Image
24.1.2014 0 Comments

Vedci z MIT vytvorili priehľadný displej z nanomateriálu

priehladny_displej.jpg Nová technológia je postavená na tenkom filme z lacného materiálu, nenáročného na výrobu. Predstavte si ženu, ktorá sa pri ceste na pracovný pohovor stratí v prostredí neznámeho mesta. Aby neprišla neskoro a urobila na potenciálneho zamestnávateľa dobrý dojem, nechá si na čelnom skle svojho vozidla zobraziť mapu s vyznačenou cestou.

V tomto prípade nemusí ísť o žiadne sci-fi. Vedcom z Massachusettského technologického inštitútu sa za použitia nanotechnológií podarilo vytvoriť priehľadnú obrazovku, ktorú možno okrem predného skla vozidla umiestniť napríklad aj na bežné okuliare.

Vedci z MIT síce nie sú prví, kto sa snaží o vytvorenie priehľadného displeja, ich technológia sa však vraj od tých predošlých veľmi líši. Ponúka výrazne širší uhol pohľadu a možno ju jednoducho vyrobiť s minimálnymi nákladmi.

Technológiu, ktorou je vlastne sklo potiahnuté plastovým povlakom, možno podľa vedcov využiť na už spomínanú navigáciu či zobrazenie iných informácií do zorného poľa vodičov vozidiel i lietadiel. Rovnako ju možno použiť na premietanie filmu na okno či priamo na sklá dioptrických okuliarov. Praktických využití sa ponúka nespočetné množstvo.

„Využitie nanotechnológií na vytvorenie transparentných displejov považujem za šikovný nápad," pochválil svojich kolegov profesor Shanhua Fan zo Stanfordovej univerzity.

Ostatné displeje podľa MIT len premietajú obraz do zorného poľa používateľa, takže sa zdá, že sa vznáša v priestore. Problém je však v tom, že používateľ musí byť na dobrú viditeľnosť obrazu v konkrétnej pozícii. Ďalšie technológie zase umiestňujú potrebnú elektroniku priamo do skla, čo je veľmi nákladné.

Naproti tomu riešenie z MIT umožňuje pohľad z mnohých uhlov, pretože obraz je premietaný na sklo, nie do očí. Priehľadná fólia navyše nie je náročná ani nákladná na výrobu.

Vedci zatiaľ novú technológiu otestovali len na modrej farbe. Očakávajú však, že si technológia poradí so širokým spektrom farieb.

Video s ukážkami novej technológie (po anglicky):


Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Koniec infarktov? Umelá inteligencia vie predpovedať zlyhanie srdca

20.01.2017 00:35

Podľa vedcov z Medical Research Council vo Veľkej Británii môže umelá inteligencia predpovedať, kedy pacient so srdcovou poruchou umrie. Ich softvér sa naučil analyzovať krvné testy a skeny bijúceho s ...

Výskum

Vedci objavili 3D grafén. Je porézny, 10-krát pevnejší ako oceľ, pričom má iba 5 % jej hustoty

12.01.2017 00:40

Vedci z MIT vytvorili nový materiál, ktorý je pevnejší ako grafén. Uplatniť by sa mohol v oblasti architektúry, stavebníctva, ale dal by sa použiť aj na filtrovanie. Doteraz sme ako najpevnejší mater ...

Výskum

Pamäť ako procesor. Vedci našli spôsob, ako pamäte ReRAM použiť na výpočty

11.01.2017 00:30

Tím vedcov z univerzít v Singapure a Nemecku vymyslel spôsob, ako premeniť najnovšie modely pamäťových čipov RAM na jednotky spracúvajúce dáta, čím by sa dala eliminovať potreba CPU. Vo svojom výskum ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá