Image
20.7.2016 0 Comments

Vedci ukázali „plášť neviditeľnosti“, zhotovený z nanomateriálov

Od Star Trek až po Harryho Pottera je neviditeľnosť populárna filmová téma. A vedci sa ju pokúšajú uviesť aj do reálneho života. Nedávno takýto pokus urobili vedci z Queen Mary University of London. Ich maskovacie zariadenie spôsobuje, že v elektromagnetickom poli sa trojrozmerné telesá javia ako ploché.

Výskumníci zakrivený povrch pokryli materiálom z nanočastíc. Tento kompozitný materiál mal sedem rôznych vrstiev, pričom každá vrstva mala odlišné elektrické vlastnosti.

Kombinovaný účinok všetkých týchto vrstiev pôsobí ako „plášť neviditeľnosti“, to znamená, že skryje objekt tým, že umožní elektromagnetickým vlnám prejsť bez rozptylu. Usmerní teda elektromagnetické vlny tak, aby pokračovali vo svojom putovaní v priestore, akoby na nijakú prekážku nenarazili.

Technológia funguje s vlnami vo frekvenčnom rozmedzí 8 až 10 GHz v rádiovej časti elektromagnetického spektra. Toto frekvenčné pásmo sa nazýva aj centimetrové vlny, pretože vlnové dĺžky sú v rozmedzí od jedného do desať centimetrov. Hoci v štúdii fungoval s jednou frekvenciou, môže byť funkčný v oveľa širšom spektre, ako vedci pôvodne predpokladali.

Na prvom obrázku sa „plášť“ nepoužíva. Môžete vidieť, ako objekt v ceste vĺn výrazne zmení konfiguráciu elektrického poľa.

Technológia môže nájsť široké uplatnenie v oblasti strojárstva, optiky a akustiky. Mohla by umožniť napríklad výrobu antén rôznych tvarov a veľkostí a zo širokej škály materiálov. Štúdia presne neuvádza, z čoho je plášť vyrobený (pravdepodobne sa počíta s jeho ochranou patentmi), no výrobný proces je vraj „lacný a vysoko reprodukovateľný“.

Zdroj: dailymail.co.uk

gizmodo.com

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Koniec dokazovania, že nie sme robot. Google pripravuje systém Neviditeľná reCAPTCHA

07.12.2016 11:38

Pred niekoľkými rokmi Google zjednodušil používateľom webu dokazovanie, že sú ľudia, a nie automatizované roboty, keď nahradil systém CAPTCHA (akronym pre Completely Automated Public Turing test to te ...

Technológie 1

Video: Virtuálna realita ukazuje, čo sa môže stať, ak budete auto šoférovať opití

07.12.2016 00:21

Britská spoločnosť Diaego, ktorej patria značky ako Johnnie Walker, Smirnoff či Guinness použila „taktiku zastrašovania“  a spojila svoje sily so Samsungom pri tvorbe dosť hrôzostrašného videa s virtu ...

Technológie

Telefón nabitý do minúty a batéria poháňaná baktériami? Na alternatívne zdroje energie si ešte počkáme

07.12.2016 00:16

Hoci batériám stále dominujú tie lítiovo-iónové, vedci priebežne hľadajú efektívnejšie alternatívy. Nové prototypy vydržia napríklad 7500 cyklov vybitia a nabitia, majú až osemkrát vyššiu energetickú ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá