Image
15.12.2015 0 Comments

Vedci spustili nový fúzny reaktor Wendelstein 7-X a vyrobili plazmu

Vedci úspešne spustili najväčší stellarátor na svete, fúzny reaktor nazývaný Wendelstein 7-X. Reaktor produkoval špeciálny superhorúci plyn vďaka zahriatiu jedného miligramu plynného hélia impulzom 1,3-megawattového mikrovlnného lasera, ktorý trval jednu desatinu sekundy. Vedci dúfajú, že reaktor môže fungovať aj dlhší čas a v konečnom dôsledku by mohol viesť k neobmedzeným dodávkam čistej a lacnej energie.

Reaktor produkoval héliovú plazmu s teplotou až 1 milión stupňov Celzia. Ďalšou úlohou bude predĺžiť trvanie plazmových výbojov a hľadať najlepší spôsob produkcie a ohrievania héliovej plazmy pomocou mikrovĺn.

Reaktor sídli v obrovskom laboratóriu v nemeckom Greifswalde a podľa vyjadrenia vedcov by mohol dopomôcť k tomu, aby sa energia z fúzie realitou. Fúzny reaktor typu W7-X je v podstate vákuová komora, kde vysokovýkonné mikrovlnné lasery rozžeravia atómy hélia. Na udržanie vzniknutej plazmy na mieste slúži magnetické pole generované supravodivými magnetmi.

Najbežnejší dizajn fúzneho reaktora je známy ako tokamak. Ide o dutú kovovú komoru v tvare šišky. V nej sa palivo zohrieva až na teploty presahujúce 150 miliónov °C, čím vzniká žeravá plazma. Hoci tokamak je ideálny dizajn na udržiavanie takejto plazmy, prináša aj niektoré bezpečnostné riziká, súvisiace napríklad s výpadkom prúdu či magnetickým rušením. Pri takomto výpadku by sa mohla uvoľniť magnetická sila dostatočná na to, aby sa reaktor poškodil. Vedci tvrdia, že W7-X je oveľa praktickejšia voľba, ktorá môže prekonať bezpečnostné problémy reaktora typu tokamak.

wendelstein7-X.jpg

V tokamaku sa používajú dve súpravy magnetov na udržanie plazmy - externý set obklopuje vákuovú komoru a vnútorný transformátor riadi prúd v plazme. To spôsobuje, že magnetické pole môže byť silnejšie v strede než na vonkajšej strane. V dôsledku toho sa plazma presunie k vonkajšej stene a môže ju poškodiť. V stellarátoroch s vonkajšími magnetickými cievkami sa vytvárajú siločiary obkrútené okolo vákuovej komory, ktoré udržiavajú plazmu v istej vzdialenosti od steny komory. Kľúčovou súčasťou stellarátora je teda prstenec 50 supravodivých magnetických cievok s výškou asi 3,5 m. Celé zariadenie je široké 16 metrov.

Zdroj: dailymail.co.uk


Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 3

Chcete sa stať občanom vesmírneho štátu Asgardia? Stačí, ak máte viac ako 18 a e-mailovú adresu

18.10.2016 00:16

Počuli ste už o Asgardii? Názov vychádza zo severskej mytológie, kde Asgard označuje miesto na oblohe, kde sídlia bohovia. Asgardiu vynašiel Igor Ashurbeyli, predseda výboru UNESCO pre vedu o vesmíre ...

Výskum

„Chýbajúci článok“ pre spojenie mozgu s počítačom. Memristory môžu v neurónovej sieti fungovať ako synapsie

17.10.2016 00:25

Ľudstvo je zasa o krok bližšie k počítačom, ktoré napodobňujú činnosť mozgu. Vedci zo Southamptonskej univerzity dokázali, že memristory čiže rezistory, ktoré si pamätajú svoj predchádzajúci odpor, mô ...

Výskum

Inšpirácia pre „spidermanov“. Húsenice po nakŕmení grafénom vyrábali pevnejšie vlákna.

14.10.2016 00:22

Čínski vedci zistili, že po nakŕmení húseníc priadky morušovej grafénom alebo uhlíkovými nanotrubicami bude nimi produkovaný hodváb silnejší ako obvykle. Svoj postup opísali v článku publikovanom v ča ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá