Image
21.8.2015 0 Comments

Vedecky dokázané: Neustále sledovanie mobilu poškodzuje mozog človeka

Patríte do skupiny ľudí, ktorí sa nechávajú rozptyľovať svojím smartfónom a neustále pozorujú jeho displej a bezhlavo brázdia po sociálnych sieťach? Alebo sa skôr radíte medzi tých, ktorí nad týmito ľuďmi nechápavo krútia hlavou? Či už patríte k prvej, alebo druhej skupine, istotne vás bude zaujímať, s čím prišli najnovšie vedecké štúdie.

Neustále sledovanie a kontrola mobilného telefónu, prípadne iných technológií poškodzuje ľudský mozog a zhoršuje kognitívne funkcie. Toto zlyhávanie sa prejavuje napríklad neschopnosťou myslieť a všímať si podstatné javy, čo vedie k výraznému zhoršeniu výkonov v práci, škole, ale aj v bežnom živote.

Podľa psychológov z De Montfort University v Leicesteri ľuďom, ktorí stále hľadia do mobilov či tabletov, sa istým spôsobom znižuje inteligencia. „Tieto zlyhania zahŕňajú celé spektrum hrubých omylov a všeobecný nedostatok pozornosti k okoliu zahŕňa dokonca aj to, že ľudia zabúdajú, prečo prešli z jednej časti bytu do druhej," tvrdí doktor Lee Hadlington.

Podľa všetkého osoby trpiace krátkymi výkyvmi v pozornosti sú viacej priťahované modernými technológiami. Tým, že sa od nich nevedia odtrhnúť, sa ich schopnosť sústrediť sa ešte zhoršuje.

„Používame technológie každý deň, ale vlastne nechápeme, ako na nás pôsobia. Nevieme ani, čo sa vlastne deje s našimi kognitívnymi funkciami, keď používame tieto technológie, a to je celkom dôležité. Čo však z tejto štúdie už vieme, je to, že existuje štatisticky celkom významná skupina ľudí, ktorá veľmi často používa internet vo svojom telefóne, a tá zažíva zlyhávania v myslení a pozornosti," dodáva Hadlington.

Zdroj: dailymail.co.uk


Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Mobilné laboratórium vybavené iPhonom odhalí spektrálnou analýzou rakovinu s presnosťou až 99 %

27.10.2016 00:22

Skupina vedcov z Washingtonskej štátnej univerzity vyvinula laboratórium, ktoré umožňuje vykonávať testy na diagnostiku rakoviny v teréne. Táto prenosná jednotka používa ako ústredný prvok iPhone, a t ...

Výskum

Vedci z MIT vytvorili „druhú kožu“, ktorá vás omladí, ochráni pred slnkom a vylieči z ekzému

27.10.2016 00:16

Ako starneme, naša koža stráca pružnosť a vlhkosť. Je to prirodzený proces, no tím vedcov sa pred desiatimi rokmi rozhodol zistiť, či by sa tomu dalo zabrániť. Pokúsili sa vytvoriť povlak, ktorý by mo ...

Výskum 6

Vedci vypočítali, že horná hranica ľudského veku je 115 rokov. Naozaj?

21.10.2016 00:13

Po celé stáročia sa priemerná dĺžka života zvyšovala. Môže to pokračovať stále? Podľa niektorých sa ľudia, ktorí budú žiť 150 rokov, už narodili. No vedci Jan Vijg, Xiao Dong a Brandon Milholland z Al ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá