Image
24.1.2014 0 Comments

Vedci z MIT vytvorili priehľadný displej z nanomateriálu

priehladny_displej.jpg Nová technológia je postavená na tenkom filme z lacného materiálu, nenáročného na výrobu. Predstavte si ženu, ktorá sa pri ceste na pracovný pohovor stratí v prostredí neznámeho mesta. Aby neprišla neskoro a urobila na potenciálneho zamestnávateľa dobrý dojem, nechá si na čelnom skle svojho vozidla zobraziť mapu s vyznačenou cestou.

V tomto prípade nemusí ísť o žiadne sci-fi. Vedcom z Massachusettského technologického inštitútu sa za použitia nanotechnológií podarilo vytvoriť priehľadnú obrazovku, ktorú možno okrem predného skla vozidla umiestniť napríklad aj na bežné okuliare.

Vedci z MIT síce nie sú prví, kto sa snaží o vytvorenie priehľadného displeja, ich technológia sa však vraj od tých predošlých veľmi líši. Ponúka výrazne širší uhol pohľadu a možno ju jednoducho vyrobiť s minimálnymi nákladmi.

Technológiu, ktorou je vlastne sklo potiahnuté plastovým povlakom, možno podľa vedcov využiť na už spomínanú navigáciu či zobrazenie iných informácií do zorného poľa vodičov vozidiel i lietadiel. Rovnako ju možno použiť na premietanie filmu na okno či priamo na sklá dioptrických okuliarov. Praktických využití sa ponúka nespočetné množstvo.

„Využitie nanotechnológií na vytvorenie transparentných displejov považujem za šikovný nápad," pochválil svojich kolegov profesor Shanhua Fan zo Stanfordovej univerzity.

Ostatné displeje podľa MIT len premietajú obraz do zorného poľa používateľa, takže sa zdá, že sa vznáša v priestore. Problém je však v tom, že používateľ musí byť na dobrú viditeľnosť obrazu v konkrétnej pozícii. Ďalšie technológie zase umiestňujú potrebnú elektroniku priamo do skla, čo je veľmi nákladné.

Naproti tomu riešenie z MIT umožňuje pohľad z mnohých uhlov, pretože obraz je premietaný na sklo, nie do očí. Priehľadná fólia navyše nie je náročná ani nákladná na výrobu.

Vedci zatiaľ novú technológiu otestovali len na modrej farbe. Očakávajú však, že si technológia poradí so širokým spektrom farieb.

Video s ukážkami novej technológie (po anglicky):


Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Stellátor naozaj funguje. Fúzny reaktor Wendelstein 7-X dokáže udržať plazmu bez potreby elektrického prúdu

09.12.2016 00:28

Na konci minulého roka bol v Nemecku spustený reaktor na jadrovú syntézu, schopný kontinuálne udržať superhorúcu plazmu v magnetickom poli supravodivých magnetov. Bola tu však jedna veľká otázka: Prac ...

Výskum 3

Nová batéria môže poháňať smartfón až 400 rokov

05.12.2016 00:13

Vedci z Kalifornskej univerzity v Irvine vyvinuli dobíjaciu batériu, ktorá môže slúžiť až 400 rokov. Ich vynález je pritom takmer úplne dielo náhody. V skutočnosti chceli navrhnúť lepšie nanovodiče na ...

Výskum

Palivo vodíkových bômb môže priniesť rýchlejšiu cestu k samoudržateľnej fúzii a lacnejšiu energiu budúcnosti

02.12.2016 00:25

Vždy, keď vedci z Národného laboratória Sandia v Albuquerque spustia svoj fúzny reaktor, časť jeho zariadenia zhorí. Ich „prístroj Z“ obsahuje kondenzátory nabité väčším množstvom elektrickej energie, ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá