Image
28.5.2014 0 Comments

Vedci tvrdia, že mimozemské civilizácie objavia do 20 rokov, ak budú mať dosť financií

vesmir.jpg Výbor pre vedu amerického Kongresu usporiadal diskusiu na tému astrobiológia a hľadanie života vo vesmíre. Pozval si na ňu vedcov z programu SETI, ktorí mali referovať o možnostiach pátrania po mimozemskom živote. Záujem verejnosti bol veľmi veľký, ako nasvedčovala aj sála nabitá divákmi. Informoval o tom web Wire.

astrobiologia_twitter.jpg

Vedúci astronóm inštitútu SETI Dr. Seth Shostak a riaditeľ Výskumného centra SETI pri univerzite Berkeley Dr. Dan Werthimer vo svojich príspevkoch načrtli, ako vidia budúcnosť hľadania mimozemského života.

Shostak poukázal na tri stratégie, ktoré používajú výskumníci pri pátraní po mimozemských civilizáciách:

  1. Pátranie po mikróboch v najbližšom okolí, napr. na Marse;
  2. Skúmanie planét obiehajúcich okolo iných hviezd, či majú atmosféru, ktorá by teoreticky mohla podporovať vznik života;
  3. Hľadanie mimozemskej inteligencie pomocou zachytenia signálov vysielaných (hypotetickými) mimozemšťanmi, ako sa to robí v rámci projektu SETI.

Shostak sa nazdáva, že najmä prvé dve oblasti by mohli priniesť konkrétne výsledky v priebehu 20 rokov, ak budú disponovať dostatkom financií. Hovoril o vysokej pravdepodobnosti života na iných planétach. História astronómie ukazuje, že nie sme takí jedineční, ako si myslíme - Zem nie je stredobodom našej slnečnej sústavy a nie je ani jediným miestom s podmienkami vhodnými na život. Skutočnosť, že sme zatiaľ nič neobjavili, vraj nič neznamená.

Dr. Werthimer vo svojom prejave zdôraznil najmä to, že v procese hľadania mimozemskej civilizácie sa objavilo veľa iných skvelých vecí, napr. diamantové planéty. Načrtol aj ďalšie kroky NASA v oblasti hľadania mimozemských civilizácií, ako je napr. inštalácia panchromatických ďalekohľadov, ktoré rozšíria našu schopnosť zachytiť mimozemské signály.

Potom nasledovala diskusia, v ktorej prítomní kládli najrozličnejšie otázky, neraz inšpirované sci-fi filmami. Napríklad poslanec Chris Collins sa spýtal, či prítomní vedci sledujú seriál Ancient Aliens, v ktorom sa hľadajú súvislosti medzi antickými civilizáciami a mimozemšťanmi. Shostak odpovedal, že nesúhlasí s predpokladmi, že staroveké artefakty naznačujú dávnu návštevu mimozemskej civilizácie na Zemi. „Pyramídy postavili Egypťania, nie mimozemšťania," dodal Werthimer, „a ani UFO nemajú nič spoločné s mimozemšťanmi."

Niektorí členovia výboru mali aj vážnejšie otázky, zaujímali sa napr. o to, aký je príspevok programu SETI do ďalších oblastí vedy, spytovali sa na fungovanie panchromatického ďalekohľadu. Napriek tomu sa zdalo, že väčšina komisie prišla do miestnosti s predstavou mimozemšťanov ako humanoidných bytostí, ktoré chcú s nami hovoriť, a s rovnakou predstavou aj odišla. „To viac vypovedá o stave našej vlády než o stave našej vedy," uzatvára Danielle Wiener-Bronner článok na webe Wire.

Zdroj: thewire.com


Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 3

Chcete sa stať občanom vesmírneho štátu Asgardia? Stačí, ak máte viac ako 18 a e-mailovú adresu

18.10.2016 00:16

Počuli ste už o Asgardii? Názov vychádza zo severskej mytológie, kde Asgard označuje miesto na oblohe, kde sídlia bohovia. Asgardiu vynašiel Igor Ashurbeyli, predseda výboru UNESCO pre vedu o vesmíre ...

Výskum

„Chýbajúci článok“ pre spojenie mozgu s počítačom. Memristory môžu v neurónovej sieti fungovať ako synapsie

17.10.2016 00:25

Ľudstvo je zasa o krok bližšie k počítačom, ktoré napodobňujú činnosť mozgu. Vedci zo Southamptonskej univerzity dokázali, že memristory čiže rezistory, ktoré si pamätajú svoj predchádzajúci odpor, mô ...

Výskum

Inšpirácia pre „spidermanov“. Húsenice po nakŕmení grafénom vyrábali pevnejšie vlákna.

14.10.2016 00:22

Čínski vedci zistili, že po nakŕmení húseníc priadky morušovej grafénom alebo uhlíkovými nanotrubicami bude nimi produkovaný hodváb silnejší ako obvykle. Svoj postup opísali v článku publikovanom v ča ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá