Image
27.12.2012 0 Comments

Vedci potvrdili existenciu tretieho magnetického stavu

quantum spin liquid.jpg Výskumníci z MIT názorne predviedli nový typ magnetizmu, čo by mohlo výrazne ovplyvniť podobu budúcich komunikačných, výpočtových a úložných technológií.

Vôbec prvú demonštráciu magnetického stavu nazvaného QSL (quantum spin liquid) boli vedci z Massachusettského technologického inštitútu (MIT) schopní vykonať vďaka tenkému kryštálu vzácneho minerálu, ktorého vytvorenie výskumníkom zabralo viac ako desať mesiacov. QSL bol dlhý čas iba teóriou, ktorú sa doteraz nikomu nepodarilo potvrdiť skutočným experimentom.

Vedúcim pracovníkom tímu, ktorý stojí za týmto úžasným úspechom, je profesor fyziky Young Lee. Vedci sa pri práci na experimente pôvodne nejakým pokrokom v oblasti IT vôbec nezaoberali. Pri snahe porozumieť tomu, ako QSL funguje, však narazili na fenomén nazvaný long-range entanglement, ktorý môže umožniť vznik nových typov úložných, výpočtových aj komunikačných zariadení.

Dve ďalšie známe formy magnetizmu sa už dlhšie bežne používajú. Prvá z nich je feromagnetizmus, ktorý spôsobuje príťažlivosť a odpudivosť objektov. Druhá forma je potom antiferomagnetizmus, ktorý spôsobuje, že atómy v rámci jedného objektu majú opačné magnetické momenty a navzájom sa rušia, čo sa využíva napríklad na zvýšenie spoľahlivosti pevných diskov.

V kryštáli, ktorý skúmali na MIT, každá častica pravidelne mení svoj magnetický moment. Atómy sa so svojimi susedmi nijako neorganizujú ani sa vzájomne nerušia. Od tohto faktu je odvodený názov nového magnetického stavu. Takéto správanie atómov je totiž typické pre kvapaliny. Pri práci na QSL narazili vedci na množstvo zaujímavých a ojedinelých javov. Jeden z nich je už spomínaný long-range entanglement, pri ktorom si dve samostatné častice navzájom menia svoje magnetické stavy. Tento efekt by mohol priaznivo ovplyvniť vývoj kvantového komputingu, zlepšiť komunikačné technológie alebo zvýšiť efektivitu prenosu elektrickej energie. Zatiaľ však ide len o obyčajné predstavy, pretože na vedcov teraz čaká ešte veľa práce.

Zdroj: computerworld.cz


Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 6

Vedci vypočítali, že horná hranica ľudského veku je 115 rokov. Naozaj?

21.10.2016 00:13

Po celé stáročia sa priemerná dĺžka života zvyšovala. Môže to pokračovať stále? Podľa niektorých sa ľudia, ktorí budú žiť 150 rokov, už narodili. No vedci Jan Vijg, Xiao Dong a Brandon Milholland z Al ...

Výskum 7

Chcete sa stať občanom vesmírneho štátu Asgardia? Stačí, ak máte viac ako 18 a e-mailovú adresu

18.10.2016 00:16

Počuli ste už o Asgardii? Názov vychádza zo severskej mytológie, kde Asgard označuje miesto na oblohe, kde sídlia bohovia. Asgardiu vynašiel Igor Ashurbeyli, predseda výboru UNESCO pre vedu o vesmíre ...

Výskum

„Chýbajúci článok“ pre spojenie mozgu s počítačom. Memristory môžu v neurónovej sieti fungovať ako synapsie

17.10.2016 00:25

Ľudstvo je zasa o krok bližšie k počítačom, ktoré napodobňujú činnosť mozgu. Vedci zo Southamptonskej univerzity dokázali, že memristory čiže rezistory, ktoré si pamätajú svoj predchádzajúci odpor, mô ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá