Image
25.2.2013 0 Comments

Vedci vyvinuli tekutý grafénový tranzistor vhodný na implantáciu

Grafen.jpg Odborníci z Mníchovskej univerzity vytvorili nový druh grafénového tranzistora s tekutým rozhraním, ktorý otvára cestu k implantáciu elektronických zariadení do ľudského tela.

Elektródy založené na tejto technológii možno bezpečne implantovať do očí, uší, chrbtice a mozgu. To pomôže liečiť degeneratívne choroby, opraviť poškodené orgány a dokonca zlepšiť naše zmysly, čo nám dodá „nadľudské" schopnosti. Predbežné výsledky preukázali vynikajúcu biokompatibilitu grafénu.

Grafén je uhlíková fólia s hrúbkou jediného atómu. Býva označovaný ako dvojrozmerný, pretože na rozdiel od konvenčných 3D kryštálov je každý bod mapovaný dvoma súradnicami namiesto troch. Grafén má dlhú životnosť a vďaka svojej extrémne nízkej hrúbke je priehľadný. Navyše ide o vynikajúci vodič elektrického prúdu. Vďaka týmto vlastnostiam je veľmi atraktívny na použitie napríklad v priehľadných elektródach solárnych článkov alebo dotykových displejov. Pokiaľ ide o mikroelektroniku, považuje sa za jeden z najsľubnejších spôsobov použitia tohto materiálu. Grafén objavili odborníci z moskovského inštitútu fyziky a techniky Andrej Gejm a Konstantin Novoselov v roku 2004, keď pracovali na univerzite v Manchestri.

Nemeckí vedci a technici zistil, že grafén je ideálny materiál na implantovateľnú elektroniku, pretože sa vyznačuje vysokou úrovňou biokompatibility. Vedci okrem toho dokázali, že možno vyrobiť tranzistory, ktoré používajú ako hlavné časti (brány) biologické roztoky obklopujúce implantát.

Nový typ uzavretého tranzistora riadeného poľom (SGFET) tvorí grafénová mriežka vyplnená tekutým elektrolytom. Vysoká pohyblivosť nosičov náboja medzi grafénom a elektrolytom umožňuje vytvárať implantovateľné prvky, ktoré sú oveľa lepšie ako všetky ostatné podobné existujúce riešenia.

V súčasnosti je jeden z hlavných problémov pri implantácii elektroniky do ľudského tela tuhý kremík čipov, ktorý sa zle napája na mäkké živé tkanivá. Aj malá zmena tvaru príslušnej časti tela vedie k tvorbe jaziev v tkanivách prepojených s kremíkom. Navyše agresívne prostredie vnútri ľudského tela rýchlo znižuje životnosť a spoľahlivosť elektroniky.

V ďalšej fáze chcú nemeckí vedci pokračovať v testovaní spolupráce grafénu s rôznymi bunkami, napríklad Purkyňovými bunkami sietnice.

Zdroj: computerworld.cz


Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 2

Vedci vypočítali, že horná hranica ľudského veku je 115 rokov. Naozaj?

21.10.2016 00:13

Po celé stáročia sa priemerná dĺžka života zvyšovala. Môže to pokračovať stále? Podľa niektorých sa ľudia, ktorí budú žiť 150 rokov, už narodili. No vedci Jan Vijg, Xiao Dong a Brandon Milholland z Al ...

Výskum 4

Chcete sa stať občanom vesmírneho štátu Asgardia? Stačí, ak máte viac ako 18 a e-mailovú adresu

18.10.2016 00:16

Počuli ste už o Asgardii? Názov vychádza zo severskej mytológie, kde Asgard označuje miesto na oblohe, kde sídlia bohovia. Asgardiu vynašiel Igor Ashurbeyli, predseda výboru UNESCO pre vedu o vesmíre ...

Výskum

„Chýbajúci článok“ pre spojenie mozgu s počítačom. Memristory môžu v neurónovej sieti fungovať ako synapsie

17.10.2016 00:25

Ľudstvo je zasa o krok bližšie k počítačom, ktoré napodobňujú činnosť mozgu. Vedci zo Southamptonskej univerzity dokázali, že memristory čiže rezistory, ktoré si pamätajú svoj predchádzajúci odpor, mô ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá