Image
16.10.2012 0 Comments

V ultrabookoch sa budúci rok objavia forcepady

forcepad.jpg Výskumníci na konferencii User Interface Software Technology (UIST) predstavili funkčné projekty demonštrujúce schopnosti dotykovo citlivých touchpadov, ktoré dostali označenie forcepad.

Spoločnosť Synaptics ponúkla svoj forcepad viac ako dvom desiatkam akademických výskumných skupín, ktoré mali prísť s konkrétnymi príkladmi jeho využitia. Forcepad je nová verzia klasického touchpadu, ktorá však okrem dotykových gest rozpozná aj tlakové príkazy, čím otvára nové možnosti napríklad pri ovládaní prístrojov.

Jeden z najzaujímavejších projektov je Forcepose, ktorý rieši zložitú orientáciu pri veľkom množstve otvorených okien. „Normálne by ste museli všetky okná postupne minimalizovať alebo presunúť inam, vďaka nám si však vystačíte s jediným stlačením," vysvetľuje Christian Corsten, výskumník z RWTH Aachen. Ako technológia funguje v praxi, na to sa môžete pozrieť vo videu (po anglicky).


Corsten zdôrazňuje, že projekt sa líši od funkcie Exposé (teraz Mission Control), používanej v operačnom systéme Apple OS X.

Ďalší projekt mieri do úplne inej oblasti - bábkarstva. Bábky v ňom však nie sú ovládané bábkarmi, ale pomocou forcepadu. Bábka visí na povrázkoch pripojených k skupine koliesok a servomotorčekov. Ako celá vec pracuje, na to sa opäť môžete pozrieť na YouTube (po anglicky).


S klasickým touchpadom alebo dotykovou obrazovkou by podľa autorov nebolo možné projekt realizovať. „Neponúkajú totiž informácie o tlaku, takže keď sa dotknete obrazovky, zariadenie vie len to, kde sa tak stalo, ale nie s akou intenzitou," vysvetlil Paymahn Moghadasian z manitobskej univerzity.

Podľa Synaptics forcepad možno používať až pomocou piatich prstov zároveň. Technológia pracuje s rozlíšením na 15 gramov a jej funkcionalita je zaručená až do 1 kilogramu. O forcepad vraj majú záujem výrobcovia ultrabookov, no spoločnosť zatiaľ nechce prezradiť mená konkrétnych partnerov. Na UIST mohli účastníci vidieť napríklad ultrabook od Lenova, do ktorého bol forcepad priamo integrovaný. Ostatné prototypy mali ovládač pripojený cez rozhranie USB.

Zdroj: computerworld.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Bluetooth 5.0 prichádza s dvojnásobnou rýchlosťou a štvornásobným dosahom oproti verzii 4.2

08.12.2016 11:17

Bluetooth SIG vydal finálnu špecifikáciu pre nový štandard Bluetooth 5 pre OEM, ktorí teraz môžu vyvíjať hardvér na  jeho podporu. Nová špecifikácia je spätne kompatibilná so všetkými predchádzajúcim ...

Produkty

Microsoft môže kúpiť LinkedIn, Európska komisia si však dala podmienky

08.12.2016 00:07

Európska komisia (EK) schválila prevzatie profesijnej sociálnej siete LinkedIn spoločnosťou Microsoft. Súhlas je však podmienený dodržiavaním série záväzkov, ktorých cieľom je zachovanie konkurencie m ...

Produkty 1

Tripleton Enigma E2 – aktuálne najlepšie zabezpečený šifrovaný mobilný telefón na svete

08.12.2016 00:10

Šifrovaný telefón využíva priekopnícke techniky ochrany proti odpočúvaniu, ako sú napríklad autorizácie pomocou špeciálnej karty a šifrovacej techniky, ktorú podľa výrobcov nemožno prelomiť. I napriek ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá