Image
22.10.2015 0 Comments

Večná baterka Lumen nepotrebuje batériu

Baterka už neraz poslúžila každému z nás, no iste ste už zažili aj frustrujúci pocit, keď ste sa ju márne pokúšali rozsvietiť, pretože batéria v nej bola vybitá. Vďaka baterke Lumen sa už s takouto nepríjemnosťou nikdy nestretnete. Tá totiž nepotrebuje nijakú batériu, o jej napájanie sa stará malý termoelektrický generátor (TEG), ktorému teplo dodáva pritlačenie vášho prsta. TEG je malý keramický panel, ktorý vyrába elektrický prúd vďaka rozdielnej teplote jeho hornej a dolnej časti.

Prototyp baterky poháňanej telesným teplom predstavila firma Lumen na portáli Kickstarter. Ide o prvé svietidlo tohto druhu, ktoré by mohlo byť ľahko dostupné pre širokú verejnosť. Pri teplote ľudského tela 36,7 °C a okolitého prostredia 28 °C termočlánok vyrobí dosť prúdu (15 mA) na rozsvietenie 3-voltovej LED diódy s výkonom 3000 mCd. Ak je teplotný rozdiel väčší, prípadná prebytočná energia sa ukladá v internom kondenzátore.

lumen.gif

Teleso baterky je vyrobené buď z hliníka, alebo titánu a má hmotnosť 35 g (v prvom prípade) alebo 45 g (v druhom prípade). Tieto kovy zabezpečia nielen jej odolnosť, ale poslúžia aj ako chladiče, takže sa postarajú o efektívnejšie fungovanie TEG. Rozmery baterky Lumen sú 8 × 4 × 1 cm. Hoci svetelný výkon baterky nie je veľmi vysoký, poskytne dosť svetla na to, aby ste našli hľadaný predmet, orientovali sa v tme, prípadne aj niečo prečítali. Na druhej strane svetlo z nej je ekologickejšie, pretože zdrojom energie ste vy, a nie batéria.


A aby ste baterku potme ľahko našli, je vybavená svetielkujúcou tyčinkou. Ide o ampulku naplnenú tríciom (izotop vodíka), ktorá sa postará o trochu zvláštnu žiaru na viac ako 10 rokov (polčas rozpadu trícia je 12 rokov). Cieľom kampane na Kickstarteri bolo získať 5000 dolárov na rozbehnutie výroby, za pár dní sa však nazbieral už desaťnásobok tejto sumy, pričom kampaň potrvá do 13. novembra.

Prispievatelia môžu dostať hliníkovú baterku Lumen za 30 dolárov a titánovú za 45 dolárov. Dodávky by sa mali začať vo februári 2016.

Zdroj: gizmag.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Koniec dokazovania, že nie sme robot. Google pripravuje systém Neviditeľná reCAPTCHA

07.12.2016 11:38

Pred niekoľkými rokmi Google zjednodušil používateľom webu dokazovanie, že sú ľudia, a nie automatizované roboty, keď nahradil systém CAPTCHA (akronym pre Completely Automated Public Turing test to te ...

Technológie 1

Video: Virtuálna realita ukazuje, čo sa môže stať, ak budete auto šoférovať opití

07.12.2016 00:21

Britská spoločnosť Diaego, ktorej patria značky ako Johnnie Walker, Smirnoff či Guinness použila „taktiku zastrašovania“  a spojila svoje sily so Samsungom pri tvorbe dosť hrôzostrašného videa s virtu ...

Technológie

Telefón nabitý do minúty a batéria poháňaná baktériami? Na alternatívne zdroje energie si ešte počkáme

07.12.2016 00:16

Hoci batériám stále dominujú tie lítiovo-iónové, vedci priebežne hľadajú efektívnejšie alternatívy. Nové prototypy vydržia napríklad 7500 cyklov vybitia a nabitia, majú až osemkrát vyššiu energetickú ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá