Image
16.10.2012 0 Comments

V ultrabookoch sa budúci rok objavia forcepady

forcepad.jpg Výskumníci na konferencii User Interface Software Technology (UIST) predstavili funkčné projekty demonštrujúce schopnosti dotykovo citlivých touchpadov, ktoré dostali označenie forcepad.

Spoločnosť Synaptics ponúkla svoj forcepad viac ako dvom desiatkam akademických výskumných skupín, ktoré mali prísť s konkrétnymi príkladmi jeho využitia. Forcepad je nová verzia klasického touchpadu, ktorá však okrem dotykových gest rozpozná aj tlakové príkazy, čím otvára nové možnosti napríklad pri ovládaní prístrojov.

Jeden z najzaujímavejších projektov je Forcepose, ktorý rieši zložitú orientáciu pri veľkom množstve otvorených okien. „Normálne by ste museli všetky okná postupne minimalizovať alebo presunúť inam, vďaka nám si však vystačíte s jediným stlačením," vysvetľuje Christian Corsten, výskumník z RWTH Aachen. Ako technológia funguje v praxi, na to sa môžete pozrieť vo videu (po anglicky).


Corsten zdôrazňuje, že projekt sa líši od funkcie Exposé (teraz Mission Control), používanej v operačnom systéme Apple OS X.

Ďalší projekt mieri do úplne inej oblasti - bábkarstva. Bábky v ňom však nie sú ovládané bábkarmi, ale pomocou forcepadu. Bábka visí na povrázkoch pripojených k skupine koliesok a servomotorčekov. Ako celá vec pracuje, na to sa opäť môžete pozrieť na YouTube (po anglicky).


S klasickým touchpadom alebo dotykovou obrazovkou by podľa autorov nebolo možné projekt realizovať. „Neponúkajú totiž informácie o tlaku, takže keď sa dotknete obrazovky, zariadenie vie len to, kde sa tak stalo, ale nie s akou intenzitou," vysvetlil Paymahn Moghadasian z manitobskej univerzity.

Podľa Synaptics forcepad možno používať až pomocou piatich prstov zároveň. Technológia pracuje s rozlíšením na 15 gramov a jej funkcionalita je zaručená až do 1 kilogramu. O forcepad vraj majú záujem výrobcovia ultrabookov, no spoločnosť zatiaľ nechce prezradiť mená konkrétnych partnerov. Na UIST mohli účastníci vidieť napríklad ultrabook od Lenova, do ktorého bol forcepad priamo integrovaný. Ostatné prototypy mali ovládač pripojený cez rozhranie USB.

Zdroj: computerworld.cz


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty 1

Video: V Monaku vyskúšali naozaj funkčný a dobre ovládateľný jetpack

21.10.2016 10:01

Na začiatku októbra 2016 JetPack Aviation, výrobca batohov s prúdovým motorom, ukázal najnovšiu verziu svojho Jetpacku JB-9 v Monaku. JetPack JB-9 je schopný zvislého vzletu a pristátia. Mal by byť d ...

Produkty

Google chce pomôcť odhaliť na webe články obsahujúce dezinformácie, bludy, hoaxy a nezmysly

21.10.2016 00:22

Web je skvelý zdroj informácií, no nie všetky z nich sú hodnoverné. Možno sa tu stretnúť aj s množstvom falošných a zavádzajúcich správ, dezinformujúcich článkov, senzáciechtivých  titulkov, chybných ...

Produkty

Apple už o týždeň predstaví nové počítače Mac. Podľa parametrov to vyzerá zaujímavo

21.10.2016 00:19

Po uvedení nových telefónov iPhone a Apple Watch minulý mesiac Apple rozposlal pozvánky aj na ďalšie svoje podujatie, ktoré sa uskutoční 27. Októbra. Podľa očakávania na ňom majú debutovať nové počíta ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá