Image
13.4.2015 0 Comments

Veda: Pastorek vidí východisko pre vedu vo vytvorení dvoch agentúr

jaromir_pastorek.jpg Splnomocnenec vlády pre výskum a inovácie Jaromír Pastorek už dávnejšie označil za jeden z problémov slovenskej vedy málo súťažných zdrojov v grantoch. Ako teraz povedal pre agentúru SITA, východisko pre slovenskú vedu vidí vo vytvorení dvoch agentúr, ktoré budú personálne a vecne previazané.

"Výskumná agentúra bude grantová agentúra, pôsobiaca v oblasti výskumu a vývoja, ktorá vznikne zlúčením doterajších grantových inštitúcií ministerstva školstva. Druhá - Technologická agentúra bude v zriaďovateľskej pôsobnosti ministerstva hospodárstva a bude zabezpečovať najmä výkon v koordinácii a riadení technologických aj netechnologických inovácií," hovorí Pastorek.

Obe agentúry pritom podľa Pastoreka budú súťažným spôsobom rozdeľovať verejné zdroje a zdroje zo štrukturálnych fondov EÚ tak, aby zabezpečili plnenie cieľov Stratégie výskumu a inovácií pre inteligentnú špecializáciu Slovenskej republiky. Vláda túto stratégiu schválila ešte v roku 2013. Pre dosiahnutie jej cieľov je podľa Pastoreka potrebné zefektívniť doteraz fragmentované financovanie a riadenie národného systému výskumu a inovácií.

Bývalý šéf Slovenskej akadémie vied (SAV) Jaromír Pastorek sa stal splnomocnencom pre výskum a inovácie po tom, ako vláda v polovici januára súhlasila s vytvorením tohto postu. Úlohou jeho úradu je koordinovať eurofondy s prostriedkami zo štátneho rozpočtu. Treba tiež naplniť úlohy vyplývajúce zo Stratégie výskumu a inovácií pre inteligentnú špecializáciu a prepájať verejný sektor s privátnym.

Ako povedal Pastorek pre agentúru SITA ešte v januári, málo peňazí v súťažných grantoch nerobí systém zdravým. Prostriedky pre inštitúcie sú podľa neho iné ako súťažné, keďže o ne netreba bojovať. Ako pre porovnanie povedal, v Českej republike je približne 51 percent peňazí určených na oblasť vedy a výskumu viazaných na inštitúcie a 49 je rozdelených súťažným procesom, na Slovensku je súťažne rozdelených iba približne deväť percent peňazí.

Plánované zlúčenie Kultúrnej a edukačnej grantovej agentúry ministerstva školstva (KEGA), Vedeckej grantovej agentúry (VEGA), Agentúry na podporu výskumu a vývoja (APVV) a Agentúry ministerstva školstva pre štrukturálne fondy EÚ (AŠFEÚ) je súčasťou návrhu akčného plánu implementácie Stratégie výskumu a inovácií pre inteligentnú špecializáciu SR na roky 2014 až 2016.

Členovia komisií KEGA počas pripomienkového konania spísali k návrhu hromadnú pripomienku, keďže to pokladajú za zásadnú transformáciu existujúcej agentúry bez otvorenej spoločenskej diskusie vo vedeckej komunite. "Z priloženého materiálu nie je zrejmé, čo konkrétne prinesie toto zlúčenie, aké bude postavenie jednotlivých agentúr. Budú autonómne a navrhovaná zmena sa nedotkne ich fungovania? Ak áno, aký zmysel má potom toto zlúčenie viacerých absolútne nekonzistentných prvkov? Ak nie, potom chýba koncepčné rozpracovanie, ako bude vyzerať uvedená fúzia všetkých agentúr a aký to bude mať vplyv na výskumnú činnosť na vysokých školách," uvádzajú v pripomienke členovia.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

Zomrel Eugene Cernan, ako posledný kráčal po povrchu Mesiaca

17.01.2017 08:00

Rodák zo Chicaga, ktorého rodičia pochádzali z Česka a Slovenska, sa dožil 82 rokov. Vo veku 82 rokov zomrel v pondelok americký astronaut česko-slovenského pôvodu Eugene Cernan, ktorý bol zatiaľ po ...

Tlačové správy

Slovenskí obchodníci sa stretnú v ocenení Mastercard Obchodník roka

17.01.2017 07:44

Už štvrtým rokom bude na Slovensku vyhlásene prestížne ocenenie Mastercard Obchodník roka. Obchodníci budú súťažiť celkovo v 10 kategóriách. Spolu so začiatkom tohto ročníka, 16. januára, bude spusten ...

Tlačové správy

Autopriemysel plánuje vybudovať 10 nových technologických centier

17.01.2017 07:33

Dodávateľské firmy v automobilovom priemysle na Slovensku plánujú v najbližších 12 mesiacoch prijať 260 nových výskumno-vývojových pracovníkov. Viac ako dve tretiny týchto firiem zároveň  deklarovali ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá