Image
10.3.2014 0 Comments

Veda: Vedecké inštitúcie môžu lepšie chrániť svoje duševné vlastníctvo

science.jpg Verejné vedecko-výskumné inštitúcie, ako sú napríklad univerzity, vysoké školy, ústavy Slovenskej akadémie vied či rezortné výskumné ústavy, môžu lepšie chrániť duševné vlastníctvo, ktoré vzniklo na ich pôde. Ako informuje hovorca rezortu školstva Michal Kaliňák, umožňuje im to národný projekt Centra vedecko-technických informácií SR, ktorý funguje už štvrtý rok vďaka peniazom z eurofondov vo výške 8,2 milióna eur.

„Reálnu podporu predstavujú v tomto prípade poskytované expertné podporné služby. Prostredníctvom poskytovaných služieb sa zabezpečuje administratívna, odborná, ale i finančná podpora pre konkrétne projekty," hovorí projektový manažér Miroslav Kubiš.

Zmluvu o poskytovaní expertných podporných služieb podpísali doteraz so 16 verejnými vedecko-výskumnými pracoviskami. Inštitúcie podali 27 národných patentových prihlášok a šesť medzinárodných a v rámci projektu otvorili 63 prípadov nových technológií. Centrum vedecko-technických informácií SR predpokladá, že v tomto roku vyhľadajú partnerov pre komercializáciu chránených technológií.

Takýmto spôsobom sa môžu novinky dostať aj do praxe. "Už dnes môžeme na konkrétnych príkladoch uviesť reálny prínos pre autorov nápadu ako aj pre firmy, či reálnych spotrebiteľov," uvádza hovorca rezortu školstva. Jedným z nich je technológia Paládnaté komplexy kurkumínu, ktorá pochádza od tímu z Univerzity Komenského. V praxi sa technológia môže stať chemoterapeutikum na liečenie rakoviny so znížením negatívnych vplyvov na ľudský organizmus.

Projekt Národná infraštruktúra pre podporu transferu technológií na Slovensku - NITT SK realizuje Centrum vedecko-technických informácií SR. Na projekt sme získali nenávratný finančný príspevok 8 234 571 eur z európskeho fondu regionálneho rozvoja. Projekt rieši duševné vlastníctvo od jeho nahlásenia cez podanie patentovej prihlášky či marketing technológií až po vyhľadanie partnera z praxe.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Palivo vodíkových bômb môže priniesť rýchlejšiu cestu k samoudržateľnej fúzii a lacnejšiu energiu budúcnosti

02.12.2016 00:25

Vždy, keď vedci z Národného laboratória Sandia v Albuquerque spustia svoj fúzny reaktor, časť jeho zariadenia zhorí. Ich „prístroj Z“ obsahuje kondenzátory nabité väčším množstvom elektrickej energie, ...

Výskum

Počítačový systém porovnávajúci genetickú zhodu by mohol pomôcť pri priraďovaní darcov obličiek

01.12.2016 00:14

Nový vyhodnocovací systém, porovnávajúci genetickú zhodu medzi darcami obličiek a ich prijímateľmi, by mohol pomôcť zlepšiť vyhliadky úspešnej transplantácie. Laurent Mesnard z Weill Cornell Medical C ...

Výskum

Budeme používať diamantové batérie z jadrového odpadu?

30.11.2016 11:49

Fyzici a chemici z Bristolskej univerzity našli spôsob, ako premeniť tisíce ton zdanlivo bezcenného jadrového odpadu na batérie z umelého diamantu, ktoré môžu generovať malý elektrický prúd po dobu dl ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá