Image
4.9.2015 0 Comments

Vedci sú o krok bližšie k univerzálnej vakcíne proti chrípke

Zdá sa, že univerzálna očkovacia látka proti chrípke, ktorá chráni proti viacerým kmeňom vírusu, je na dosah. Vedci začali experimentálnu vakcináciu zvierat.

Vakcína, ktorá zabraňuje úmrtiu alebo redukuje príznaky u myší, fretiek a opíc, infikovaných rôznymi typmi chrípky, by mohla poskytnúť spoľahlivú alternatívu sezónneho očkovania. Nebolo by teda potrebné očkovať ohrozené skupiny ľudí každý rok, navyše vakcína by chránila aj pred nebezpečnými potenciálnymi pandémiami spôsobenými kmeňmi, ktoré sa na ľudí prenášajú z prasiat či vtákov.

Bežné chrípkové vakcíny sa zameriavajú na „hlavu" molekuly s názvom hemaglutinín (HA), ktorá je umiestnená na povrchu vírusu chrípky. No keďže hlava mutuje veľmi často, vakcíny proti sezónnej chrípke treba neustále upravovať, aby sa zabezpečila ich účinnosť.

Dva oddelené výskumné tímy (jeden z Národného inštitútu zdravia v Marylande a druhý z Crucell Vaccine Institute v Leidene) v týchto dňoch zverejnili štúdie opisujúce nové očkovacie látky proti chrípke, ktoré sa zameriavajú namiesto „hlavy" na „telo" molekuly HA, ktoré mutuje oveľa menej často. Oba tímy sa orientovali na prasaciu chrípku H1N1. Vakcína chránila pred chrípkou myši, menej účinná bola u makakov, ale aj tieto zvieratá mali menej závažné príznaky choroby.

Prvé klinické testovanie na ľuďoch sa predpokladá najskôr až o tri roky, no štúdie ukazujú, že vývoj ide správnym smerom.

Štúdie boli publikované v časopisoch Nature Medicine a Science.

Zdroj: theguardian.com


Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Mobilné laboratórium vybavené iPhonom odhalí spektrálnou analýzou rakovinu s presnosťou až 99 %

27.10.2016 00:22

Skupina vedcov z Washingtonskej štátnej univerzity vyvinula laboratórium, ktoré umožňuje vykonávať testy na diagnostiku rakoviny v teréne. Táto prenosná jednotka používa ako ústredný prvok iPhone, a t ...

Výskum

Vedci z MIT vytvorili „druhú kožu“, ktorá vás omladí, ochráni pred slnkom a vylieči z ekzému

27.10.2016 00:16

Ako starneme, naša koža stráca pružnosť a vlhkosť. Je to prirodzený proces, no tím vedcov sa pred desiatimi rokmi rozhodol zistiť, či by sa tomu dalo zabrániť. Pokúsili sa vytvoriť povlak, ktorý by mo ...

Výskum 6

Vedci vypočítali, že horná hranica ľudského veku je 115 rokov. Naozaj?

21.10.2016 00:13

Po celé stáročia sa priemerná dĺžka života zvyšovala. Môže to pokračovať stále? Podľa niektorých sa ľudia, ktorí budú žiť 150 rokov, už narodili. No vedci Jan Vijg, Xiao Dong a Brandon Milholland z Al ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Bratislava Game Jam

Najnovšie videá