Image
13.2.2015 0 Comments

V jednoduchosti je krása. Gimball – prvý nerozbitný dron

gimball.jpg Drony by mohli byť neoceniteľné pri pátracích a záchranných akciách v teréne, ale aj v prípade, že je pre záchranárov nebezpečné vstupovať do narušenej budovy. No pri súčasných kvadrokoptérach hrozí, že porania ľudí svojimi rotormi. Navyše sú veľmi krehké a pri kolízii sa ľahko rozbijú.

Teraz však švajčiarski inžinieri zo spoločnosti Flyability vytvorili prvý dron odolný kolízii s názvom Gimball, ktorý má guľovitú ochrannú „klietku", zhotovenú z ľahkých uhlíkových päťuholníkov, takže sa môže odraziť od budovy ako lopta. Namiesto vyhýbania sa prekážkam ich pri svojej ceste okolo budovy využíva. Napríklad naráža do radu okien, aby lokalizoval otvor, ktorým by sa dostal do budovy.


„Gimball môže bezpečne lietať v interiéri aj v členitom prostredí a môže byť prevádzkovaný aj v blízkosti človeka," píše sa na webovej stránke Flyability. Klietka z uhlíkových vlákien chráni zároveň aj otočnú HD kameru, ktorou je dron vybavený. Obrázky z nej sa odosielajú do jednotky diaľkového ovládania, aby operátori mohli vidieť to, čo „vidí" dron. Je teda vhodný aj na zisťovanie poškodenia budov či porúch na rôznych priemyselných zariadeniach.


Gimball nedávno vyhral milión dolárov v súťaži sponzorovanej Spojenými arabskými emirátmi. Jeho tvorcovia chcú finančnú odmenu využiť na pridanie infračerveného nočného videnia a vytvorenie softvéru, ktorý by sa dal využiť pri pátracích a záchranných akciách. Cieľom je umožniť využitie dronu na nájdenie obetí, ale aj na detekciu úniku chemických látok či na posúdenie poškodenia infraštruktúry a budov.

„Finančné prostriedky budú použité na dokončenie vývoja a výrobu beta prototypov, aby sa dodávky našim prvým zákazníkom mohli začať v apríli 2015," povedal Adrian Briod, spoluzakladateľ spoločnosti a jej technologický riaditeľ.

Zdroj: dailymail.co.uk


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Budúcnosť bezdrôtového nabíjania. Ossia Cota sa postará o všetku elektroniku v celom dome

19.01.2017 00:30

Spoločnosť Ossia pútala pozornosť návštevníkov svojou pôsobivou demonštráciou už na vlaňajšom veľtrhu CES. A inak to nebolo ani v tomto roku. Bezdrôtová technológia Cota pozostáva z vysielača, prijím ...

Technológie 1

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá