15.1.2013 0 Comments

VEDA: Farbivá z kozmetiky a cukríkov sa môžu dostať do krvného obehu

Syntetické farbivá v niektorých kozmetických prípravkoch a sladkostiach sa môžu dostať do krvného obehu a môžu ovplyvňovať naše zdravie. Upozorňujú na to výskumníčky Slovenskej technickej univerzity, ktoré skúmali prienik dvoch druhov syntetickej modrej do živých štruktúr organizmu. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa univerzity Andrea Hajdúchová. Výsledky výskumu publikoval aj časopis Food and Chemical Toxicology.

Kolektív výskumníkov sa zameral na kožný a slizničný prienik zdravotne kontroverzných trifenylmetánových farbív. Predovšetkým šlo o často používanú Brilantnú modrú, ktorá sa na obaloch kozmetiky označuje kódom CI 42090 a na obaloch potravín E133. Pracovníci skúmali aj Patentnú modrú s kódom CI 42051, respektíve E131. Cez nepoškodenú pokožku farbivá do živých štruktúr organizmu neprenikali, a to ani vtedy, keď na ňu pôsobili 24 hodín. Inak tomu bolo, keď bola bariérová vrstva pokožky narušená bežným holením či depilovaním. Najvýraznejší prienik farbív do živých vrstiev kože vedci zaznamenali pri používaní prípravkov obsahujúcich lieh. Ten sa nachádza napríklad v niektorých pleťových vodách, krémoch a v géloch po holení.

Výskumníčky hodnotili aj prienik farbív zo slín cez povrch jazyka počas lízania lízaniek a tvrdých cukríkov. Ako difúznu membránu použili sliznicu z prasacieho jazyka, čo je podľa dostupných informácií svetová priorita v týchto štúdiách. Aj keď množstvá vstrebaných farbív neboli veľké, vzhľadom na tenké a mimoriadne prekrvené tkanivo jazyka je ich prienik do krvného obehu znepokojujúci, tvrdia výskumníčky.

Syntetické farbivá sú zložkami prípravkov bežného života, takže ich prijímame dlhé roky a opakovane. Vedcov aktuálne znepokojujú azofarbivá a trifenylmetánové farbivá. Diskutuje sa o ich obsahu v potravinách, no malá pozornosť sa venuje týmto farbám v prípravkoch pôsobiacich na pokožku a sliznicu, upozorňujú výskumníčky. Zatiaľ čo v tráviacom trakte sa farbivá čiastočne degradujú a zneškodňujú, pri prieniku do živých štruktúr kože sa dostávajú do krvného obehu. To môže mať podľa Jarmily Hojerovej z Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU závažnejšie dôsledky pre zdravie.

„Závery výskumu považujeme za varovné, najmä s ohľadom na frekvenciu použitia kozmetiky po holení mužmi a prípravkov po depilovaní ženami, ako aj lízaniek a cukríkov predovšetkým najzraniteľnejšou skupinou populácie - deťmi," vysvetľujú výskumníčky Jarmila Hojerová a Marianna Lucová. Používanie týchto farbív v kozmetike určenej na ošetrenie narušenej pokožky, rovnako ako v tvrdých sladkostiach by mali zodpovedné orgány Európskej únie prehodnotiť, uzatvárajú výskumníčky.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Tvorca Androidu chce uviesť na trh high-end smartfón, ktorý bude vážnou konkurenciou pre Apple aj Samsung

19.01.2017 00:35

Tvorca operačného systému Android Andy Rubin chce spolu s asi 40-členným tímom bývalých zamestnancov Googlu a Applu založiť spoločnosť Essential. Tá bude pracovať na viacerých spotrebiteľských hardvér ...

Biznis

Schengen pre dáta. EK chce odstrániť bariéry voľného cezhraničného pohybu dát v EÚ

16.01.2017 00:07

Európska komisia navrhla politické a právne riešenia na uvoľnenie potenciálu dátového hospodárstva EÚ. Ide pri tom o súčasť stratégie digitálneho jednotného trhu, ktorú predstavila v máji 2015. Inform ...

Biznis

10 trendov v oblasti podnikových sietí v roku 2017

14.01.2017 00:20

Stojíme na pokraji zásadných technologických zmien. Uplynulý rok vydláždil cestu a pripravil podmienky pre budúcnosť, ktorá rýchlo získava jasné obrysy. V roku 2017 môžeme očakávať týchto desať zmien, ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ShowIT

Najnovšie videá