Image
21.8.2015 0 Comments

Vedecky dokázané: Neustále sledovanie mobilu poškodzuje mozog človeka

Patríte do skupiny ľudí, ktorí sa nechávajú rozptyľovať svojím smartfónom a neustále pozorujú jeho displej a bezhlavo brázdia po sociálnych sieťach? Alebo sa skôr radíte medzi tých, ktorí nad týmito ľuďmi nechápavo krútia hlavou? Či už patríte k prvej, alebo druhej skupine, istotne vás bude zaujímať, s čím prišli najnovšie vedecké štúdie.

Neustále sledovanie a kontrola mobilného telefónu, prípadne iných technológií poškodzuje ľudský mozog a zhoršuje kognitívne funkcie. Toto zlyhávanie sa prejavuje napríklad neschopnosťou myslieť a všímať si podstatné javy, čo vedie k výraznému zhoršeniu výkonov v práci, škole, ale aj v bežnom živote.

Podľa psychológov z De Montfort University v Leicesteri ľuďom, ktorí stále hľadia do mobilov či tabletov, sa istým spôsobom znižuje inteligencia. „Tieto zlyhania zahŕňajú celé spektrum hrubých omylov a všeobecný nedostatok pozornosti k okoliu zahŕňa dokonca aj to, že ľudia zabúdajú, prečo prešli z jednej časti bytu do druhej," tvrdí doktor Lee Hadlington.

Podľa všetkého osoby trpiace krátkymi výkyvmi v pozornosti sú viacej priťahované modernými technológiami. Tým, že sa od nich nevedia odtrhnúť, sa ich schopnosť sústrediť sa ešte zhoršuje.

„Používame technológie každý deň, ale vlastne nechápeme, ako na nás pôsobia. Nevieme ani, čo sa vlastne deje s našimi kognitívnymi funkciami, keď používame tieto technológie, a to je celkom dôležité. Čo však z tejto štúdie už vieme, je to, že existuje štatisticky celkom významná skupina ľudí, ktorá veľmi často používa internet vo svojom telefóne, a tá zažíva zlyhávania v myslení a pozornosti," dodáva Hadlington.

Zdroj: dailymail.co.uk


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Stellátor naozaj funguje. Fúzny reaktor Wendelstein 7-X dokáže udržať plazmu bez potreby elektrického prúdu

09.12.2016 00:28

Na konci minulého roka bol v Nemecku spustený reaktor na jadrovú syntézu, schopný kontinuálne udržať superhorúcu plazmu v magnetickom poli supravodivých magnetov. Bola tu však jedna veľká otázka: Prac ...

Výskum 3

Nová batéria môže poháňať smartfón až 400 rokov

05.12.2016 00:13

Vedci z Kalifornskej univerzity v Irvine vyvinuli dobíjaciu batériu, ktorá môže slúžiť až 400 rokov. Ich vynález je pritom takmer úplne dielo náhody. V skutočnosti chceli navrhnúť lepšie nanovodiče na ...

Výskum

Palivo vodíkových bômb môže priniesť rýchlejšiu cestu k samoudržateľnej fúzii a lacnejšiu energiu budúcnosti

02.12.2016 00:25

Vždy, keď vedci z Národného laboratória Sandia v Albuquerque spustia svoj fúzny reaktor, časť jeho zariadenia zhorí. Ich „prístroj Z“ obsahuje kondenzátory nabité väčším množstvom elektrickej energie, ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá