Image
30.1.2013 0 Comments

Veľa rekordérov pre kamery CCTV možno jednoducho hackovať

newyork_DAS_88.jpg Digitálne rekordéry (DVR) rôznych značiek určené pre okruhy CCTV sú jednoducho napadnuteľné hackermi. Spôsob, ako možno ovládnuť tieto zariadenia na diaľku, opísal minulý týždeň expert s prezývkou someLusers na svojom blogu.

Lokálnou analýzou jedného takéhoto zariadenia prišiel na spôsob, ako rekordér zaobchádza s prihlasovacími menami a heslami. Realita je však taká, že tento z bezpečnostného hľadiska deravý firmvér od čínskej firmy Ray Sharp používa až 19 výrobcov zariadení DVR.

Bloger someLusers informácie zisťoval testovaním zariadenia Swann DVR, ktoré podľa jeho testov akceptovalo pripojenie sa na port 9000 bez autentifikácie. Problémom bolo v tomto prípade aj to, že konkrétne zariadenie podporuje technológiu Universal Plug and Play (UPnP), čo znamená, že smerovač s podporou UPnP (väčšina bežných smerovačov má túto funkciu v predvolenom nastavení zapnutú) automaticky sprístupní toto zariadenie na prístup z vonkajšej siete.

Absolútne nepochopiteľná chyba je tá, že zariadenie odosiela prihlasovacie mená a heslá vo forme čistého textu do prvku ActiveX. Hacker someLusers vytvoril aj skript, ktorý po zadaní IP adresy zraniteľného zariadenia DVR tieto prihlasovacie údaje získa a vypíše na obrazovku. Potom už hackerom nič nebráni v tom, aby prostredníctvom získaných prihlasovacích údajov dostali tieto zraniteľné zariadenia DVR pod kontrolu.

Známy bezpečnostný expert HD Moore na blogu zhrnul svoje zistenia, ktoré hovoria o tom, že až 58 000 zariadení v 150 rôznych krajinách sveta je postavených na tejto zraniteľnej platforme a dostupných priamo na internete. K tomu treba pripočítať tie, ktoré sú dostupné z intranetu.

Používatelia sa môžu brániť buď umiestnením rekordérov za firewall, alebo nainštalovaním vydanej aktualizácie firmvéru.

Zdroj: console-cowboys.blogspot.com
community.rapid7.com
theregister.co.uk


Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 1

Kybernetické útoky spôsobili výpadky na weboch Twitteru, PayPalu či Netflixu

24.10.2016 00:07

Kybernetické útoky vyradili v piatok dočasne z prevádzky alebo výrazne spomalili webové stránky spoločností Twitter, Paypal, Netflix, Spotify a ďalších. Výpadky či spomalenia zaznamenali v Európe a ti ...

Bezpečnosť

Vesmírni hackeri: Budú satelity ďalším bojiskom kybervojny?

24.10.2016 00:25

Nová správa Chatham House, nezávislého politického inštitútu so sídlom v Londýne, varuje, že hackerský útok na kozmické systémy a satelity by mohol viesť ku „globálnej katastrofe“. Hackeri by mohli vá ...

Bezpečnosť 3

Apple už nebude iPhone vo svojich predajniach priväzovať a ľudia si ho budú môcť dať do vrecka

24.10.2016 00:13

Apple skúša v niektorých svojich obchodoch vo Veľkej Británii a Kanade nový spôsob vystavovania iPhonov a iPadov. Odstránil z nich bezpečnostný kábel, ktorý ich mal chrániť proti krádeži, no zároveň k ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá