Image
15.12.2015 0 Comments

Vedci spustili nový fúzny reaktor Wendelstein 7-X a vyrobili plazmu

Vedci úspešne spustili najväčší stellarátor na svete, fúzny reaktor nazývaný Wendelstein 7-X. Reaktor produkoval špeciálny superhorúci plyn vďaka zahriatiu jedného miligramu plynného hélia impulzom 1,3-megawattového mikrovlnného lasera, ktorý trval jednu desatinu sekundy. Vedci dúfajú, že reaktor môže fungovať aj dlhší čas a v konečnom dôsledku by mohol viesť k neobmedzeným dodávkam čistej a lacnej energie.

Reaktor produkoval héliovú plazmu s teplotou až 1 milión stupňov Celzia. Ďalšou úlohou bude predĺžiť trvanie plazmových výbojov a hľadať najlepší spôsob produkcie a ohrievania héliovej plazmy pomocou mikrovĺn.

Reaktor sídli v obrovskom laboratóriu v nemeckom Greifswalde a podľa vyjadrenia vedcov by mohol dopomôcť k tomu, aby sa energia z fúzie realitou. Fúzny reaktor typu W7-X je v podstate vákuová komora, kde vysokovýkonné mikrovlnné lasery rozžeravia atómy hélia. Na udržanie vzniknutej plazmy na mieste slúži magnetické pole generované supravodivými magnetmi.

Najbežnejší dizajn fúzneho reaktora je známy ako tokamak. Ide o dutú kovovú komoru v tvare šišky. V nej sa palivo zohrieva až na teploty presahujúce 150 miliónov °C, čím vzniká žeravá plazma. Hoci tokamak je ideálny dizajn na udržiavanie takejto plazmy, prináša aj niektoré bezpečnostné riziká, súvisiace napríklad s výpadkom prúdu či magnetickým rušením. Pri takomto výpadku by sa mohla uvoľniť magnetická sila dostatočná na to, aby sa reaktor poškodil. Vedci tvrdia, že W7-X je oveľa praktickejšia voľba, ktorá môže prekonať bezpečnostné problémy reaktora typu tokamak.

wendelstein7-X.jpg

V tokamaku sa používajú dve súpravy magnetov na udržanie plazmy - externý set obklopuje vákuovú komoru a vnútorný transformátor riadi prúd v plazme. To spôsobuje, že magnetické pole môže byť silnejšie v strede než na vonkajšej strane. V dôsledku toho sa plazma presunie k vonkajšej stene a môže ju poškodiť. V stellarátoroch s vonkajšími magnetickými cievkami sa vytvárajú siločiary obkrútené okolo vákuovej komory, ktoré udržiavajú plazmu v istej vzdialenosti od steny komory. Kľúčovou súčasťou stellarátora je teda prstenec 50 supravodivých magnetických cievok s výškou asi 3,5 m. Celé zariadenie je široké 16 metrov.

Zdroj: dailymail.co.uk


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Počítačový systém porovnávajúci genetickú zhodu by mohol pomôcť pri priraďovaní darcov obličiek

01.12.2016 00:14

Nový vyhodnocovací systém, porovnávajúci genetickú zhodu medzi darcami obličiek a ich prijímateľmi, by mohol pomôcť zlepšiť vyhliadky úspešnej transplantácie. Laurent Mesnard z Weill Cornell Medical C ...

Výskum

Budeme používať diamantové batérie z jadrového odpadu?

30.11.2016 11:49

Fyzici a chemici z Bristolskej univerzity našli spôsob, ako premeniť tisíce ton zdanlivo bezcenného jadrového odpadu na batérie z umelého diamantu, ktoré môžu generovať malý elektrický prúd po dobu dl ...

Výskum 1

Vedci vyvinuli lacné umelé svaly z nylónu. Využijú ich roboty aj autá

29.11.2016 00:25

Vedci sa už veľa rokov márne snažia zhotoviť stabilné a lacné syntetické svaly. Tie doteraz vyvinuté boli buď veľmi drahé (s uhlíkovými nanotrubicami), alebo príliš jemné a slabé (zo zliatiny s tvarov ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá