Image
29.5.2014 0 Comments

Veľké české weby hrozia Googlu žalobou

google.jpg České Sdružení pro internetovou reklamu (SPIR), ktoré zastrešuje najvýznamnejších českých poskytovateľov internetového obsahu, mediálne agentúry a ďalšie subjekty internetového trhu, sleduje prebiehajúce antimonopolné konanie proti Googlu na pôde Európskej komisie. Podľa SPIR spoločnosť Google poškodzuje českú internetovú sféru, ktorá sa proti tomu bude brániť.

Českým subjektom prekáža predovšetkým služba Google Images, ktorá od roku 2013 zobrazuje vyhľadané snímky v mimoriadne veľkých „náhľadoch", často zodpovedajúcich pôvodnému rozlíšeniu. V praxi tak ponúka používateľom cudzí obsah bez kompenzácie jeho tvorcom a majiteľom bez toho, aby používateľov aspoň motivovala na návštevu zdrojovej stránky.

Ďalší problém je uprednostňovanie vlastných špecializovaných služieb vo vyhľadávaní Googlu, ako je služba Google Shopping. Používatelia sa potom mylne domnievajú, že Google ponúka najvhodnejšie výsledky prirodzeného vyhľadávania, hoci v skutočnosti ide o reklamu. Navyše inzertný systém uprednostňuje niektoré služby a obchody, čím môže ohroziť existenciu tých ostatných.

SPIR sa preto zúčastňuje na protimonopolnom konaní, ktoré proti Googlu vedie Európska komisia, a vyzýva českú vládu, aby sa postavila na ochranu českého internetu.

V priebehu júna by sa malo rozhodnúť, či EÚ dá zelenú neprijateľným praktikám najväčšieho svetového vyhľadávača. V takom prípade by SPIR napadol aktivity Googlu na českých súdoch. Je takisto pripravený spustiť informačnú kampaň pre verejnosť, v ktorej by vysvetlil, aké problémy Google spôsobuje.

Zdroj: spir.cz


Mohlo by Vás zaujímať

Internet

Prvý stratosférický test Internet of Space sa uskutoční na Slovensku

20.10.2016 00:12

Spoločnosť GOSPACE v spolupráci so Slovanetom otestuje sieť LoRaWAN internetu vecí (IoT) v stratosfére. Pôjde o prvý test vertikálneho dosahu siete tohto druhu na svete.   V piatok 21. októbra 2016 s ...

Internet 1

Mark Zuckerberg predviedol, ako bude vyzerať sociálna sieť vo virtuálnej realite

11.10.2016 00:28

Facebook na vývojárskej konferencii Occulus Connect predviedol svoje najnovšie nápady týkajúce sa spoločenskej interakcie vo virtuálnej realite. Avatary, ktoré ukázal, sa môžu smiať, prejaviť hnev, šo ...

Internet

Facebook spustil bazár Marketplace. Bude to vážna konkurencia pre eBay?

06.10.2016 00:22

Používatelia čoraz častejšie využívajú Facebook na nákup a predaj vecí z druhej ruky.  Nákupné a predajné skupiny vraj navštívi mesačne 450 miliónov ľudí.  Sociálna sieť im vyšla v ústrety a v pondelo ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá