vyhotovenie. O niečo viac už je veľa a ide o phablet.

Protiargument, že veľké zariadenie sa zle drží v ruke, naráža na nepresnosti hneď vo svojom základe. Záleží totiž na vyhotovení telefónu. Hrubý a oblý telefón sa bude zle držať v ruke, aj keby mal displej so 4-palcovou uhlopriečkou. Navyše pri takomto telefóne nemáte komfort ponúkaný rozmernejšími súrodencami. Ak si dá výrobca záležať, pripraví tenký model a poskytne používateľovi skutočne komfortný zážitok z používania.

Na veľkom displeji sa ľahšie zorientujete a lepšie sa pracuje aj s klávesnicou. Pohodlnejšie sa na nej píše a netreba sa učiť žiadne krkolomné techniky na jej ovládanie. Mnohé z nich podporujú zmenšovanie svojho vzhľadu, takže na displeji zaberú menej miesta. Zmeniť mierku zobrazenia klávesnice si môžu dovoliť iba používatelia s veľkou plochou displeja. Navyše sú to práve veľké modely smartfónov, ktoré majú v priemere tenšie telo. Ergonómia držania v ruke je potom o niečo lepšia vďaka rozloženiu hmotnosti.

Skrátka, veľký telefón prináša väčší komfort pri používaní, napríklad pri pozeraní obrázkov viacerými osobami. Tu sa veľký displej rozhodne prejaví ako neoceniteľný klad. Jeho výhody využijete aj pri hraní strategických hier a rôznych skákačiek. Ovládanie na displeji vyžaduje trochu priestoru a na malej ploche si najmä pri skákačke neustále zakrývate displej. Zbieranie vyťažených materiálov pri stratégiách a zobrazenie celej mapy je takisto lepšie na väčších uhlopriečkach.

Ďalšia špecialita je používanie plávajúcich aplikácií a rozdelenie obrazovky na dve časti. Aj na toto potrebujete veľký displej. Iste, plávajúce aplikácie spustíte aj na malom displeji, no rýchlo ich aj zavriete. Ich používanie stráca zmysel, keďže zaberú veľkú plochu a po ich zmenšení, hoci aj pri vysokom rozlíšení, na ne poriadne neuvidíte.

Verdikt

Kto mal doteraz na svojom telefóne menší než 5-palcový displej a rozhoduje sa o kúpe nového smartfónu, môže vyskúšať modely s väčším displejom. Za dva dni si na veľkosť celého telefónu zvykne a získa komfort iného typu. Nielen pri hrách a filmoch, ale aj pri aplikácii Evernote a internetovom prehliadači. Navyše po nejakom čase vám bude pripadať ako „taký malý chutnučký telefónik". Na poznámky, aká je to veľká krava, sa vykašlite, veď vlastne aj kritici to pochopia a budú mať čoskoro svoj vlastný „päťpalec". :-)

Vhodní adepti: Apple iPhone 6 Plus, ASUS Zenfone 5, HTC Desire EYE, Huawei P7, Samsung Galaxy S5/Note 4, Sony Xperia Z3

maly_velky_fon_1.jpg

Názor Romana Kadleca

Budem k vám úprimný. Zatiaľ čo v predchádzajúcich vydaniach som bol vždy presvedčený o „tom druhom názore", ktorý som obhajoval, tentoraz je to trochu inak. Niežeby som zmenil svoj pohľad na vec, ale aj mňa láka prechod na väčší telefón. Na druhej strane po testovaní 5 a 5,5-palcových modelov som sa opäť vrátil k svojmu 4-palcovému iPhonu 5 a menší rozmer obrazovky mi neprekáža. Skôr naopak.

Mišo argumentuje univerzálnosťou veľkých telefónov a tvrdí, že si na väčší displej pomerne rýchlo zvyknete. Prechod zo štyroch na päť palcov je bezproblémový, v prípade 5,5-palcových, resp. väčších obrazoviek je to však už náročnejšie. No pýtam sa, prečo potrebujeme veľké telefóny v dnešnej dobe tabletov? Pohodlnosť je ľudská vlastnosť a je praktické vykonávať všetky aktivity na jednom zariadení. Z praktického hľadiska sa mi však pohodlnejšie pracuje na 8-palcovom tablete ako na 5,5-palcovom telefóne. Rozdiel 2,5 palca je o poznanie väčší, ako sa pri pohľade na čísla zdá. A ak vlastníte tablet a často ho nosíte so sebou, potom sa pravdepodobne zhodneme na tom, že veľký telefón nie je nevyhnutnosť. V opačnom prípade je otázne, prečo človek nosí dve veľké zariadenia.

To, že malé telefóny (pre potreby nášho článku definujme, že majú displej s veľkosťou 4 ÷ 4,9 palca) ešte nevymreli, dokazujú aj menšie verzie mnohých vlajkových lodí. Či už je to Compact od Sony, alebo mini od Samsungu. Vo svojom okolí poznám mnoho ľudí, ktorí preferujú práve tieto verzie. Jeden z dôvodov je, samozrejme, nižšia cena, druhým sú ich potreby. Veľký telefón dáva zmysel v prípade, že smartfón považujete za hlavný mobilný pracovný nástroj. V opačnom prípade vám dobre poslúži aj ten malý. Vedzte, že keď si pri ceste autobusom pár minút prezeráte internet alebo odpíšete na e-mail, veľkosť medzi 4,5-palcovým a 5-palcovým telefónom až tak nepocítite. A 5,5-palcové telefóny? To je už iná liga, ktorú musíte často ovládať dvoma rukami. Jednou rukou sa nedajú plnohodnotne používať bez ohľadu na ergonómiu a dizajn.

Verdikt

Zväčšovať displeje telefónov je v trende. Osobne používam 4-palcový model a som spokojný. Rozmery telefónu mi úplne vyhovujú. Prechod na 5 palcov nie je pre mňa zaujímavý a v prípade 5,5-palcových modelov ma odrádzajú rozmery a menej pohodlné používanie v jednej ruke.

Vhodní adepti: Apple iPhone 5S, Samsung Galaxy S5 mini, Sony Xperia Z3 Compact


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Magazín

Čo dokáže odhaliť fleet manažment

07.12.2016 15:24

Systémy na monitorovanie vozidiel umožňujú sledovať a zaznamenávať nielen polohu vozidla podľa GPS, ale množstvo iných dôležitých informácií. Vo väčšine prípadov sú to údaje o aktuálnej rýchlosti, otá ...

Magazín

Thunderbolt 3 – jeden konektor pre všetky zariadenia

07.12.2016 15:14

Miniaturizácia klientskych zariadení, predovšetkým mobilných, poskytuje čoraz menej miesta na konektory klasických rozhraní, na druhej strane sa rozširujú možnosti a oblasti použitia týchto zariadení, ...

Magazín

Slovak Telekom ako partner pre Industry 4.0

07.12.2016 00:00

Reakciou na zvýšenie konkurencieschopnosti výrobných firiem súvisiacich s neustále rastúcou dynamikou trhov je nevyhnutnosť skracovať životný cyklus vývoja a prípravy výroby. To všetko pri neustále ra ...

1 Comments

  1. Do 4 palcov reakcia na: Veľký alebo malý smartfón?
    2.1.2017 18:01
    Len sa mi zda ,ze vyrobcovia zabudli na ludi co im staci do 4 palcov s napr. ,kvalitnym fotakom,reprakmi,ako kedysi robila nokia za rozumnu sumu,sice nebol to android,al.ine,co ma mrzi a ani nie je nic take k dostaniu
    Reagovať

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá