Image
27.12.2012 0 Comments

Vedci potvrdili existenciu tretieho magnetického stavu

quantum spin liquid.jpg Výskumníci z MIT názorne predviedli nový typ magnetizmu, čo by mohlo výrazne ovplyvniť podobu budúcich komunikačných, výpočtových a úložných technológií.

Vôbec prvú demonštráciu magnetického stavu nazvaného QSL (quantum spin liquid) boli vedci z Massachusettského technologického inštitútu (MIT) schopní vykonať vďaka tenkému kryštálu vzácneho minerálu, ktorého vytvorenie výskumníkom zabralo viac ako desať mesiacov. QSL bol dlhý čas iba teóriou, ktorú sa doteraz nikomu nepodarilo potvrdiť skutočným experimentom.

Vedúcim pracovníkom tímu, ktorý stojí za týmto úžasným úspechom, je profesor fyziky Young Lee. Vedci sa pri práci na experimente pôvodne nejakým pokrokom v oblasti IT vôbec nezaoberali. Pri snahe porozumieť tomu, ako QSL funguje, však narazili na fenomén nazvaný long-range entanglement, ktorý môže umožniť vznik nových typov úložných, výpočtových aj komunikačných zariadení.

Dve ďalšie známe formy magnetizmu sa už dlhšie bežne používajú. Prvá z nich je feromagnetizmus, ktorý spôsobuje príťažlivosť a odpudivosť objektov. Druhá forma je potom antiferomagnetizmus, ktorý spôsobuje, že atómy v rámci jedného objektu majú opačné magnetické momenty a navzájom sa rušia, čo sa využíva napríklad na zvýšenie spoľahlivosti pevných diskov.

V kryštáli, ktorý skúmali na MIT, každá častica pravidelne mení svoj magnetický moment. Atómy sa so svojimi susedmi nijako neorganizujú ani sa vzájomne nerušia. Od tohto faktu je odvodený názov nového magnetického stavu. Takéto správanie atómov je totiž typické pre kvapaliny. Pri práci na QSL narazili vedci na množstvo zaujímavých a ojedinelých javov. Jeden z nich je už spomínaný long-range entanglement, pri ktorom si dve samostatné častice navzájom menia svoje magnetické stavy. Tento efekt by mohol priaznivo ovplyvniť vývoj kvantového komputingu, zlepšiť komunikačné technológie alebo zvýšiť efektivitu prenosu elektrickej energie. Zatiaľ však ide len o obyčajné predstavy, pretože na vedcov teraz čaká ešte veľa práce.

Zdroj: computerworld.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Vedci objavili 3D grafén. Je porézny, 10-krát pevnejší ako oceľ, pričom má iba 5 % jej hustoty

12.01.2017 00:40

Vedci z MIT vytvorili nový materiál, ktorý je pevnejší ako grafén. Uplatniť by sa mohol v oblasti architektúry, stavebníctva, ale dal by sa použiť aj na filtrovanie. Doteraz sme ako najpevnejší mater ...

Výskum

Pamäť ako procesor. Vedci našli spôsob, ako pamäte ReRAM použiť na výpočty

11.01.2017 00:30

Tím vedcov z univerzít v Singapure a Nemecku vymyslel spôsob, ako premeniť najnovšie modely pamäťových čipov RAM na jednotky spracúvajúce dáta, čím by sa dala eliminovať potreba CPU. Vo svojom výskum ...

Výskum

Slovenská vedkyňa bude veliteľkou misie na „Mars“

10.01.2017 00:29

Slovenská vedkyňa Dr. Michaela Musilová sa stala hlavnou veliteľkou medzinárodnej posádky, ktorá uskutoční misiu na simulovaný Mars. Už o par dní odlieta do USA, aby v americkej púšti uskutočnila niek ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá