Image
4.9.2015 0 Comments

Vedci sú o krok bližšie k univerzálnej vakcíne proti chrípke

Zdá sa, že univerzálna očkovacia látka proti chrípke, ktorá chráni proti viacerým kmeňom vírusu, je na dosah. Vedci začali experimentálnu vakcináciu zvierat.

Vakcína, ktorá zabraňuje úmrtiu alebo redukuje príznaky u myší, fretiek a opíc, infikovaných rôznymi typmi chrípky, by mohla poskytnúť spoľahlivú alternatívu sezónneho očkovania. Nebolo by teda potrebné očkovať ohrozené skupiny ľudí každý rok, navyše vakcína by chránila aj pred nebezpečnými potenciálnymi pandémiami spôsobenými kmeňmi, ktoré sa na ľudí prenášajú z prasiat či vtákov.

Bežné chrípkové vakcíny sa zameriavajú na „hlavu" molekuly s názvom hemaglutinín (HA), ktorá je umiestnená na povrchu vírusu chrípky. No keďže hlava mutuje veľmi často, vakcíny proti sezónnej chrípke treba neustále upravovať, aby sa zabezpečila ich účinnosť.

Dva oddelené výskumné tímy (jeden z Národného inštitútu zdravia v Marylande a druhý z Crucell Vaccine Institute v Leidene) v týchto dňoch zverejnili štúdie opisujúce nové očkovacie látky proti chrípke, ktoré sa zameriavajú namiesto „hlavy" na „telo" molekuly HA, ktoré mutuje oveľa menej často. Oba tímy sa orientovali na prasaciu chrípku H1N1. Vakcína chránila pred chrípkou myši, menej účinná bola u makakov, ale aj tieto zvieratá mali menej závažné príznaky choroby.

Prvé klinické testovanie na ľuďoch sa predpokladá najskôr až o tri roky, no štúdie ukazujú, že vývoj ide správnym smerom.

Štúdie boli publikované v časopisoch Nature Medicine a Science.

Zdroj: theguardian.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 3

Nová batéria môže poháňať smartfón až 400 rokov

05.12.2016 00:13

Vedci z Kalifornskej univerzity v Irvine vyvinuli dobíjaciu batériu, ktorá môže slúžiť až 400 rokov. Ich vynález je pritom takmer úplne dielo náhody. V skutočnosti chceli navrhnúť lepšie nanovodiče na ...

Výskum

Palivo vodíkových bômb môže priniesť rýchlejšiu cestu k samoudržateľnej fúzii a lacnejšiu energiu budúcnosti

02.12.2016 00:25

Vždy, keď vedci z Národného laboratória Sandia v Albuquerque spustia svoj fúzny reaktor, časť jeho zariadenia zhorí. Ich „prístroj Z“ obsahuje kondenzátory nabité väčším množstvom elektrickej energie, ...

Výskum

Počítačový systém porovnávajúci genetickú zhodu by mohol pomôcť pri priraďovaní darcov obličiek

01.12.2016 00:14

Nový vyhodnocovací systém, porovnávajúci genetickú zhodu medzi darcami obličiek a ich prijímateľmi, by mohol pomôcť zlepšiť vyhliadky úspešnej transplantácie. Laurent Mesnard z Weill Cornell Medical C ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá