Image
27.2.2014 0 Comments

Vedci vytvorili stádo robotických staviteľov, inšpirované termitmi. Vzniká konkurencia pre stavbárov?

termes1.jpg Výskumníci z Harvardovej univerzity si vzali za vzor prácu termitov a zhotovili stádo robotov TERMES. Ide o súčasť širšieho projektu, ktorého konečným cieľom je vytvoriť plne automatizovanú robotickú pracovnú silu, ktorá môže vytvárať zložité štruktúry bez potreby centralizovaného riadenia.

Pri návrhu robotov stála v popredí myšlienka jednoduchosti. Každý robot vykonáva iba niekoľko jednoduchých funkcií, no s vysokým stupňom spoľahlivosti. Každý z ich je vybavený 10 senzormi a tromi akčnými členmi na zistenie jeho polohy vzhľadom na bloky použité v projekte ako stavebný materiál.

Jednotky Termes nemajú predstavu o postupe konštrukcie ako celku ani o práci vykonávanej ostatnými kolegami robotmi. Roboty nemusia vzájomne komunikovať, všetky totiž majú v čipe naprogramovaný projekt a stavajú ho nezávisle.

Ak treba, jednotlivý robotický pracovník je schopný vybudovať štruktúru bez pomoci ostatných robotov, všetky roboty sú totiž rovnaké a nemajú žiadnu riadiacu a koordinačnú jednotku. Každý Termes má schopnosť manévrovania, a to na konštrukcii, ktorú vytvára, ako aj v neštruktúrovanom prostredí, ale v súčasnej podobe môže pracovať len na rovných a bezbariérových priestoroch.

Každý robot je vysoký 175 mm a má hmotnosť 810 g. Všetky sú zhotovené čiastočne z komponentov vytvorených 3D tlačou a zo sériovo vyrábaných súčastí, iba niekoľko súčiastok treba vyrobiť ručne.

Pri testovaní schopnosti tímu sa používajú penové stavebné bloky, skonštruované tak, aby sa dali jednoducho spájať.

Každý pracovník je vybavený ramenom s motorčekom a chápadlom, aby mohol zdvihnúť stavebný blok a manipulovať s ním. Po rozsiahlom testovaní sa rozhodlo, že roboty sa budú pohybovať pomocou kombinácie kolesa a nohy, tvarovanej tak, aby sa mohli posúvať po stavebných blokoch a vyliezť až navrch konštrukcie.

termes2.jpg

Cieľom projektu je vytvoriť vysoko autonómne a spoľahlivé roboty so schopnosťou liezť, navigovať sa a manipulovať so stavebnými blokmi a spojením týchto schopností zhotoviť štruktúru na základe návrhu používateľa.

Plnoautomatizovaná pracovná sila by odstránila nutnosť neustáleho ľudského dohľadu a zvýšila by rýchlosť a efektívnosť stavebného projektu. Absencia centrálnej riadiacej jednotky má výhodu v tom, že takéto roboty možno vyslať aj do vysoko rizikových oblastí. V takom prípade totiž riadiaca jednotka zvyčajne rozozná, že hrozí riziko zničenia, a činnosť zastaví. Tieto roboty sú však úplne nahraditeľné a môžu pokračovať v práci bez ohľadu na straty.

Robotické stavebné tímy by sa dali využiť na úlohy, ako je skladanie vriec s pieskom pri záplavách, na jednoduché stavebné úkony v sťažených podmienkach, ale napríklad na inej planéte.


Zdroj: gizmag.com


Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 3

Chcete sa stať občanom vesmírneho štátu Asgardia? Stačí, ak máte viac ako 18 a e-mailovú adresu

18.10.2016 00:16

Počuli ste už o Asgardii? Názov vychádza zo severskej mytológie, kde Asgard označuje miesto na oblohe, kde sídlia bohovia. Asgardiu vynašiel Igor Ashurbeyli, predseda výboru UNESCO pre vedu o vesmíre ...

Výskum

„Chýbajúci článok“ pre spojenie mozgu s počítačom. Memristory môžu v neurónovej sieti fungovať ako synapsie

17.10.2016 00:25

Ľudstvo je zasa o krok bližšie k počítačom, ktoré napodobňujú činnosť mozgu. Vedci zo Southamptonskej univerzity dokázali, že memristory čiže rezistory, ktoré si pamätajú svoj predchádzajúci odpor, mô ...

Výskum

Inšpirácia pre „spidermanov“. Húsenice po nakŕmení grafénom vyrábali pevnejšie vlákna.

14.10.2016 00:22

Čínski vedci zistili, že po nakŕmení húseníc priadky morušovej grafénom alebo uhlíkovými nanotrubicami bude nimi produkovaný hodváb silnejší ako obvykle. Svoj postup opísali v článku publikovanom v ča ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá