Image
4.9.2015 0 Comments

Vedci sú o krok bližšie k univerzálnej vakcíne proti chrípke

Zdá sa, že univerzálna očkovacia látka proti chrípke, ktorá chráni proti viacerým kmeňom vírusu, je na dosah. Vedci začali experimentálnu vakcináciu zvierat.

Vakcína, ktorá zabraňuje úmrtiu alebo redukuje príznaky u myší, fretiek a opíc, infikovaných rôznymi typmi chrípky, by mohla poskytnúť spoľahlivú alternatívu sezónneho očkovania. Nebolo by teda potrebné očkovať ohrozené skupiny ľudí každý rok, navyše vakcína by chránila aj pred nebezpečnými potenciálnymi pandémiami spôsobenými kmeňmi, ktoré sa na ľudí prenášajú z prasiat či vtákov.

Bežné chrípkové vakcíny sa zameriavajú na „hlavu" molekuly s názvom hemaglutinín (HA), ktorá je umiestnená na povrchu vírusu chrípky. No keďže hlava mutuje veľmi často, vakcíny proti sezónnej chrípke treba neustále upravovať, aby sa zabezpečila ich účinnosť.

Dva oddelené výskumné tímy (jeden z Národného inštitútu zdravia v Marylande a druhý z Crucell Vaccine Institute v Leidene) v týchto dňoch zverejnili štúdie opisujúce nové očkovacie látky proti chrípke, ktoré sa zameriavajú namiesto „hlavy" na „telo" molekuly HA, ktoré mutuje oveľa menej často. Oba tímy sa orientovali na prasaciu chrípku H1N1. Vakcína chránila pred chrípkou myši, menej účinná bola u makakov, ale aj tieto zvieratá mali menej závažné príznaky choroby.

Prvé klinické testovanie na ľuďoch sa predpokladá najskôr až o tri roky, no štúdie ukazujú, že vývoj ide správnym smerom.

Štúdie boli publikované v časopisoch Nature Medicine a Science.

Zdroj: theguardian.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Vedci objavili 3D grafén. Je porézny, 10-krát pevnejší ako oceľ, pričom má iba 5 % jej hustoty

12.01.2017 00:40

Vedci z MIT vytvorili nový materiál, ktorý je pevnejší ako grafén. Uplatniť by sa mohol v oblasti architektúry, stavebníctva, ale dal by sa použiť aj na filtrovanie. Doteraz sme ako najpevnejší mater ...

Výskum

Pamäť ako procesor. Vedci našli spôsob, ako pamäte ReRAM použiť na výpočty

11.01.2017 00:30

Tím vedcov z univerzít v Singapure a Nemecku vymyslel spôsob, ako premeniť najnovšie modely pamäťových čipov RAM na jednotky spracúvajúce dáta, čím by sa dala eliminovať potreba CPU. Vo svojom výskum ...

Výskum

Slovenská vedkyňa bude veliteľkou misie na „Mars“

10.01.2017 00:29

Slovenská vedkyňa Dr. Michaela Musilová sa stala hlavnou veliteľkou medzinárodnej posádky, ktorá uskutoční misiu na simulovaný Mars. Už o par dní odlieta do USA, aby v americkej púšti uskutočnila niek ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá