Image
7.9.2016 0 Comments

Vedcom zo SAV sa podarilo vyvinúť unikátny sterilný materiál, ktorý môže dezinfikovať popáleniny

Látka dokáže dezinfikovať popáleniny či dokonca nemocničné priestory.

Vedci už majú na nový materiál pripravené polymérové formy, no Marković tvrdí, že využitie materiálu je takmer neobmedzené. Foto: ilustračné, Shutterstock.

Vedcom z Ústavu polymérov Slovenskej akadémie vied (SAV) sa podarilo vyvinúť unikátny sterilný materiál, ktorý môže dezinfikovať popáleniny i celé operačné miestnosti. Pôvodným cieľom výskumu bolo vyrobiť materiál, vďaka ktorému by pacienti nemuseli podstupovať často nepríjemnú výmenu katétrov tak často ako doteraz.

Na čele projektu stojí Zoran Marković z Belehradskej univerzity, pôsobiaci na SAV v rámci programu SASPRO, ktorého cieľom je prilákať na Slovensko skúsených zahraničných vedcov. Keď mal Markovićov otec pred pár rokmi problémy s upchávajúcim sa katétrom, rozmýšľal, ako túto procedúru pacientom uľahčiť. Katétre sa zavádzajú do močového mechúra najmä starším ľuďom, ktorí majú problémy s prostatou. Nutnosť častej výmeny spôsobuje baktéria Escherichia coli, ktorá je v tele bežná, no plastový katéter upcháva.

„Katéter sa môže zablokovať biofilmom z baktérie za približne päť dní a musíte ho vymeniť, lebo moč nemá z tela ako odísť. Keď je zablokovaný, vracia sa okamžite späť do obličiek, ktoré dajú signál srdcu a pacienti môžu mať problém s arytmiou či nestálym krvným tlakom. To môže viesť až k ohrozeniu života,“ priblížil Marković.

Na trhu sa momentálne nachádzajú katétre so striebrom, ktoré majú antibakteriálny účinok zhruba dvadsať dní, no zároveň sú finančne nákladnejšie. „Keďže navyše ide o veľmi nepríjemnú procedúru, pacienti by určite ocenili, keby jeden katéter vydržal aspoň niekoľko mesiacov. Môj nápad bol spraviť katéter, ktorý by vydržal minimálne rok s tým, že namiesto striebra použijeme nový druh nanočastíc, z ktorých urobíme fóliu,“ vysvetlil fyzik. „Tieto nanočastice majú výnimočnú schopnosť - pôsobením určitých fyzikálnych faktorov dokážu vo veľmi krátkom čase zabiť baktérie,“ uviedol, pričom dodal, že jeho vedecký tím momentálne pracuje na príprave národnej patentovej prihlášky, ako aj publikácii v odbornom časopise.

Vedci už majú na nový materiál pripravené polymérové formy, no Marković tvrdí, že využitie materiálu je takmer neobmedzené. „Fóliou môžeme potiahnuť okná v nemocniciach, aby sme udržali izby sterilné, čo je dôležité napríklad pri onkologických pacientoch. Pacienti s popáleninami by ju zase mohli mať priamo na tele, aby sa do rán nedostali žiadne baktérie, no regenerujúca sa koža by zároveň mohla dýchať,“ povedal. Materiál môže podľa vedca opustiť aj brány nemocníc a uplatniť sa napríklad v detských jasliach či v iných priestoroch, v ktorých je potrebné čo najviac eliminovať baktérie.

Informácie agentúre SITA poskytla Zuzana Vitková z Referátu pre komunikáciu a médiá SAV.

Zobrazit Galériu
Autor: Webnoviny.sk

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 3

Nová batéria môže poháňať smartfón až 400 rokov

05.12.2016 00:13

Vedci z Kalifornskej univerzity v Irvine vyvinuli dobíjaciu batériu, ktorá môže slúžiť až 400 rokov. Ich vynález je pritom takmer úplne dielo náhody. V skutočnosti chceli navrhnúť lepšie nanovodiče na ...

Výskum

Palivo vodíkových bômb môže priniesť rýchlejšiu cestu k samoudržateľnej fúzii a lacnejšiu energiu budúcnosti

02.12.2016 00:25

Vždy, keď vedci z Národného laboratória Sandia v Albuquerque spustia svoj fúzny reaktor, časť jeho zariadenia zhorí. Ich „prístroj Z“ obsahuje kondenzátory nabité väčším množstvom elektrickej energie, ...

Výskum

Počítačový systém porovnávajúci genetickú zhodu by mohol pomôcť pri priraďovaní darcov obličiek

01.12.2016 00:14

Nový vyhodnocovací systém, porovnávajúci genetickú zhodu medzi darcami obličiek a ich prijímateľmi, by mohol pomôcť zlepšiť vyhliadky úspešnej transplantácie. Laurent Mesnard z Weill Cornell Medical C ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá