Image
21.8.2015 0 Comments

Vedci objavili supravodič fungujúci pri zatiaľ najvyššej teplote. Je to plyn a smrdí

Pátranie po supravodičoch, teda materiáli, ktorým môže prúdiť elektrina s nulovým odporom, trvá už viac ako jedno storočie. Vedci z Inštitútu Maxa Plancka v nemeckom Mainzi nedávno dosiahli nový rekord pri prenášaní elektrického prúdu s nulovým odporom pri zatiaľ najvyššej teplote. No aj tak ide o chladné podmienky, aké sa vyskytujú iba na Antarktíde.

Michail Eremets a jeho kolegovia umiestnili malé množstvo sírovodíka na diamantovú nákovu a vyvinuli naň tlak približne 1 600 000-násobku atmosférického tlaku. Hoci sírovodík je známy ako bezfarebný jedovatý plyn so zápachom skazených vajec, pri vysokom tlaku (okolo 150 gigapascalov) sa mení na kov. Vedci zistili, že pod tlakom sa na ich diamantovej nákove transformoval na materiál, ktorý je supravodičom už pri teplote -70 °C (predchádzajúci rekord bol -110 °C).

Vedci nevedia presne, čo sa v nákove deje, ale pravdepodobne to bude mať do činenia s iónmi vodíka v materiáli, ktoré pomáhajú elektrónom vytvárať tzv. Cooperove páry - konfiguráciu, ktorá napomáha rýchlejšie prúdenie elektriny.

Elektróny prechádzajúce cez ochladený kov neustále narážajú do iónov a strácajú tak energiu. Zároveň tým mierne posúvajú kladné ióny, čím sa vytvára malý zhluk s kladným nábojom. Tento zhluk viaže elektróny do Cooperových párov, ktoré menej narážajú do kladných iónov, a teda strácajú menej energie, a tak vedú elektrinu efektívnejšie ako jednotlivé elektróny. No sily držiace pokope Cooperove páry sú slabé, a tak akákoľvek tepelná energia v systéme môže páry oddeliť. To je dôvod, prečo supravodiče fungujú len pri veľmi nízkych teplotách.

V novom supravodiči kladné ióny zahŕňajú ľahký vodík, ktorý sa ľahšie posúva pôsobením elektrónov. To znamená, že kladné zhluky sú hustejšie, elektróny tvoria silnejšie Cooperove páry, ktoré sa nedajú tak ľahko narušiť teplom.

Eremets dúfa, že jeho nový rekord bude prekonaný. Nájdenie supravodiča fungujúceho pri izbovej teplote by znamenalo revolúciu v elektronike.

Zdroj:newscientist.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 3

Nová batéria môže poháňať smartfón až 400 rokov

05.12.2016 00:13

Vedci z Kalifornskej univerzity v Irvine vyvinuli dobíjaciu batériu, ktorá môže slúžiť až 400 rokov. Ich vynález je pritom takmer úplne dielo náhody. V skutočnosti chceli navrhnúť lepšie nanovodiče na ...

Výskum

Palivo vodíkových bômb môže priniesť rýchlejšiu cestu k samoudržateľnej fúzii a lacnejšiu energiu budúcnosti

02.12.2016 00:25

Vždy, keď vedci z Národného laboratória Sandia v Albuquerque spustia svoj fúzny reaktor, časť jeho zariadenia zhorí. Ich „prístroj Z“ obsahuje kondenzátory nabité väčším množstvom elektrickej energie, ...

Výskum

Počítačový systém porovnávajúci genetickú zhodu by mohol pomôcť pri priraďovaní darcov obličiek

01.12.2016 00:14

Nový vyhodnocovací systém, porovnávajúci genetickú zhodu medzi darcami obličiek a ich prijímateľmi, by mohol pomôcť zlepšiť vyhliadky úspešnej transplantácie. Laurent Mesnard z Weill Cornell Medical C ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá