Image
13.2.2015 0 Comments

V jednoduchosti je krása. Gimball – prvý nerozbitný dron

gimball.jpg Drony by mohli byť neoceniteľné pri pátracích a záchranných akciách v teréne, ale aj v prípade, že je pre záchranárov nebezpečné vstupovať do narušenej budovy. No pri súčasných kvadrokoptérach hrozí, že porania ľudí svojimi rotormi. Navyše sú veľmi krehké a pri kolízii sa ľahko rozbijú.

Teraz však švajčiarski inžinieri zo spoločnosti Flyability vytvorili prvý dron odolný kolízii s názvom Gimball, ktorý má guľovitú ochrannú „klietku", zhotovenú z ľahkých uhlíkových päťuholníkov, takže sa môže odraziť od budovy ako lopta. Namiesto vyhýbania sa prekážkam ich pri svojej ceste okolo budovy využíva. Napríklad naráža do radu okien, aby lokalizoval otvor, ktorým by sa dostal do budovy.


„Gimball môže bezpečne lietať v interiéri aj v členitom prostredí a môže byť prevádzkovaný aj v blízkosti človeka," píše sa na webovej stránke Flyability. Klietka z uhlíkových vlákien chráni zároveň aj otočnú HD kameru, ktorou je dron vybavený. Obrázky z nej sa odosielajú do jednotky diaľkového ovládania, aby operátori mohli vidieť to, čo „vidí" dron. Je teda vhodný aj na zisťovanie poškodenia budov či porúch na rôznych priemyselných zariadeniach.


Gimball nedávno vyhral milión dolárov v súťaži sponzorovanej Spojenými arabskými emirátmi. Jeho tvorcovia chcú finančnú odmenu využiť na pridanie infračerveného nočného videnia a vytvorenie softvéru, ktorý by sa dal využiť pri pátracích a záchranných akciách. Cieľom je umožniť využitie dronu na nájdenie obetí, ale aj na detekciu úniku chemických látok či na posúdenie poškodenia infraštruktúry a budov.

„Finančné prostriedky budú použité na dokončenie vývoja a výrobu beta prototypov, aby sa dodávky našim prvým zákazníkom mohli začať v apríli 2015," povedal Adrian Briod, spoluzakladateľ spoločnosti a jej technologický riaditeľ.

Zdroj: dailymail.co.uk


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Všetky nové Tesly už majú HW na samostatnú jazdu s vyššou úrovňou bezpečnosti než s vodičom

24.10.2016 00:22

Tesla vyhlásila, že všetky jej autá vyrobené odteraz budú schopné úplne autonómnej jazdy.  Zverejnila aj demonštračné video ukazujúce samostatne jazdiace auto, v ktorom je človek prítomný „len z právn ...

Technológie 4

Počítače v Microsofte rozpoznávajú reč na rovnakej úrovni ako ľudia

24.10.2016 00:19

Tím inžinierov Microsoftu z divízie umelej inteligencie a výskumu (Artificial Intelligence and Research) sa pochválil (PDF), že ich systém na rozpoznávanie reči dosiahol chybovosť (word error rate – W ...

Technológie 5

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá