Image
26.11.2012 0 Comments

Vektorizácia zrýchli prenosy cez VDSL až na 100 Mb/s

VDSL-kable.jpg Nielen veľa domácností, ale aj množstvo menších firiem sídliacich v rezidenčných oblastiach je dnes pripojených k internetu stále pomocou technológií ADSL/VDSL využívajúcich medené vodiče na dátový prenos po klasickom telefónnom vedení. To však znamená pomerne výrazné obmedzenie maximálnej prenosovej rýchlosti, ktorú možno dosiahnuť, a rýchlosť sa najmä v prípade rýchlejšieho VDSL výrazne znižuje aj s rastúcou vzdialenosťou od ústredne.

Práve medené linky stále dominujú dnešnému trhu a podľa prieskumu ABI Research je 60 % používateľov vysokorýchlostných taríf pripojených práve cez túto starú technológiu, hoci rozhodne nepatrí medzi najlepšie. No využitie existujúcich vedení na xDSL a revízie existujúcej infraštruktúry sú finančne oveľa výhodnejšie ako naťahovanie nových optických vlákien, a to najmä v oblastiach, ktoré nie sú husto obývané.

Vektorizácia novou budúcnosťou VDSL

Dodávatelia technológií xDSL preto neustále pracujú na zlepšení, ktoré by umožňovalo zvýšiť rýchlosti. Jedna z takýchto technológií je vektoring či vektorizácia (vectoring), s ktorou sa dá v praxi dostať až na rýchlosť 100 Mb/s na download (teoreticky môžu byť však rýchlosti ešte vyššie a napríklad Ericsson už skôr prezentoval prenos rýchlosťou až 0,5 Gb/s za využitia vektorizácie). Jeden z prvých európskych operátorov, ktorí túto technológiu plánujú nasadiť v praxi, je Deutsche Telekom, ktorý ju chce ponúknuť približne 24 miliónom nemeckých domácností a malých firiem. Podobné plány nedávno odhalil aj belgický Belgacom.

vdsl.jpg

Pokles rýchlosti VDSL s rastúcou vzdialenosťou

Podľa hovorcu Deutsche Telekomu je tento krok pre jeho firmu nevyhnutný na udržanie konkurencieschopnosti a zvýšenie atraktivity týchto služieb. Nároky na dátové prenosy stále rastú, čo je dané nielen väčším objemom multimediálneho obsahu, ale aj prístupom k čoraz komplexnejším aplikáciám a službám v cloude.

Ako sme už uviedli, rýchlosť ADSL a najmä VDSL výrazne klesá so vzdialenosťou od ústredne. Aj v prípade najnovšej revízie VDSL2 dochádza približne po 1,5 kilometri k strate akéhokoľvek rýchlostného benefitu a prenosy sú potom na podobnej úrovni ako pri ADSL. Na vine sú najmä najrôznejšie rušenia na linkách a práve na ich elimináciu sa zameriava technológia vektorizácie. Tá pomocou špeciálneho procesora interferencie analyzuje a následne vytvára signál, ktorý sa snaží rušenie eliminovať podobne ako napríklad technológie na odstránenie rušenia v slúchadlách. Viac nájdete v prezentácii spoločnosti Alcatel-Lucent pod článkom, ktorá je jedným z dodávateľov tejto technológie.

Benefity vektorizácie VDSL pre všetky strany

Výhodou nasadenia vektorizácie má byť najmä hladká migrácia používateľov, lepšia škálovateľnosť a aj zvyšovanie efektivity fungovania sietí operátorov pri relatívne prijateľných sumách investícií. To by malo zaručiť, že ceny vysokorýchlostných taríf zostanú na prijateľnej úrovni. Alcatel-Lucent konkrétne sľubuje rýchlosť 100 Mb/s do vzdialenosti 400 metrov od ústredne, s väčšou vzdialenosťou, samozrejme, bude dochádzať aj v tomto prípade k poklesom, ktoré by však podľa spomínanej prezentácie nemali byť také drastické ako v prípade VDSL bez vektorizácie.

Deutsche Telekom ešte čaká s nasadením na rozhodnutie regulačných úradov a podľa všetkého by mal začať novú technológiu vo svojej sieti ponúkať v budúcom roku.


Zdroj: ictmanazer.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Koniec dokazovania, že nie sme robot. Google pripravuje systém Neviditeľná reCAPTCHA

07.12.2016 11:38

Pred niekoľkými rokmi Google zjednodušil používateľom webu dokazovanie, že sú ľudia, a nie automatizované roboty, keď nahradil systém CAPTCHA (akronym pre Completely Automated Public Turing test to te ...

Technológie 1

Video: Virtuálna realita ukazuje, čo sa môže stať, ak budete auto šoférovať opití

07.12.2016 00:21

Britská spoločnosť Diaego, ktorej patria značky ako Johnnie Walker, Smirnoff či Guinness použila „taktiku zastrašovania“  a spojila svoje sily so Samsungom pri tvorbe dosť hrôzostrašného videa s virtu ...

Technológie

Telefón nabitý do minúty a batéria poháňaná baktériami? Na alternatívne zdroje energie si ešte počkáme

07.12.2016 00:16

Hoci batériám stále dominujú tie lítiovo-iónové, vedci priebežne hľadajú efektívnejšie alternatívy. Nové prototypy vydržia napríklad 7500 cyklov vybitia a nabitia, majú až osemkrát vyššiu energetickú ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá