Image
7.1.2015 0 Comments

Vďaka záznamu cesty sa budeš cítiť bezpečne. Čo by mala vedieť kamera do auta?

INT_Diky zaznamu.jpg Nový fenomén, ktorý je na slovenských cestách čoraz častejšie, je využívanie zariadení pre videozáznam. Vodiči radi nakupujú toto malé, ale užitočné zariadenie, ktoré nahráva všetko, čo sa na ceste odohráva.

Pravdepodobne každý vodič bol raz svedkom alebo aj účastníkom kolízie alebo dopravnej nehody. Len v roku 2013 došlo na cestách k 13 586 dopravných nehôd, ktoré vyšetrovala polícia a mohlo sa stať, že bolo ťažké dokázať, kto nehodu zavinil.

Aj keď sa vodič nezúčastnil takejto udalosti, môže mať záujem o ochranu, najmä keď jazdí často a dlhé trasy. V prípade udalosti, ktorá sa stala, môže kamera pomôct potvrdiť skutočný priebeh a zistiť páchateľa.

Niektorí vodiči boli svedkami nebezpečných cestných udalosti a chcú varovať iné osoby. Tu je však vhodné byť obozretný na právne úskalia ochrany osobných údajov, ak by sa totiž dotyčný "pirát ciest" spoznal, riskovali by žalobu.

Ak sa rozhodnete kúpiť autokameru, stojí za to overiť, či je daný model vybavený užitočnými technológiami a príslušenstvom:

1. Režim nočného záznamu - je dôležité, aby okrem nahrávania za denného svetla, záznamové zariadenie bolo schopné nahrávať aj za súmraku alebo v noci.

2. Široký uhol záberu - zabezpečí zaznamenanie maximálneho počtu detailov, čo je dôležité najmä pre riadne posúdenie situácie na ceste pri kolízii alebo nehode.

3. Dobrý objektív a záznam s rozlíšením FullHD - kvalita obrazu ovplyvňuje možnosť jeho ďalšieho použitia a analýzy. Autokamera čoraz častejšie ponúka kvalitu Full HD. Ak nechcete generovať veľké súbory, môžete tiež zvoliť nahrávanie s kvalitou HD.

4. Snímač pohybu (G-sensor) - je dôležité v prípade, že vodič nezaznamenáva video nepretržite počas jazdy. Čidlo pohybu potom aktivuje nahrávanie pri nehode a zaisťuje tak záznam najdôležitejších okamihov. Súbory zaznamenávané v núdzovom režime sú chránené proti zmazaniu. V bežnom režime, po vyčerpaní dostupnej pamäte sú najstaršie súbory prepísané.

5. Jednoduché zdieľanie súborov - ak je v kamere vložená karta microSD, skopírovanie záznamov do pamäte počítača alebo laptopu, vyžaduje spravidla prenesenie karty, alebo použitia špeciálnej čítačky kariet. Inak je to v prípade, keď kamera je vybavená Wi-Fi modulom, pretože vďaka špeciálnym aplikáciám možno rýchlo stiahnuť súbory na mobilné zariadenia.

6. Pamäťová karta - pre ukladanie záznamov bude potrebná pamäťová karta. U niektorých výrobcov je súčasťou dodávky.

Pred nákupom tzv. Čierne skrinky stojí za to zvážiť, aké sú naše očakávania a aké parametre potrebujeme. Rozhodnutie bude spojené s nákladmi zhruba od 18 až po 163 eur.


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Video: V Monaku vyskúšali naozaj funkčný a dobre ovládateľný jetpack

21.10.2016 10:01

Na začiatku októbra 2016 JetPack Aviation, výrobca batohov s prúdovým motorom, ukázal najnovšiu verziu svojho Jetpacku JB-9 v Monaku. JetPack JB-9 je schopný zvislého vzletu a pristátia. Mal by byť d ...

Produkty

Google chce pomôcť odhaliť na webe články obsahujúce dezinformácie, bludy, hoaxy a nezmysly

21.10.2016 00:22

Web je skvelý zdroj informácií, no nie všetky z nich sú hodnoverné. Možno sa tu stretnúť aj s množstvom falošných a zavádzajúcich správ, dezinformujúcich článkov, senzáciechtivých  titulkov, chybných ...

Produkty

Apple už o týždeň predstaví nové počítače Mac. Podľa parametrov to vyzerá zaujímavo

21.10.2016 00:19

Po uvedení nových telefónov iPhone a Apple Watch minulý mesiac Apple rozposlal pozvánky aj na ďalšie svoje podujatie, ktoré sa uskutoční 27. Októbra. Podľa očakávania na ňom majú debutovať nové počíta ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá