Image
4.1.2016 0 Comments

Vedci ukázali prvý mikroprocesor s integrovanou kremíkovou fotonikou

Vedci vyrobili prvý kremíkový procesor zhotovený obvyklými postupmi, ktorý integruje niekoľko fotonických komponentov a priamo komunikuje s inými zariadeniami za použitia svetla. Čip veľkosti 3 × 6 mm sa skladá z dvoch procesorových jadier, viac ako 70 miliónov tranzistorov a 850 fotonických komponentov. Jeho dizajn by však mohol byť pred spustením komerčnej výroby zmenšený.

„Je to míľnik. Ide o prvý procesor, ktorý môže použiť svetlo na komunikáciu s vonkajším svetom," povedal profesor Vladimir Stojanović z Kalifornskej univerzity v Berkeley, ktorý viedol tím vývojárov. „Žiadny iný procesor nemá fotonické I/O v čipe."

Tím overil funkčnosť čipu spúšťaním rôznych počítačových programov, ktoré vyžadujú odosielanie inštrukcií a dát do pamäte a ich prijímanie z nej. Konštrukcia procesora využíva open source architektúru RISC-V (reduced instruction set computer).

photonics.jpeg

Demonštrovaný čip v niektorých parametroch komunikácie naozaj predstihoval dnešné špičkové procesory (priepustnosť 300 Gb/s na štvorcový centimeter, čo je asi 10 až 50-krát viac ako v prípade súčasných mikroprocesorov), pričom sa vyznačoval veľkou energetickou účinnosťou (na odovzdanie jedného terabitu dát spotrebuje 1,3 W). Pri experimentoch sa dáta odosielali do prijímača vzdialeného 10 metrov a späť.

„Výhoda optiky je v tom, že s rovnakým množstvom energie môžete preniesť dáta na niekoľko centimetrov, niekoľko metrov alebo niekoľko kilometrov," povedal Chen Sun, absolvent doktorandského štúdia na Kalifornskej univerzite v Berkeley. „Pri vysokorýchlostných elektrických spojoch platí limit 1 meter, po ktorom treba pomocou opakovačov regenerovať elektrický signál, čo rýchlo zvyšuje množstvo potrebnej energie."

Hoci v poslednom čase sa dosiahli veľké pokroky v technológii optickej komunikácie, je to prvýkrát, čo sa fotonické komponenty podarilo integrovať do mikročipu. Vedci pri tom použili kremíkovo-germániové komponenty tranzistora za zostrojenie fotodetektora a využili schopnosť germánia absorbovať svetlo a premeniť ho na elektrinu.

Nová technológia by sa čoskoro mohla uplatniť v dátových centrách. Tie podľa americkej neziskovej spoločnosti Natural Resources Defense Council, zameranej na ochranu životného prostredia, spotrebovali v USA v roku 2013 až 91 miliárd kilowatthodín elektrickej energie, čo predstavuje 2 % celkovej spotreby elektriny v krajine, pričom ich energetické požiadavky exponenciálne stúpajú.

Zdroj: photonics.com


Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 3

Chcete sa stať občanom vesmírneho štátu Asgardia? Stačí, ak máte viac ako 18 a e-mailovú adresu

18.10.2016 00:16

Počuli ste už o Asgardii? Názov vychádza zo severskej mytológie, kde Asgard označuje miesto na oblohe, kde sídlia bohovia. Asgardiu vynašiel Igor Ashurbeyli, predseda výboru UNESCO pre vedu o vesmíre ...

Výskum

„Chýbajúci článok“ pre spojenie mozgu s počítačom. Memristory môžu v neurónovej sieti fungovať ako synapsie

17.10.2016 00:25

Ľudstvo je zasa o krok bližšie k počítačom, ktoré napodobňujú činnosť mozgu. Vedci zo Southamptonskej univerzity dokázali, že memristory čiže rezistory, ktoré si pamätajú svoj predchádzajúci odpor, mô ...

Výskum

Inšpirácia pre „spidermanov“. Húsenice po nakŕmení grafénom vyrábali pevnejšie vlákna.

14.10.2016 00:22

Čínski vedci zistili, že po nakŕmení húseníc priadky morušovej grafénom alebo uhlíkovými nanotrubicami bude nimi produkovaný hodváb silnejší ako obvykle. Svoj postup opísali v článku publikovanom v ča ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá