Image
21.8.2015 0 Comments

Vedci objavili supravodič fungujúci pri zatiaľ najvyššej teplote. Je to plyn a smrdí

Pátranie po supravodičoch, teda materiáli, ktorým môže prúdiť elektrina s nulovým odporom, trvá už viac ako jedno storočie. Vedci z Inštitútu Maxa Plancka v nemeckom Mainzi nedávno dosiahli nový rekord pri prenášaní elektrického prúdu s nulovým odporom pri zatiaľ najvyššej teplote. No aj tak ide o chladné podmienky, aké sa vyskytujú iba na Antarktíde.

Michail Eremets a jeho kolegovia umiestnili malé množstvo sírovodíka na diamantovú nákovu a vyvinuli naň tlak približne 1 600 000-násobku atmosférického tlaku. Hoci sírovodík je známy ako bezfarebný jedovatý plyn so zápachom skazených vajec, pri vysokom tlaku (okolo 150 gigapascalov) sa mení na kov. Vedci zistili, že pod tlakom sa na ich diamantovej nákove transformoval na materiál, ktorý je supravodičom už pri teplote -70 °C (predchádzajúci rekord bol -110 °C).

Vedci nevedia presne, čo sa v nákove deje, ale pravdepodobne to bude mať do činenia s iónmi vodíka v materiáli, ktoré pomáhajú elektrónom vytvárať tzv. Cooperove páry - konfiguráciu, ktorá napomáha rýchlejšie prúdenie elektriny.

Elektróny prechádzajúce cez ochladený kov neustále narážajú do iónov a strácajú tak energiu. Zároveň tým mierne posúvajú kladné ióny, čím sa vytvára malý zhluk s kladným nábojom. Tento zhluk viaže elektróny do Cooperových párov, ktoré menej narážajú do kladných iónov, a teda strácajú menej energie, a tak vedú elektrinu efektívnejšie ako jednotlivé elektróny. No sily držiace pokope Cooperove páry sú slabé, a tak akákoľvek tepelná energia v systéme môže páry oddeliť. To je dôvod, prečo supravodiče fungujú len pri veľmi nízkych teplotách.

V novom supravodiči kladné ióny zahŕňajú ľahký vodík, ktorý sa ľahšie posúva pôsobením elektrónov. To znamená, že kladné zhluky sú hustejšie, elektróny tvoria silnejšie Cooperove páry, ktoré sa nedajú tak ľahko narušiť teplom.

Eremets dúfa, že jeho nový rekord bude prekonaný. Nájdenie supravodiča fungujúceho pri izbovej teplote by znamenalo revolúciu v elektronike.

Zdroj:newscientist.com


Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 2

Vedci vypočítali, že horná hranica ľudského veku je 115 rokov. Naozaj?

21.10.2016 00:13

Po celé stáročia sa priemerná dĺžka života zvyšovala. Môže to pokračovať stále? Podľa niektorých sa ľudia, ktorí budú žiť 150 rokov, už narodili. No vedci Jan Vijg, Xiao Dong a Brandon Milholland z Al ...

Výskum 3

Chcete sa stať občanom vesmírneho štátu Asgardia? Stačí, ak máte viac ako 18 a e-mailovú adresu

18.10.2016 00:16

Počuli ste už o Asgardii? Názov vychádza zo severskej mytológie, kde Asgard označuje miesto na oblohe, kde sídlia bohovia. Asgardiu vynašiel Igor Ashurbeyli, predseda výboru UNESCO pre vedu o vesmíre ...

Výskum

„Chýbajúci článok“ pre spojenie mozgu s počítačom. Memristory môžu v neurónovej sieti fungovať ako synapsie

17.10.2016 00:25

Ľudstvo je zasa o krok bližšie k počítačom, ktoré napodobňujú činnosť mozgu. Vedci zo Southamptonskej univerzity dokázali, že memristory čiže rezistory, ktoré si pamätajú svoj predchádzajúci odpor, mô ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá