Image
1.12.2015 0 Comments

Vedci našli spôsob, ako dopraviť liečivá do pacientovho mozgu. Pomocou ultrazvuku

Lekársky výskum už dlhšie hľadá spôsob, ako preniknúť cez tzv. hematoencefalickú bariéru, nepriedušne uzavretú vrstvu buniek, ktoré obklopujú krvné cievy v mozgu. Hoci táto bariéra chráni cievy v mozgu pred jedmi a infekciami, zároveň lekárom bráni v liečení chorôb mozgu a nádorov.

Tím vedcov z kanadského Sunnybrook Health Sciences Center vyvinul neinvazívny spôsob, ako obísť hematoencefalickú bariéru a dopraviť do mozgu potrebné liečivá napr. na liečbu Parkinsonovej či Alzheimerovej choroby.

Pri ich postupe sa využíva cielené pôsobenie ultrazvuku a mikrobubliny na obídenie ochrannej vrstvy okolo ciev v mozgu a táto metóda podľa výskumníkov už priniesla pozitívne výsledky pri klinických testoch na zvieratách. Teraz vedci začínajú novú metódu uplatňovať aj na ľudských pacientoch.

Jeden z prvých pacientov, ktorí podstúpili novú liečbu, je Bonny Hallová, ktorej diagnostikovali malígny mozgový nádor nazývaný glióm. Ten má tendenciu rásť a šíriť sa, pričom ho nemožno úplne odstrániť chirurgicky.

Dr. Todd Mainprize, vedúci výskumného tímu zo Sunnybrooku, uviedol, že pri chemoterapii použitej na liečbu zostávajúcich rakovinových buniek po chirurgickom odstránení gliómu sa do mozgu skutočne dostane iba 25 % liekov. To by mala zmeniť ich nová neinvazívna metóda liečby, ktorá pozostáva z troch krokov.

V prvom kroku sa pacientovi nasadí chemoterapia. Potom sa mu do krvného riečiska vstrekne liek s množstvom mikrobubliniek plynu. Napokon sa na nádor sústredí ultrazvukové pole vysokej intenzity, ktoré spôsobí, že mikrobublinky začnú vibrovať a rozkladať proteíny v kapilárach. Tak sa chemoterapeutický liek dostane do tkaniva mozgu.

Počas liečby Hallovej lekári označili chemoterapeutické lieky chemickým tagom, aby ich bolo možné identifikovať pomocou magnetickej rezonancie. Mohli tak pozorovať, ako sa liek pohyboval v jej krvných cievach až k zhubnému nádoru.

Hallovej nádor na druhý deň vyoperovali a výskumníci teraz budú analyzovať tkanivo, aby zistili koncentráciu lieku, ktorý bol schopný doň preniknúť.

Zdroj: techtimes.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Vedci objavili 3D grafén. Je porézny, 10-krát pevnejší ako oceľ, pričom má iba 5 % jej hustoty

12.01.2017 00:40

Vedci z MIT vytvorili nový materiál, ktorý je pevnejší ako grafén. Uplatniť by sa mohol v oblasti architektúry, stavebníctva, ale dal by sa použiť aj na filtrovanie. Doteraz sme ako najpevnejší mater ...

Výskum

Pamäť ako procesor. Vedci našli spôsob, ako pamäte ReRAM použiť na výpočty

11.01.2017 00:30

Tím vedcov z univerzít v Singapure a Nemecku vymyslel spôsob, ako premeniť najnovšie modely pamäťových čipov RAM na jednotky spracúvajúce dáta, čím by sa dala eliminovať potreba CPU. Vo svojom výskum ...

Výskum

Slovenská vedkyňa bude veliteľkou misie na „Mars“

10.01.2017 00:29

Slovenská vedkyňa Dr. Michaela Musilová sa stala hlavnou veliteľkou medzinárodnej posádky, ktorá uskutoční misiu na simulovaný Mars. Už o par dní odlieta do USA, aby v americkej púšti uskutočnila niek ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá