Image
29.5.2014 0 Comments

Veľké české weby hrozia Googlu žalobou

google.jpg České Sdružení pro internetovou reklamu (SPIR), ktoré zastrešuje najvýznamnejších českých poskytovateľov internetového obsahu, mediálne agentúry a ďalšie subjekty internetového trhu, sleduje prebiehajúce antimonopolné konanie proti Googlu na pôde Európskej komisie. Podľa SPIR spoločnosť Google poškodzuje českú internetovú sféru, ktorá sa proti tomu bude brániť.

Českým subjektom prekáža predovšetkým služba Google Images, ktorá od roku 2013 zobrazuje vyhľadané snímky v mimoriadne veľkých „náhľadoch", často zodpovedajúcich pôvodnému rozlíšeniu. V praxi tak ponúka používateľom cudzí obsah bez kompenzácie jeho tvorcom a majiteľom bez toho, aby používateľov aspoň motivovala na návštevu zdrojovej stránky.

Ďalší problém je uprednostňovanie vlastných špecializovaných služieb vo vyhľadávaní Googlu, ako je služba Google Shopping. Používatelia sa potom mylne domnievajú, že Google ponúka najvhodnejšie výsledky prirodzeného vyhľadávania, hoci v skutočnosti ide o reklamu. Navyše inzertný systém uprednostňuje niektoré služby a obchody, čím môže ohroziť existenciu tých ostatných.

SPIR sa preto zúčastňuje na protimonopolnom konaní, ktoré proti Googlu vedie Európska komisia, a vyzýva českú vládu, aby sa postavila na ochranu českého internetu.

V priebehu júna by sa malo rozhodnúť, či EÚ dá zelenú neprijateľným praktikám najväčšieho svetového vyhľadávača. V takom prípade by SPIR napadol aktivity Googlu na českých súdoch. Je takisto pripravený spustiť informačnú kampaň pre verejnosť, v ktorej by vysvetlil, aké problémy Google spôsobuje.

Zdroj: spir.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet 1

Prečo Google v utorok večer nefungoval?

24.11.2016 00:15

V utorok večer postihol služby Googlu rozsiahly výpadok, ktorý trval zhruba dve hodiny a zasiahol vo veľkej miere krajiny strednej Európy vrátane Česka a Slovenska. Používatelia nemali prístup k vyhľa ...

Internet

Instagram konkuruje Facebooku a Snapchatu. Zavádza živé video a miznúce správy

24.11.2016 12:00

Instagram sa pri svojich novinkách už aj v minulosti inšpiroval Snapchatom a tentoraz podľa jeho vzoru pridáva aj živé videá a miznúce správy. Živé videá čoskoro umožnia používateľom jednoduchým stla ...

Internet

Sociálna sieť LinkedIn v Rusku končí, ďalší na rade je Facebook a Twitter

18.11.2016 00:06

Federálna služba pre dozor v oblasti telekomunikácií, informačných technológií a masmédií (Roskomnadzor) vo štvrtok oznámila, že nariadila poskytovateľom komunikačných služieb zablokovať prístup na Li ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá