Image
20.7.2016 0 Comments

Vedci ukázali „plášť neviditeľnosti“, zhotovený z nanomateriálov

Od Star Trek až po Harryho Pottera je neviditeľnosť populárna filmová téma. A vedci sa ju pokúšajú uviesť aj do reálneho života. Nedávno takýto pokus urobili vedci z Queen Mary University of London. Ich maskovacie zariadenie spôsobuje, že v elektromagnetickom poli sa trojrozmerné telesá javia ako ploché.

Výskumníci zakrivený povrch pokryli materiálom z nanočastíc. Tento kompozitný materiál mal sedem rôznych vrstiev, pričom každá vrstva mala odlišné elektrické vlastnosti.

Kombinovaný účinok všetkých týchto vrstiev pôsobí ako „plášť neviditeľnosti“, to znamená, že skryje objekt tým, že umožní elektromagnetickým vlnám prejsť bez rozptylu. Usmerní teda elektromagnetické vlny tak, aby pokračovali vo svojom putovaní v priestore, akoby na nijakú prekážku nenarazili.

Technológia funguje s vlnami vo frekvenčnom rozmedzí 8 až 10 GHz v rádiovej časti elektromagnetického spektra. Toto frekvenčné pásmo sa nazýva aj centimetrové vlny, pretože vlnové dĺžky sú v rozmedzí od jedného do desať centimetrov. Hoci v štúdii fungoval s jednou frekvenciou, môže byť funkčný v oveľa širšom spektre, ako vedci pôvodne predpokladali.

Na prvom obrázku sa „plášť“ nepoužíva. Môžete vidieť, ako objekt v ceste vĺn výrazne zmení konfiguráciu elektrického poľa.

Technológia môže nájsť široké uplatnenie v oblasti strojárstva, optiky a akustiky. Mohla by umožniť napríklad výrobu antén rôznych tvarov a veľkostí a zo širokej škály materiálov. Štúdia presne neuvádza, z čoho je plášť vyrobený (pravdepodobne sa počíta s jeho ochranou patentmi), no výrobný proces je vraj „lacný a vysoko reprodukovateľný“.

Zdroj: dailymail.co.uk

gizmodo.com

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Drony bude možné napájať bezdrôtovým prenosom energie za letu

25.10.2016 00:28

Vzhľadom na obmedzenú výdrž batérie väčšina dronov nedokáže lietať dlhšie ako 30 minút na jedno nabitie. Napájanie káblom zo siete sa môže aplikovať len v prípade, že sa dron bude vznášať na jednom mi ...

Technológie

Klasická telefónna dvojlinka s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s? Áno, odpoveďou je XG.fast

25.10.2016 00:25

Nokia sa nedávno pochválila tým, že dosiahla rýchlosť pripojenia 5 Gb/s na vzdialenosť 70 metrov na konvenčnej medenej krútenej dvojlinke a v laboratórnych podmienkach dokonca 8 Gb/s na vzdialenosť 30 ...

Technológie

Japonci predstavili technológiu projekcie na dynamicky sa meniaci povrch napríklad na vlajúcu plachtu

25.10.2016 00:22

Inžinieri z Tokijskej univerzity predstavili technológiu pokročilého dynamického mapovania projekcie. Ide o deformáciu projekcie na netuhý povrch, napríklad na nerovný list papiera či na tričko. Použi ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá