Image
31.1.2014 0 Comments

Vedci vyvíjajú palivové články na cukor

ITN_palivove clanky.jpg Cukor by sa mohol stať kľúčom k lacnej a biologicky rozložiteľnej nabíjateľnej batérii. Tvrdia to vedci z technickej univerzity vo Virgínii.

H. Percival Zhang a jeho kolega Zhiguang Zhu už dlhší čas pracujú na palivovom článku, ktorý dokáže využiť energetický potenciál v cukrovom roztoku. Kombinovali rôzne tráviace enzýmy, aby z nich vytvorili efektívny reťazec. Tak vznikol prvý enzýmový palivový článok.

„Cukor perfektne skladuje energiu v prírode. Takže je logické, že sa snažíme túto jeho prirodzenú danosť využiť na produkciu batérií šetrných k životnému prostrediu," povedal Y. H. Percival Zhang, profesor biológie a systémového inžinierstva.

Na najzákladnejšej úrovni batéria kombinuje maltodextrín so vzduchom, čo má za následok vznik elektriny a vody ako vedľajšieho produktu. Po vyčerpaní možno do palivového článku doplniť cukor podobne, ako sa dopĺňajú tonery v tlačiarňach.

Ak bude vývoj napredovať podľa plánu, „cukrové" batérie by sa mohli objaviť v elektronických zariadeniach v priebehu niekoľkých rokov. Príroda by tak bola ušetrená od ťažko recyklovateľného batériového odpadu, ktorého vyprodukuje ľudstvo ročne milióny ton.

Zdroj: news.cnet.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Technológie

V Indii dali do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete s výkonom 648 MW

02.12.2016 00:16

Po ôsmich mesiacoch výstavby spustili do prevádzky solárnu elektráreň v indickom Kamuthi (v štáte Tamilnádu), ktorá sa stala najväčšou na svete a na prvej priečke rebríčka nahradila kalifornskú elektr ...

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá