Image
10.3.2014 0 Comments

Veda: Vedecké inštitúcie môžu lepšie chrániť svoje duševné vlastníctvo

science.jpg Verejné vedecko-výskumné inštitúcie, ako sú napríklad univerzity, vysoké školy, ústavy Slovenskej akadémie vied či rezortné výskumné ústavy, môžu lepšie chrániť duševné vlastníctvo, ktoré vzniklo na ich pôde. Ako informuje hovorca rezortu školstva Michal Kaliňák, umožňuje im to národný projekt Centra vedecko-technických informácií SR, ktorý funguje už štvrtý rok vďaka peniazom z eurofondov vo výške 8,2 milióna eur.

„Reálnu podporu predstavujú v tomto prípade poskytované expertné podporné služby. Prostredníctvom poskytovaných služieb sa zabezpečuje administratívna, odborná, ale i finančná podpora pre konkrétne projekty," hovorí projektový manažér Miroslav Kubiš.

Zmluvu o poskytovaní expertných podporných služieb podpísali doteraz so 16 verejnými vedecko-výskumnými pracoviskami. Inštitúcie podali 27 národných patentových prihlášok a šesť medzinárodných a v rámci projektu otvorili 63 prípadov nových technológií. Centrum vedecko-technických informácií SR predpokladá, že v tomto roku vyhľadajú partnerov pre komercializáciu chránených technológií.

Takýmto spôsobom sa môžu novinky dostať aj do praxe. "Už dnes môžeme na konkrétnych príkladoch uviesť reálny prínos pre autorov nápadu ako aj pre firmy, či reálnych spotrebiteľov," uvádza hovorca rezortu školstva. Jedným z nich je technológia Paládnaté komplexy kurkumínu, ktorá pochádza od tímu z Univerzity Komenského. V praxi sa technológia môže stať chemoterapeutikum na liečenie rakoviny so znížením negatívnych vplyvov na ľudský organizmus.

Projekt Národná infraštruktúra pre podporu transferu technológií na Slovensku - NITT SK realizuje Centrum vedecko-technických informácií SR. Na projekt sme získali nenávratný finančný príspevok 8 234 571 eur z európskeho fondu regionálneho rozvoja. Projekt rieši duševné vlastníctvo od jeho nahlásenia cez podanie patentovej prihlášky či marketing technológií až po vyhľadanie partnera z praxe.


Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 4

Vedci vypočítali, že horná hranica ľudského veku je 115 rokov. Naozaj?

21.10.2016 00:13

Po celé stáročia sa priemerná dĺžka života zvyšovala. Môže to pokračovať stále? Podľa niektorých sa ľudia, ktorí budú žiť 150 rokov, už narodili. No vedci Jan Vijg, Xiao Dong a Brandon Milholland z Al ...

Výskum 5

Chcete sa stať občanom vesmírneho štátu Asgardia? Stačí, ak máte viac ako 18 a e-mailovú adresu

18.10.2016 00:16

Počuli ste už o Asgardii? Názov vychádza zo severskej mytológie, kde Asgard označuje miesto na oblohe, kde sídlia bohovia. Asgardiu vynašiel Igor Ashurbeyli, predseda výboru UNESCO pre vedu o vesmíre ...

Výskum

„Chýbajúci článok“ pre spojenie mozgu s počítačom. Memristory môžu v neurónovej sieti fungovať ako synapsie

17.10.2016 00:25

Ľudstvo je zasa o krok bližšie k počítačom, ktoré napodobňujú činnosť mozgu. Vedci zo Southamptonskej univerzity dokázali, že memristory čiže rezistory, ktoré si pamätajú svoj predchádzajúci odpor, mô ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá