Image
21.8.2015 0 Comments

Vedecky dokázané: Neustále sledovanie mobilu poškodzuje mozog človeka

Patríte do skupiny ľudí, ktorí sa nechávajú rozptyľovať svojím smartfónom a neustále pozorujú jeho displej a bezhlavo brázdia po sociálnych sieťach? Alebo sa skôr radíte medzi tých, ktorí nad týmito ľuďmi nechápavo krútia hlavou? Či už patríte k prvej, alebo druhej skupine, istotne vás bude zaujímať, s čím prišli najnovšie vedecké štúdie.

Neustále sledovanie a kontrola mobilného telefónu, prípadne iných technológií poškodzuje ľudský mozog a zhoršuje kognitívne funkcie. Toto zlyhávanie sa prejavuje napríklad neschopnosťou myslieť a všímať si podstatné javy, čo vedie k výraznému zhoršeniu výkonov v práci, škole, ale aj v bežnom živote.

Podľa psychológov z De Montfort University v Leicesteri ľuďom, ktorí stále hľadia do mobilov či tabletov, sa istým spôsobom znižuje inteligencia. „Tieto zlyhania zahŕňajú celé spektrum hrubých omylov a všeobecný nedostatok pozornosti k okoliu zahŕňa dokonca aj to, že ľudia zabúdajú, prečo prešli z jednej časti bytu do druhej," tvrdí doktor Lee Hadlington.

Podľa všetkého osoby trpiace krátkymi výkyvmi v pozornosti sú viacej priťahované modernými technológiami. Tým, že sa od nich nevedia odtrhnúť, sa ich schopnosť sústrediť sa ešte zhoršuje.

„Používame technológie každý deň, ale vlastne nechápeme, ako na nás pôsobia. Nevieme ani, čo sa vlastne deje s našimi kognitívnymi funkciami, keď používame tieto technológie, a to je celkom dôležité. Čo však z tejto štúdie už vieme, je to, že existuje štatisticky celkom významná skupina ľudí, ktorá veľmi často používa internet vo svojom telefóne, a tá zažíva zlyhávania v myslení a pozornosti," dodáva Hadlington.

Zdroj: dailymail.co.uk


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Vedci objavili 3D grafén. Je porézny, 10-krát pevnejší ako oceľ, pričom má iba 5 % jej hustoty

12.01.2017 00:40

Vedci z MIT vytvorili nový materiál, ktorý je pevnejší ako grafén. Uplatniť by sa mohol v oblasti architektúry, stavebníctva, ale dal by sa použiť aj na filtrovanie. Doteraz sme ako najpevnejší mater ...

Výskum

Pamäť ako procesor. Vedci našli spôsob, ako pamäte ReRAM použiť na výpočty

11.01.2017 00:30

Tím vedcov z univerzít v Singapure a Nemecku vymyslel spôsob, ako premeniť najnovšie modely pamäťových čipov RAM na jednotky spracúvajúce dáta, čím by sa dala eliminovať potreba CPU. Vo svojom výskum ...

Výskum

Slovenská vedkyňa bude veliteľkou misie na „Mars“

10.01.2017 00:29

Slovenská vedkyňa Dr. Michaela Musilová sa stala hlavnou veliteľkou medzinárodnej posádky, ktorá uskutoční misiu na simulovaný Mars. Už o par dní odlieta do USA, aby v americkej púšti uskutočnila niek ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá