Image
1.12.2015 0 Comments

Vedci našli spôsob, ako dopraviť liečivá do pacientovho mozgu. Pomocou ultrazvuku

Lekársky výskum už dlhšie hľadá spôsob, ako preniknúť cez tzv. hematoencefalickú bariéru, nepriedušne uzavretú vrstvu buniek, ktoré obklopujú krvné cievy v mozgu. Hoci táto bariéra chráni cievy v mozgu pred jedmi a infekciami, zároveň lekárom bráni v liečení chorôb mozgu a nádorov.

Tím vedcov z kanadského Sunnybrook Health Sciences Center vyvinul neinvazívny spôsob, ako obísť hematoencefalickú bariéru a dopraviť do mozgu potrebné liečivá napr. na liečbu Parkinsonovej či Alzheimerovej choroby.

Pri ich postupe sa využíva cielené pôsobenie ultrazvuku a mikrobubliny na obídenie ochrannej vrstvy okolo ciev v mozgu a táto metóda podľa výskumníkov už priniesla pozitívne výsledky pri klinických testoch na zvieratách. Teraz vedci začínajú novú metódu uplatňovať aj na ľudských pacientoch.

Jeden z prvých pacientov, ktorí podstúpili novú liečbu, je Bonny Hallová, ktorej diagnostikovali malígny mozgový nádor nazývaný glióm. Ten má tendenciu rásť a šíriť sa, pričom ho nemožno úplne odstrániť chirurgicky.

Dr. Todd Mainprize, vedúci výskumného tímu zo Sunnybrooku, uviedol, že pri chemoterapii použitej na liečbu zostávajúcich rakovinových buniek po chirurgickom odstránení gliómu sa do mozgu skutočne dostane iba 25 % liekov. To by mala zmeniť ich nová neinvazívna metóda liečby, ktorá pozostáva z troch krokov.

V prvom kroku sa pacientovi nasadí chemoterapia. Potom sa mu do krvného riečiska vstrekne liek s množstvom mikrobubliniek plynu. Napokon sa na nádor sústredí ultrazvukové pole vysokej intenzity, ktoré spôsobí, že mikrobublinky začnú vibrovať a rozkladať proteíny v kapilárach. Tak sa chemoterapeutický liek dostane do tkaniva mozgu.

Počas liečby Hallovej lekári označili chemoterapeutické lieky chemickým tagom, aby ich bolo možné identifikovať pomocou magnetickej rezonancie. Mohli tak pozorovať, ako sa liek pohyboval v jej krvných cievach až k zhubnému nádoru.

Hallovej nádor na druhý deň vyoperovali a výskumníci teraz budú analyzovať tkanivo, aby zistili koncentráciu lieku, ktorý bol schopný doň preniknúť.

Zdroj: techtimes.com


Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 5

Vedci vypočítali, že horná hranica ľudského veku je 115 rokov. Naozaj?

21.10.2016 00:13

Po celé stáročia sa priemerná dĺžka života zvyšovala. Môže to pokračovať stále? Podľa niektorých sa ľudia, ktorí budú žiť 150 rokov, už narodili. No vedci Jan Vijg, Xiao Dong a Brandon Milholland z Al ...

Výskum 5

Chcete sa stať občanom vesmírneho štátu Asgardia? Stačí, ak máte viac ako 18 a e-mailovú adresu

18.10.2016 00:16

Počuli ste už o Asgardii? Názov vychádza zo severskej mytológie, kde Asgard označuje miesto na oblohe, kde sídlia bohovia. Asgardiu vynašiel Igor Ashurbeyli, predseda výboru UNESCO pre vedu o vesmíre ...

Výskum

„Chýbajúci článok“ pre spojenie mozgu s počítačom. Memristory môžu v neurónovej sieti fungovať ako synapsie

17.10.2016 00:25

Ľudstvo je zasa o krok bližšie k počítačom, ktoré napodobňujú činnosť mozgu. Vedci zo Southamptonskej univerzity dokázali, že memristory čiže rezistory, ktoré si pamätajú svoj predchádzajúci odpor, mô ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá