Image
28.1.2016 0 Comments

Vedci vytvorili chladiaci systém pre budúce optické procesory

Rýchlosť viacjadrových procesorov používaných vo výkonných počítačových systémoch nezávisí ani tak od rýchlosti individuálneho jadra, ale od toho, ako rýchlo sa budú prenášať dáta medzi jadrami. Elektrické medené prepojenia používané dnes v procesoroch majú obmedzenú šírku pásma a nemôžu zabezpečiť pokračujúci rast výkonu procesora. Preto špičkové spoločnosti v polovodičovom priemysle, ako sú IBM, Oracle, Intel či HP, nachádzajú riešenie tohto problému v prechode od elektroniky k fotonike, do ktorého investujú miliardy dolárov.

V budúcnosti budú jednotlivé prvky v čipoch na vzájomnú komunikáciu využívať optický prenos dát. Jeden z problémov, ktoré treba prekonať, je zahrievanie. To sa totiž vyskytuje nielen v elektronických, ale aj optických či optoelektronických čipoch.

Vedcom z laboratória MIPT (Moscow Institute of Physics and Technology) sa podarilo nájsť riešenie problému prehriatia aktívnych plazmonických zložiek čipov. Tieto komponenty budú mať zásadný význam pri vysokorýchlostných prenosoch dát v rámci optoelektronických procesorov budúcnosti, ktoré budú fungovať desaťtisíce ráz rýchlejšie ako tie súčasné. Vo svojej štúdii vedci ukázali, ako efektívne chladiť optoelektronické čipy za použitia štandardných chladičov aj napriek vysokej produkcii tepla v aktívnych plazmonických komponentoch.

Výskumníci ukázali, že za použitia vysokovýkonného tepelného rozhrania čiže vrstiev tepelne vodivých materiálov umiestnených medzi čipom a chladiacim systémom možno účinne zabezpečiť odvod tepla z čipu (termopasta je veľmi obľúbený typ tepelného rozhrania, hoci nie je veľmi efektívna), vysokovýkonné optoelektronické čipy tak môžu byť chladené pomocou bežných chladiacich systémov.

chip_heat_sink.jpg

Použitie niekoľkých vrstiev tepelne vodivých materiálov s hrúbkou v nano- a mikrometroch, umiestnených medzi čip a chladič, môže znížiť teplotu čipu z niekoľkých stoviek približne na desať stupňov Celzia. To otvára možnosti uplatnenia vysokovýkonných optoelektronických procesorov v širokej škále aplikácií od superpočítačov až po kompaktné elektronické zariadenia.

Celá štúdia bola publikovaná v ACS Photonics.


Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 4

Vedci vypočítali, že horná hranica ľudského veku je 115 rokov. Naozaj?

21.10.2016 00:13

Po celé stáročia sa priemerná dĺžka života zvyšovala. Môže to pokračovať stále? Podľa niektorých sa ľudia, ktorí budú žiť 150 rokov, už narodili. No vedci Jan Vijg, Xiao Dong a Brandon Milholland z Al ...

Výskum 5

Chcete sa stať občanom vesmírneho štátu Asgardia? Stačí, ak máte viac ako 18 a e-mailovú adresu

18.10.2016 00:16

Počuli ste už o Asgardii? Názov vychádza zo severskej mytológie, kde Asgard označuje miesto na oblohe, kde sídlia bohovia. Asgardiu vynašiel Igor Ashurbeyli, predseda výboru UNESCO pre vedu o vesmíre ...

Výskum

„Chýbajúci článok“ pre spojenie mozgu s počítačom. Memristory môžu v neurónovej sieti fungovať ako synapsie

17.10.2016 00:25

Ľudstvo je zasa o krok bližšie k počítačom, ktoré napodobňujú činnosť mozgu. Vedci zo Southamptonskej univerzity dokázali, že memristory čiže rezistory, ktoré si pamätajú svoj predchádzajúci odpor, mô ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá