Image
7.9.2016 0 Comments

Vedcom zo SAV sa podarilo vyvinúť unikátny sterilný materiál, ktorý môže dezinfikovať popáleniny

Látka dokáže dezinfikovať popáleniny či dokonca nemocničné priestory.

Vedci už majú na nový materiál pripravené polymérové formy, no Marković tvrdí, že využitie materiálu je takmer neobmedzené. Foto: ilustračné, Shutterstock.

Vedcom z Ústavu polymérov Slovenskej akadémie vied (SAV) sa podarilo vyvinúť unikátny sterilný materiál, ktorý môže dezinfikovať popáleniny i celé operačné miestnosti. Pôvodným cieľom výskumu bolo vyrobiť materiál, vďaka ktorému by pacienti nemuseli podstupovať často nepríjemnú výmenu katétrov tak často ako doteraz.

Na čele projektu stojí Zoran Marković z Belehradskej univerzity, pôsobiaci na SAV v rámci programu SASPRO, ktorého cieľom je prilákať na Slovensko skúsených zahraničných vedcov. Keď mal Markovićov otec pred pár rokmi problémy s upchávajúcim sa katétrom, rozmýšľal, ako túto procedúru pacientom uľahčiť. Katétre sa zavádzajú do močového mechúra najmä starším ľuďom, ktorí majú problémy s prostatou. Nutnosť častej výmeny spôsobuje baktéria Escherichia coli, ktorá je v tele bežná, no plastový katéter upcháva.

„Katéter sa môže zablokovať biofilmom z baktérie za približne päť dní a musíte ho vymeniť, lebo moč nemá z tela ako odísť. Keď je zablokovaný, vracia sa okamžite späť do obličiek, ktoré dajú signál srdcu a pacienti môžu mať problém s arytmiou či nestálym krvným tlakom. To môže viesť až k ohrozeniu života,“ priblížil Marković.

Na trhu sa momentálne nachádzajú katétre so striebrom, ktoré majú antibakteriálny účinok zhruba dvadsať dní, no zároveň sú finančne nákladnejšie. „Keďže navyše ide o veľmi nepríjemnú procedúru, pacienti by určite ocenili, keby jeden katéter vydržal aspoň niekoľko mesiacov. Môj nápad bol spraviť katéter, ktorý by vydržal minimálne rok s tým, že namiesto striebra použijeme nový druh nanočastíc, z ktorých urobíme fóliu,“ vysvetlil fyzik. „Tieto nanočastice majú výnimočnú schopnosť - pôsobením určitých fyzikálnych faktorov dokážu vo veľmi krátkom čase zabiť baktérie,“ uviedol, pričom dodal, že jeho vedecký tím momentálne pracuje na príprave národnej patentovej prihlášky, ako aj publikácii v odbornom časopise.

Vedci už majú na nový materiál pripravené polymérové formy, no Marković tvrdí, že využitie materiálu je takmer neobmedzené. „Fóliou môžeme potiahnuť okná v nemocniciach, aby sme udržali izby sterilné, čo je dôležité napríklad pri onkologických pacientoch. Pacienti s popáleninami by ju zase mohli mať priamo na tele, aby sa do rán nedostali žiadne baktérie, no regenerujúca sa koža by zároveň mohla dýchať,“ povedal. Materiál môže podľa vedca opustiť aj brány nemocníc a uplatniť sa napríklad v detských jasliach či v iných priestoroch, v ktorých je potrebné čo najviac eliminovať baktérie.

Informácie agentúre SITA poskytla Zuzana Vitková z Referátu pre komunikáciu a médiá SAV.

Zobrazit Galériu
Autor: Webnoviny.sk

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Koniec infarktov? Umelá inteligencia vie predpovedať zlyhanie srdca

20.01.2017 00:35

Podľa vedcov z Medical Research Council vo Veľkej Británii môže umelá inteligencia predpovedať, kedy pacient so srdcovou poruchou umrie. Ich softvér sa naučil analyzovať krvné testy a skeny bijúceho s ...

Výskum

Vedci objavili 3D grafén. Je porézny, 10-krát pevnejší ako oceľ, pričom má iba 5 % jej hustoty

12.01.2017 00:40

Vedci z MIT vytvorili nový materiál, ktorý je pevnejší ako grafén. Uplatniť by sa mohol v oblasti architektúry, stavebníctva, ale dal by sa použiť aj na filtrovanie. Doteraz sme ako najpevnejší mater ...

Výskum

Pamäť ako procesor. Vedci našli spôsob, ako pamäte ReRAM použiť na výpočty

11.01.2017 00:30

Tím vedcov z univerzít v Singapure a Nemecku vymyslel spôsob, ako premeniť najnovšie modely pamäťových čipov RAM na jednotky spracúvajúce dáta, čím by sa dala eliminovať potreba CPU. Vo svojom výskum ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ShowIT

Najnovšie videá