Image
31.1.2014 0 Comments

Vedci vyvíjajú palivové články na cukor

ITN_palivove clanky.jpg Cukor by sa mohol stať kľúčom k lacnej a biologicky rozložiteľnej nabíjateľnej batérii. Tvrdia to vedci z technickej univerzity vo Virgínii.

H. Percival Zhang a jeho kolega Zhiguang Zhu už dlhší čas pracujú na palivovom článku, ktorý dokáže využiť energetický potenciál v cukrovom roztoku. Kombinovali rôzne tráviace enzýmy, aby z nich vytvorili efektívny reťazec. Tak vznikol prvý enzýmový palivový článok.

„Cukor perfektne skladuje energiu v prírode. Takže je logické, že sa snažíme túto jeho prirodzenú danosť využiť na produkciu batérií šetrných k životnému prostrediu," povedal Y. H. Percival Zhang, profesor biológie a systémového inžinierstva.

Na najzákladnejšej úrovni batéria kombinuje maltodextrín so vzduchom, čo má za následok vznik elektriny a vody ako vedľajšieho produktu. Po vyčerpaní možno do palivového článku doplniť cukor podobne, ako sa dopĺňajú tonery v tlačiarňach.

Ak bude vývoj napredovať podľa plánu, „cukrové" batérie by sa mohli objaviť v elektronických zariadeniach v priebehu niekoľkých rokov. Príroda by tak bola ušetrená od ťažko recyklovateľného batériového odpadu, ktorého vyprodukuje ľudstvo ročne milióny ton.

Zdroj: news.cnet.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Technológie

Hardvérová divízia Facebooku pracuje na technológii, ktorá vyzerá ako čítanie myšlienok

16.01.2017 00:30

Pred istým časom sa Mark Zuckerberg v jednom rozhovore vyjadril, že je presvedčený o tom, že jedného dňa si ľudia budú navzájom posielať myšlienky s využitím digitálnych technológií. Teraz sa jeho sen ...

Technológie

PR: Konferencia ShowIT – ukážeme vám novinky TOP IT technológií

13.01.2017 00:05

Na začiatku, pred ôsmimi rokmi, bola myšlienka priniesť kvalitu zahraničných IT eventov na Slovensko. Dnes je IT konferencia ShowIT už tradičná zimná vzdelávacia udalosť v Bratislave. Poďte sa s nami ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá