Image
29.5.2014 0 Comments

Veľké české weby hrozia Googlu žalobou

google.jpg České Sdružení pro internetovou reklamu (SPIR), ktoré zastrešuje najvýznamnejších českých poskytovateľov internetového obsahu, mediálne agentúry a ďalšie subjekty internetového trhu, sleduje prebiehajúce antimonopolné konanie proti Googlu na pôde Európskej komisie. Podľa SPIR spoločnosť Google poškodzuje českú internetovú sféru, ktorá sa proti tomu bude brániť.

Českým subjektom prekáža predovšetkým služba Google Images, ktorá od roku 2013 zobrazuje vyhľadané snímky v mimoriadne veľkých „náhľadoch", často zodpovedajúcich pôvodnému rozlíšeniu. V praxi tak ponúka používateľom cudzí obsah bez kompenzácie jeho tvorcom a majiteľom bez toho, aby používateľov aspoň motivovala na návštevu zdrojovej stránky.

Ďalší problém je uprednostňovanie vlastných špecializovaných služieb vo vyhľadávaní Googlu, ako je služba Google Shopping. Používatelia sa potom mylne domnievajú, že Google ponúka najvhodnejšie výsledky prirodzeného vyhľadávania, hoci v skutočnosti ide o reklamu. Navyše inzertný systém uprednostňuje niektoré služby a obchody, čím môže ohroziť existenciu tých ostatných.

SPIR sa preto zúčastňuje na protimonopolnom konaní, ktoré proti Googlu vedie Európska komisia, a vyzýva českú vládu, aby sa postavila na ochranu českého internetu.

V priebehu júna by sa malo rozhodnúť, či EÚ dá zelenú neprijateľným praktikám najväčšieho svetového vyhľadávača. V takom prípade by SPIR napadol aktivity Googlu na českých súdoch. Je takisto pripravený spustiť informačnú kampaň pre verejnosť, v ktorej by vysvetlil, aké problémy Google spôsobuje.

Zdroj: spir.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet

Google Mapy vám už ukážu, kde sa dá dobre zaparkovať

19.01.2017 00:23

Mapy Googlu budú opäť užitočnejšie. Ich nová aktualizácia v9.44 beta totiž prináša funkciu, ktorá ukáže používateľom, aké možnosti parkovania môžu očakávať na mieste určenia. Získajú tak predstavu o t ...

Internet 6

Stroj na morálne dilemy. Moral Machine umožní rozhodnúť, koho život má autonómne vozidlo obetovať pri nehode

19.01.2017 00:40

So samojazdiacimi autami experimentuje čoraz viac firiem, a tak sa vynárajú aj otázky o tom, ako majú vozidlá rozhodovať v krízových situáciách. Ak napríklad niekto nečakane vbehne do jazdnej dráhy, m ...

Internet

10 trendov pre tohtoročný trh s mobilnými aplikáciami

18.01.2017 00:15

Na začiatku nového roka sa spoločnosť Resco pozrela na najdôležitejšie trendy, ktoré čaká tento biznis v roku 2017. Výskum spoločnosti App Annie predpokladá, že celkové výdavky spotrebiteľov na nákup ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ShowIT

Najnovšie videá