Image
31.1.2014 0 Comments

Vedci vyvíjajú palivové články na cukor

ITN_palivove clanky.jpg Cukor by sa mohol stať kľúčom k lacnej a biologicky rozložiteľnej nabíjateľnej batérii. Tvrdia to vedci z technickej univerzity vo Virgínii.

H. Percival Zhang a jeho kolega Zhiguang Zhu už dlhší čas pracujú na palivovom článku, ktorý dokáže využiť energetický potenciál v cukrovom roztoku. Kombinovali rôzne tráviace enzýmy, aby z nich vytvorili efektívny reťazec. Tak vznikol prvý enzýmový palivový článok.

„Cukor perfektne skladuje energiu v prírode. Takže je logické, že sa snažíme túto jeho prirodzenú danosť využiť na produkciu batérií šetrných k životnému prostrediu," povedal Y. H. Percival Zhang, profesor biológie a systémového inžinierstva.

Na najzákladnejšej úrovni batéria kombinuje maltodextrín so vzduchom, čo má za následok vznik elektriny a vody ako vedľajšieho produktu. Po vyčerpaní možno do palivového článku doplniť cukor podobne, ako sa dopĺňajú tonery v tlačiarňach.

Ak bude vývoj napredovať podľa plánu, „cukrové" batérie by sa mohli objaviť v elektronických zariadeniach v priebehu niekoľkých rokov. Príroda by tak bola ušetrená od ťažko recyklovateľného batériového odpadu, ktorého vyprodukuje ľudstvo ročne milióny ton.

Zdroj: news.cnet.com


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 3

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá