Image
26.11.2012 0 Comments

Vektorizácia zrýchli prenosy cez VDSL až na 100 Mb/s

VDSL-kable.jpg Nielen veľa domácností, ale aj množstvo menších firiem sídliacich v rezidenčných oblastiach je dnes pripojených k internetu stále pomocou technológií ADSL/VDSL využívajúcich medené vodiče na dátový prenos po klasickom telefónnom vedení. To však znamená pomerne výrazné obmedzenie maximálnej prenosovej rýchlosti, ktorú možno dosiahnuť, a rýchlosť sa najmä v prípade rýchlejšieho VDSL výrazne znižuje aj s rastúcou vzdialenosťou od ústredne.

Práve medené linky stále dominujú dnešnému trhu a podľa prieskumu ABI Research je 60 % používateľov vysokorýchlostných taríf pripojených práve cez túto starú technológiu, hoci rozhodne nepatrí medzi najlepšie. No využitie existujúcich vedení na xDSL a revízie existujúcej infraštruktúry sú finančne oveľa výhodnejšie ako naťahovanie nových optických vlákien, a to najmä v oblastiach, ktoré nie sú husto obývané.

Vektorizácia novou budúcnosťou VDSL

Dodávatelia technológií xDSL preto neustále pracujú na zlepšení, ktoré by umožňovalo zvýšiť rýchlosti. Jedna z takýchto technológií je vektoring či vektorizácia (vectoring), s ktorou sa dá v praxi dostať až na rýchlosť 100 Mb/s na download (teoreticky môžu byť však rýchlosti ešte vyššie a napríklad Ericsson už skôr prezentoval prenos rýchlosťou až 0,5 Gb/s za využitia vektorizácie). Jeden z prvých európskych operátorov, ktorí túto technológiu plánujú nasadiť v praxi, je Deutsche Telekom, ktorý ju chce ponúknuť približne 24 miliónom nemeckých domácností a malých firiem. Podobné plány nedávno odhalil aj belgický Belgacom.

vdsl.jpg

Pokles rýchlosti VDSL s rastúcou vzdialenosťou

Podľa hovorcu Deutsche Telekomu je tento krok pre jeho firmu nevyhnutný na udržanie konkurencieschopnosti a zvýšenie atraktivity týchto služieb. Nároky na dátové prenosy stále rastú, čo je dané nielen väčším objemom multimediálneho obsahu, ale aj prístupom k čoraz komplexnejším aplikáciám a službám v cloude.

Ako sme už uviedli, rýchlosť ADSL a najmä VDSL výrazne klesá so vzdialenosťou od ústredne. Aj v prípade najnovšej revízie VDSL2 dochádza približne po 1,5 kilometri k strate akéhokoľvek rýchlostného benefitu a prenosy sú potom na podobnej úrovni ako pri ADSL. Na vine sú najmä najrôznejšie rušenia na linkách a práve na ich elimináciu sa zameriava technológia vektorizácie. Tá pomocou špeciálneho procesora interferencie analyzuje a následne vytvára signál, ktorý sa snaží rušenie eliminovať podobne ako napríklad technológie na odstránenie rušenia v slúchadlách. Viac nájdete v prezentácii spoločnosti Alcatel-Lucent pod článkom, ktorá je jedným z dodávateľov tejto technológie.

Benefity vektorizácie VDSL pre všetky strany

Výhodou nasadenia vektorizácie má byť najmä hladká migrácia používateľov, lepšia škálovateľnosť a aj zvyšovanie efektivity fungovania sietí operátorov pri relatívne prijateľných sumách investícií. To by malo zaručiť, že ceny vysokorýchlostných taríf zostanú na prijateľnej úrovni. Alcatel-Lucent konkrétne sľubuje rýchlosť 100 Mb/s do vzdialenosti 400 metrov od ústredne, s väčšou vzdialenosťou, samozrejme, bude dochádzať aj v tomto prípade k poklesom, ktoré by však podľa spomínanej prezentácie nemali byť také drastické ako v prípade VDSL bez vektorizácie.

Deutsche Telekom ešte čaká s nasadením na rozhodnutie regulačných úradov a podľa všetkého by mal začať novú technológiu vo svojej sieti ponúkať v budúcom roku.


Zdroj: ictmanazer.cz


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 4

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá