Image
13.2.2015 0 Comments

V jednoduchosti je krása. Gimball – prvý nerozbitný dron

gimball.jpg Drony by mohli byť neoceniteľné pri pátracích a záchranných akciách v teréne, ale aj v prípade, že je pre záchranárov nebezpečné vstupovať do narušenej budovy. No pri súčasných kvadrokoptérach hrozí, že porania ľudí svojimi rotormi. Navyše sú veľmi krehké a pri kolízii sa ľahko rozbijú.

Teraz však švajčiarski inžinieri zo spoločnosti Flyability vytvorili prvý dron odolný kolízii s názvom Gimball, ktorý má guľovitú ochrannú „klietku", zhotovenú z ľahkých uhlíkových päťuholníkov, takže sa môže odraziť od budovy ako lopta. Namiesto vyhýbania sa prekážkam ich pri svojej ceste okolo budovy využíva. Napríklad naráža do radu okien, aby lokalizoval otvor, ktorým by sa dostal do budovy.


„Gimball môže bezpečne lietať v interiéri aj v členitom prostredí a môže byť prevádzkovaný aj v blízkosti človeka," píše sa na webovej stránke Flyability. Klietka z uhlíkových vlákien chráni zároveň aj otočnú HD kameru, ktorou je dron vybavený. Obrázky z nej sa odosielajú do jednotky diaľkového ovládania, aby operátori mohli vidieť to, čo „vidí" dron. Je teda vhodný aj na zisťovanie poškodenia budov či porúch na rôznych priemyselných zariadeniach.


Gimball nedávno vyhral milión dolárov v súťaži sponzorovanej Spojenými arabskými emirátmi. Jeho tvorcovia chcú finančnú odmenu využiť na pridanie infračerveného nočného videnia a vytvorenie softvéru, ktorý by sa dal využiť pri pátracích a záchranných akciách. Cieľom je umožniť využitie dronu na nájdenie obetí, ale aj na detekciu úniku chemických látok či na posúdenie poškodenia infraštruktúry a budov.

„Finančné prostriedky budú použité na dokončenie vývoja a výrobu beta prototypov, aby sa dodávky našim prvým zákazníkom mohli začať v apríli 2015," povedal Adrian Briod, spoluzakladateľ spoločnosti a jej technologický riaditeľ.

Zdroj: dailymail.co.uk


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Technológie

V Indii dali do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete s výkonom 648 MW

02.12.2016 00:16

Po ôsmich mesiacoch výstavby spustili do prevádzky solárnu elektráreň v indickom Kamuthi (v štáte Tamilnádu), ktorá sa stala najväčšou na svete a na prvej priečke rebríčka nahradila kalifornskú elektr ...

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá