Image
3.5.2016 2 Comments

Veľké zemetrasenie. Intel ruší výrobu mobilných čipov pre smartfóny a tablety

Intel sa chystá na odchod z trhu s čipmi pre smartfóny a tablety, hoci v uplynulých rokoch minul miliardy dolárov na snahu expandovať na tento trh. Firma s okamžitou platnosťou ruší čipy Atom s kódovým označením Sofia a Broxton, určené pre mobilné zariadenia. Ako uviedol hovorca spoločnosti, prostriedky pôvodne vyčlenené na Broxton a Sofiu budú presunuté do „produktov, ktoré prinášajú vyššie výnosy a posúvajú našu stratégiu dopredu“.

Vo výrobnom pláne mobilných čipov Intelu vzniká po zrušení týchto čipov obrovská diera, pričom žiadne náhrady nie sú v dohľade. Dodávky Sofie sa už začali a Broxton mal prísť v tomto roku, ale jeho uvedenie bolo odsunuté.

Spoločnosť postupne ukončí aj výrobu tabletových čipov Atom X5 s kódovým  názvom Cherry Trail, ktoré nahradia procesory Pentium a Celeron s označením Apollo Lake, zamerané skôr na hybridné zariadenia ako na čisté tablety.

Hoci Intel napumpoval miliardy dolárov do svojho mobilného podnikania, nepodarilo sa mu ohroziť vedúce postavenie procesorov ARM na trhu. Procesory Atom možno nájsť len v hŕstke smartfónov a tabletov a ich trhový podiel klesá.

Mobilné stratégie spoločnosti sa zamerajú na technológie 5G, prostriedky pôvodne určené na Sofiu a Broxton budú presmerované do výroby 5G čipov a modemov. Nové siete 5G by mali poskytnúť 100-krát vyššiu dátovú priepustnosť a ich nasadenie sa očakáva okolo roku 2020.

Budúcnosť procesorov Atom môže byť spojená s rýchlo rastúcim trhom zariadení pre internet vecí. Hlavným zameraním Intelu však budú aj naďalej serverové čipy Xeon, cloud computing, programovateľné hradlové polia (FPGA) a kremíková fotonika.

Zdroj: pcworld.com

Autor: Redakcia

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Pozrite si fotografie z IT GALA

22.10.2016 00:20

Pozrite si ako vyzeralo prestížne výročné podujatie slovenskej komunity informačných technológií a telekomunikácií IT GALA 2016. O príjemné prostredie, zábavu, zaujímavých ľudí z IT komunity a skvelé ...

Biznis

Orientácia Microsoftu na cloud sa vyplatila, akcie sú na rekordnom maxime

22.10.2016 00:05

Softvérová spoločnosť Microsoft reportovala po ukončení oficiálnych obchodných hodín na americkej burze svoje hospodárske výsledky za prvý fiškálny štvrťrok 2017, ktorý skončil 30. septembra tohto rok ...

Biznis

Nemecko chce od roku 2030 zakázať vozidlá so spaľovacím motorom

21.10.2016 00:10

Nemecko sa nechce spoliehať len na finančné stimuly pri kúpe automobilov bez emisií. Spolková rada schválila rezolúciu vyzývajúcu na zákaz predaja nových automobilov so spaľovacím motorom od roku 2030 ...

2 Comments

 1. 100x od coho? reakcia na: Veľké zemetrasenie. Intel ruší výrobu mobilných čipov pre smartfóny a tablety
  3.5.2016 11:05
  pisatel, 100x od coho?
  Reagovať
  • RE: 100x od coho? reakcia na: 100x od coho?
   Autor: Lea
   3.5.2016 12:05
   Myslené v porovnaní s predchádzajúcou generáciou - 4G.
   Reagovať

Vyhľadávanie

Najnovšie videá