Image
10.3.2014 0 Comments

Veda: Vedecké inštitúcie môžu lepšie chrániť svoje duševné vlastníctvo

science.jpg Verejné vedecko-výskumné inštitúcie, ako sú napríklad univerzity, vysoké školy, ústavy Slovenskej akadémie vied či rezortné výskumné ústavy, môžu lepšie chrániť duševné vlastníctvo, ktoré vzniklo na ich pôde. Ako informuje hovorca rezortu školstva Michal Kaliňák, umožňuje im to národný projekt Centra vedecko-technických informácií SR, ktorý funguje už štvrtý rok vďaka peniazom z eurofondov vo výške 8,2 milióna eur.

„Reálnu podporu predstavujú v tomto prípade poskytované expertné podporné služby. Prostredníctvom poskytovaných služieb sa zabezpečuje administratívna, odborná, ale i finančná podpora pre konkrétne projekty," hovorí projektový manažér Miroslav Kubiš.

Zmluvu o poskytovaní expertných podporných služieb podpísali doteraz so 16 verejnými vedecko-výskumnými pracoviskami. Inštitúcie podali 27 národných patentových prihlášok a šesť medzinárodných a v rámci projektu otvorili 63 prípadov nových technológií. Centrum vedecko-technických informácií SR predpokladá, že v tomto roku vyhľadajú partnerov pre komercializáciu chránených technológií.

Takýmto spôsobom sa môžu novinky dostať aj do praxe. "Už dnes môžeme na konkrétnych príkladoch uviesť reálny prínos pre autorov nápadu ako aj pre firmy, či reálnych spotrebiteľov," uvádza hovorca rezortu školstva. Jedným z nich je technológia Paládnaté komplexy kurkumínu, ktorá pochádza od tímu z Univerzity Komenského. V praxi sa technológia môže stať chemoterapeutikum na liečenie rakoviny so znížením negatívnych vplyvov na ľudský organizmus.

Projekt Národná infraštruktúra pre podporu transferu technológií na Slovensku - NITT SK realizuje Centrum vedecko-technických informácií SR. Na projekt sme získali nenávratný finančný príspevok 8 234 571 eur z európskeho fondu regionálneho rozvoja. Projekt rieši duševné vlastníctvo od jeho nahlásenia cez podanie patentovej prihlášky či marketing technológií až po vyhľadanie partnera z praxe.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Vedci objavili 3D grafén. Je porézny, 10-krát pevnejší ako oceľ, pričom má iba 5 % jej hustoty

12.01.2017 00:40

Vedci z MIT vytvorili nový materiál, ktorý je pevnejší ako grafén. Uplatniť by sa mohol v oblasti architektúry, stavebníctva, ale dal by sa použiť aj na filtrovanie. Doteraz sme ako najpevnejší mater ...

Výskum

Pamäť ako procesor. Vedci našli spôsob, ako pamäte ReRAM použiť na výpočty

11.01.2017 00:30

Tím vedcov z univerzít v Singapure a Nemecku vymyslel spôsob, ako premeniť najnovšie modely pamäťových čipov RAM na jednotky spracúvajúce dáta, čím by sa dala eliminovať potreba CPU. Vo svojom výskum ...

Výskum

Slovenská vedkyňa bude veliteľkou misie na „Mars“

10.01.2017 00:29

Slovenská vedkyňa Dr. Michaela Musilová sa stala hlavnou veliteľkou medzinárodnej posádky, ktorá uskutoční misiu na simulovaný Mars. Už o par dní odlieta do USA, aby v americkej púšti uskutočnila niek ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá