Image
27.2.2014 0 Comments

Vedci vytvorili stádo robotických staviteľov, inšpirované termitmi. Vzniká konkurencia pre stavbárov?

termes1.jpg Výskumníci z Harvardovej univerzity si vzali za vzor prácu termitov a zhotovili stádo robotov TERMES. Ide o súčasť širšieho projektu, ktorého konečným cieľom je vytvoriť plne automatizovanú robotickú pracovnú silu, ktorá môže vytvárať zložité štruktúry bez potreby centralizovaného riadenia.

Pri návrhu robotov stála v popredí myšlienka jednoduchosti. Každý robot vykonáva iba niekoľko jednoduchých funkcií, no s vysokým stupňom spoľahlivosti. Každý z ich je vybavený 10 senzormi a tromi akčnými členmi na zistenie jeho polohy vzhľadom na bloky použité v projekte ako stavebný materiál.

Jednotky Termes nemajú predstavu o postupe konštrukcie ako celku ani o práci vykonávanej ostatnými kolegami robotmi. Roboty nemusia vzájomne komunikovať, všetky totiž majú v čipe naprogramovaný projekt a stavajú ho nezávisle.

Ak treba, jednotlivý robotický pracovník je schopný vybudovať štruktúru bez pomoci ostatných robotov, všetky roboty sú totiž rovnaké a nemajú žiadnu riadiacu a koordinačnú jednotku. Každý Termes má schopnosť manévrovania, a to na konštrukcii, ktorú vytvára, ako aj v neštruktúrovanom prostredí, ale v súčasnej podobe môže pracovať len na rovných a bezbariérových priestoroch.

Každý robot je vysoký 175 mm a má hmotnosť 810 g. Všetky sú zhotovené čiastočne z komponentov vytvorených 3D tlačou a zo sériovo vyrábaných súčastí, iba niekoľko súčiastok treba vyrobiť ručne.

Pri testovaní schopnosti tímu sa používajú penové stavebné bloky, skonštruované tak, aby sa dali jednoducho spájať.

Každý pracovník je vybavený ramenom s motorčekom a chápadlom, aby mohol zdvihnúť stavebný blok a manipulovať s ním. Po rozsiahlom testovaní sa rozhodlo, že roboty sa budú pohybovať pomocou kombinácie kolesa a nohy, tvarovanej tak, aby sa mohli posúvať po stavebných blokoch a vyliezť až navrch konštrukcie.

termes2.jpg

Cieľom projektu je vytvoriť vysoko autonómne a spoľahlivé roboty so schopnosťou liezť, navigovať sa a manipulovať so stavebnými blokmi a spojením týchto schopností zhotoviť štruktúru na základe návrhu používateľa.

Plnoautomatizovaná pracovná sila by odstránila nutnosť neustáleho ľudského dohľadu a zvýšila by rýchlosť a efektívnosť stavebného projektu. Absencia centrálnej riadiacej jednotky má výhodu v tom, že takéto roboty možno vyslať aj do vysoko rizikových oblastí. V takom prípade totiž riadiaca jednotka zvyčajne rozozná, že hrozí riziko zničenia, a činnosť zastaví. Tieto roboty sú však úplne nahraditeľné a môžu pokračovať v práci bez ohľadu na straty.

Robotické stavebné tímy by sa dali využiť na úlohy, ako je skladanie vriec s pieskom pri záplavách, na jednoduché stavebné úkony v sťažených podmienkach, ale napríklad na inej planéte.


Zdroj: gizmag.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Koniec infarktov? Umelá inteligencia vie predpovedať zlyhanie srdca

20.01.2017 00:35

Podľa vedcov z Medical Research Council vo Veľkej Británii môže umelá inteligencia predpovedať, kedy pacient so srdcovou poruchou umrie. Ich softvér sa naučil analyzovať krvné testy a skeny bijúceho s ...

Výskum

Vedci objavili 3D grafén. Je porézny, 10-krát pevnejší ako oceľ, pričom má iba 5 % jej hustoty

12.01.2017 00:40

Vedci z MIT vytvorili nový materiál, ktorý je pevnejší ako grafén. Uplatniť by sa mohol v oblasti architektúry, stavebníctva, ale dal by sa použiť aj na filtrovanie. Doteraz sme ako najpevnejší mater ...

Výskum

Pamäť ako procesor. Vedci našli spôsob, ako pamäte ReRAM použiť na výpočty

11.01.2017 00:30

Tím vedcov z univerzít v Singapure a Nemecku vymyslel spôsob, ako premeniť najnovšie modely pamäťových čipov RAM na jednotky spracúvajúce dáta, čím by sa dala eliminovať potreba CPU. Vo svojom výskum ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá