Image
25.2.2013 0 Comments

Vedci vyvinuli tekutý grafénový tranzistor vhodný na implantáciu

Grafen.jpg Odborníci z Mníchovskej univerzity vytvorili nový druh grafénového tranzistora s tekutým rozhraním, ktorý otvára cestu k implantáciu elektronických zariadení do ľudského tela.

Elektródy založené na tejto technológii možno bezpečne implantovať do očí, uší, chrbtice a mozgu. To pomôže liečiť degeneratívne choroby, opraviť poškodené orgány a dokonca zlepšiť naše zmysly, čo nám dodá „nadľudské" schopnosti. Predbežné výsledky preukázali vynikajúcu biokompatibilitu grafénu.

Grafén je uhlíková fólia s hrúbkou jediného atómu. Býva označovaný ako dvojrozmerný, pretože na rozdiel od konvenčných 3D kryštálov je každý bod mapovaný dvoma súradnicami namiesto troch. Grafén má dlhú životnosť a vďaka svojej extrémne nízkej hrúbke je priehľadný. Navyše ide o vynikajúci vodič elektrického prúdu. Vďaka týmto vlastnostiam je veľmi atraktívny na použitie napríklad v priehľadných elektródach solárnych článkov alebo dotykových displejov. Pokiaľ ide o mikroelektroniku, považuje sa za jeden z najsľubnejších spôsobov použitia tohto materiálu. Grafén objavili odborníci z moskovského inštitútu fyziky a techniky Andrej Gejm a Konstantin Novoselov v roku 2004, keď pracovali na univerzite v Manchestri.

Nemeckí vedci a technici zistil, že grafén je ideálny materiál na implantovateľnú elektroniku, pretože sa vyznačuje vysokou úrovňou biokompatibility. Vedci okrem toho dokázali, že možno vyrobiť tranzistory, ktoré používajú ako hlavné časti (brány) biologické roztoky obklopujúce implantát.

Nový typ uzavretého tranzistora riadeného poľom (SGFET) tvorí grafénová mriežka vyplnená tekutým elektrolytom. Vysoká pohyblivosť nosičov náboja medzi grafénom a elektrolytom umožňuje vytvárať implantovateľné prvky, ktoré sú oveľa lepšie ako všetky ostatné podobné existujúce riešenia.

V súčasnosti je jeden z hlavných problémov pri implantácii elektroniky do ľudského tela tuhý kremík čipov, ktorý sa zle napája na mäkké živé tkanivá. Aj malá zmena tvaru príslušnej časti tela vedie k tvorbe jaziev v tkanivách prepojených s kremíkom. Navyše agresívne prostredie vnútri ľudského tela rýchlo znižuje životnosť a spoľahlivosť elektroniky.

V ďalšej fáze chcú nemeckí vedci pokračovať v testovaní spolupráce grafénu s rôznymi bunkami, napríklad Purkyňovými bunkami sietnice.

Zdroj: computerworld.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 3

Nová batéria môže poháňať smartfón až 400 rokov

05.12.2016 00:13

Vedci z Kalifornskej univerzity v Irvine vyvinuli dobíjaciu batériu, ktorá môže slúžiť až 400 rokov. Ich vynález je pritom takmer úplne dielo náhody. V skutočnosti chceli navrhnúť lepšie nanovodiče na ...

Výskum

Palivo vodíkových bômb môže priniesť rýchlejšiu cestu k samoudržateľnej fúzii a lacnejšiu energiu budúcnosti

02.12.2016 00:25

Vždy, keď vedci z Národného laboratória Sandia v Albuquerque spustia svoj fúzny reaktor, časť jeho zariadenia zhorí. Ich „prístroj Z“ obsahuje kondenzátory nabité väčším množstvom elektrickej energie, ...

Výskum

Počítačový systém porovnávajúci genetickú zhodu by mohol pomôcť pri priraďovaní darcov obličiek

01.12.2016 00:14

Nový vyhodnocovací systém, porovnávajúci genetickú zhodu medzi darcami obličiek a ich prijímateľmi, by mohol pomôcť zlepšiť vyhliadky úspešnej transplantácie. Laurent Mesnard z Weill Cornell Medical C ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá