Image
27.12.2012 0 Comments

Vedci potvrdili existenciu tretieho magnetického stavu

quantum spin liquid.jpg Výskumníci z MIT názorne predviedli nový typ magnetizmu, čo by mohlo výrazne ovplyvniť podobu budúcich komunikačných, výpočtových a úložných technológií.

Vôbec prvú demonštráciu magnetického stavu nazvaného QSL (quantum spin liquid) boli vedci z Massachusettského technologického inštitútu (MIT) schopní vykonať vďaka tenkému kryštálu vzácneho minerálu, ktorého vytvorenie výskumníkom zabralo viac ako desať mesiacov. QSL bol dlhý čas iba teóriou, ktorú sa doteraz nikomu nepodarilo potvrdiť skutočným experimentom.

Vedúcim pracovníkom tímu, ktorý stojí za týmto úžasným úspechom, je profesor fyziky Young Lee. Vedci sa pri práci na experimente pôvodne nejakým pokrokom v oblasti IT vôbec nezaoberali. Pri snahe porozumieť tomu, ako QSL funguje, však narazili na fenomén nazvaný long-range entanglement, ktorý môže umožniť vznik nových typov úložných, výpočtových aj komunikačných zariadení.

Dve ďalšie známe formy magnetizmu sa už dlhšie bežne používajú. Prvá z nich je feromagnetizmus, ktorý spôsobuje príťažlivosť a odpudivosť objektov. Druhá forma je potom antiferomagnetizmus, ktorý spôsobuje, že atómy v rámci jedného objektu majú opačné magnetické momenty a navzájom sa rušia, čo sa využíva napríklad na zvýšenie spoľahlivosti pevných diskov.

V kryštáli, ktorý skúmali na MIT, každá častica pravidelne mení svoj magnetický moment. Atómy sa so svojimi susedmi nijako neorganizujú ani sa vzájomne nerušia. Od tohto faktu je odvodený názov nového magnetického stavu. Takéto správanie atómov je totiž typické pre kvapaliny. Pri práci na QSL narazili vedci na množstvo zaujímavých a ojedinelých javov. Jeden z nich je už spomínaný long-range entanglement, pri ktorom si dve samostatné častice navzájom menia svoje magnetické stavy. Tento efekt by mohol priaznivo ovplyvniť vývoj kvantového komputingu, zlepšiť komunikačné technológie alebo zvýšiť efektivitu prenosu elektrickej energie. Zatiaľ však ide len o obyčajné predstavy, pretože na vedcov teraz čaká ešte veľa práce.

Zdroj: computerworld.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Stellátor naozaj funguje. Fúzny reaktor Wendelstein 7-X dokáže udržať plazmu bez potreby elektrického prúdu

09.12.2016 00:28

Na konci minulého roka bol v Nemecku spustený reaktor na jadrovú syntézu, schopný kontinuálne udržať superhorúcu plazmu v magnetickom poli supravodivých magnetov. Bola tu však jedna veľká otázka: Prac ...

Výskum 3

Nová batéria môže poháňať smartfón až 400 rokov

05.12.2016 00:13

Vedci z Kalifornskej univerzity v Irvine vyvinuli dobíjaciu batériu, ktorá môže slúžiť až 400 rokov. Ich vynález je pritom takmer úplne dielo náhody. V skutočnosti chceli navrhnúť lepšie nanovodiče na ...

Výskum

Palivo vodíkových bômb môže priniesť rýchlejšiu cestu k samoudržateľnej fúzii a lacnejšiu energiu budúcnosti

02.12.2016 00:25

Vždy, keď vedci z Národného laboratória Sandia v Albuquerque spustia svoj fúzny reaktor, časť jeho zariadenia zhorí. Ich „prístroj Z“ obsahuje kondenzátory nabité väčším množstvom elektrickej energie, ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá