Image
16.12.2016 3 Comments

Tipy a triky: V čom sa líšia používateľské účty Windows 10 od tých starších?

Pokiaľ na Windows 10 prechádzate zo systému Windows 7, zrejme bude pre vás situácia s používateľskými účtami sprvu trochu mätúca. Moderné verzie Windows totiž používajú odlišnú schému ich fungovania. Aj používatelia Windows 8 a 8.1 si však všimnú niekoľko odlišností.

Aktuálne systémy Windows používajú dve základné kategórie používateľských účtov. Variant ktorý je celkom totožný so starším riešením zo systémov Windows 7 a starších sa nazýva Lokálny účet. Podobne ako v minulosti si môžete vybrať či ide o klasický účet alebo administrátorský účet. Systém v základe ponúka zadanie hesla, ale toto okienko môžete ponechať prázdne a účet tak zostane celkom otvorený. Ak je na systéme jediný, okamžite sa po štarte počítača otvorí. To je normálne napríklad na stolnom počítači, ktorý je stále u vás doma. Na notebooku, ktorý nosíte aj niekam inam, je lepšie heslo už zadať (bez problémov aj dodatočne). Názov „lokálny účet“ dobre indikuje to, že ide o riešenie, ktoré zostane na danom počítači a nezdieľa svoje nastavenie s nejaký iným účtom.

Druhým riešením je účet Microsoft, ktorý je preferovaný na všetkých nových verziách Windows. Systém vám ho ponúkne zakaždým, keď si nejaký účet budete vytvárať a to vrátane inštalácie Windows ako takej. Od použitia starého lokálneho účtu Microsoft odradzuje a túto voľbu dokonca aj pomerne dosť skrýva. To čo si pri účte Microsoft hneď všimnete je to, že v procese jeho vytvárania zadávate e-mailovú adresu. Nie je nutné použiť adresu vytvorenú na mailovom servery Microsoftu (Outlook.com). Pokojne môžete použiť akúkoľvek inú. Zároveň zadáte heslo, pomocou ktorého sa do účtu budete prihlasovať pri štarte Windows. Účet Microsoft bez hesla nie je možné vytvoriť. Toto heslo nemusí byť totožné s heslom do vašej e-mailovej schránky, ktorú ste v procese vytvárania účtu zadali. Vaša emailová adresa slúži len ako prihlasovacie meno a ako vaša kontaktná adresa. Dátový priestor vašej schránky sa v rámci Microsoft účtu nijako nepoužíva.

Keďže Microsoft účet je preferovaným náprotivkom lokálneho účtu, zvádza to k pomenovaniu on-line účet, ale to by nebola celkom pravda. Jeho on-line časť pozostáva z toho, že má priradený identifikátor a ukladací priestor na serveroch Microsoftu. Identifikuje sa pri tom účet a zariadenie, nie vy sami (s výnimkou drobných preferencií použiteľných pre reklamné systémy, ale toto zisťovanie môžete pri inštalácii alebo dodatočne v nastavení systému zakázať). Nemusíte preto zadávať v rámci účtu svoje skutočné meno. Ide prakticky o totožnú vec, ako keď si zaregistrujete cloudové úložisko, ako napríklad Disk Google či Dropbox a následne ho používate s rovnakými prihlasovacími údajmi na rôznych zariadeniach. Microsoft koniec koncov k tomu aj používa svoje cloudové úložisko OneDrive. Nemýľte si to však s tým, že je váš účet kompletne on-line niekde v cloude. Microsoft účet je stále na vašom zariadení, tak ako lokálny účet. Nie ste nijako závislý na internetovom pripojení. Ak kliknete na systémový disk a otvoríte priečinok Používatelia, tak lokálny účet Janko a jeho Microsoft náprotivok janko@adresa.sk, bude na pohľad vyzerať úplne rovnako. Uvidíte v ňom priečinky dokumentov, obrázkov, sťahovania a v prípade zobrazenia skrytých súborov aj celkom totožnú štruktúru systémového priečinku AppData.

Microsoft účet používa svoju on-line podobu predovšetkým ako univerzálny identifikátor účtu, aby vám uľahčil používanie viacerých zariadení súčasne. Ak máte napríklad dnes na notebooku jeden lokálny účet nazvaný „Janko“ a na domácom desktope taký istý s rovnakým názvom, účty sú celkom oddelené a nijak spolu nekomunikujú. Ak ale použijete na oboch zariadeniach účet Microsoft a v oboch prípadoch použijete adresu janko@adresa.sk, je to indikátor, že ide o účty jedného človeka. Je tak medzi nimi možné zdieľať nastavenia. Nie je to však nutné a to čo bude zdieľané môžete upraviť v Nastavení v sekcii Kontá/ Synchronizácia nastavení. Zdieľanie nie je výhodné len v rámci zariadení, ktoré aktuálne vlastníte, ale aj v budúcnosti, keď vám aktuálne zariadenie doslúži. Po zapnutí nového zariadenia totiž zadáte len svoj už aktívny účet Microsoft a nemusíte sa starať o to, aby ste všetky nastavenia Windows museli vykonávať znova. Už ste ich totiž vykonali v minulosti. Výhodou je takisto priame napojenie na Windows Store. Ak si nakúpite na jednom zariadení nejaké aplikácie, ľahko budete identifikovaný aj na druhom zariadení. Nákup sa totiž zviaže s vašim účtom. Je to prakticky totožné, ako v prípade smartfónov a tabletov so systémom Android. Takisto pre bezproblémové použitie zariadenia musíte zadať svoj účet, ktorý následne používate na obchode Google. Nemusíte sa teda ničoho báť. Ide o rovnaké riešenie, aké používate zrejme už dávno na Smartfóne.


Vytváranie používateľských účtov vo Windows 10

Oproti Windows 8 a 8.1 sa možnosti synchronizácie vo Windows 10 preriedili. V novom systéme zmizla napríklad synchronizácia nastavení aplikácii zo Storu, čo je pre mnohých pozitívne, pretože sa vám už nebude miešať napríklad nastavenie pracovného a domáceho stroja. Takisto sa nesynchronizuje nastavenie ponuky Štart, čo bude zrejme tým, že Microsoft ráta s rozšírením Windows 10 na rozličné typy zariadení, s veľmi odlišnými veľkosťami displeja.

Ak aj napriek výhodám Microsoft účtu chcete dať stále prednosť staršej podobe lokálneho účtu, pozitívne je, že na Windows 10 je jeho používanie pohodlnejšie, než na Windows 8. Predošlá verzia Windows totiž v niektorých prípadoch používateľa lokálneho účtu skoro až šikanovala a stále sa ho pokúšala presvedčiť, že by mal účet prekonvertovať na Microsoft účet. To je vo Windows 10 už zriedkavé. Ak sa pre lokálny účet rozhodnete pri inštalácii, tak v kroku vytvárania Microsoft účtu je nutné kliknúť na malú položku „preskočiť tento krok“, čo vás presunie na vytvorenie toho lokálneho. Ak chcete lokálny účet vytvoriť na už nainštalovanom Windows 10, kliknite na Nastavenie/ Kontá/ Rodina a ostatní používatelia. Následne kliknite na položku „Pridať do tohto počítača niekoho iného“, čím sa otvorí okno s vytvorením účtu Microsoft. Ak kliknete na možnosť „Osoba, ktorú chcem pridať, nemá e-mailovú adresu“, prejdete na okno s vytvorením lokálneho konta (aj keď formulár okrem mena ponúka aj zadanie e-mailovej adresy, nemusíte to vykonať). Lokálne a Microsoft účty od seba kdekoľvek v nastavení ľahko odlíšite tým, že lokálne konto má vždy nápis „lokálne konto“, zatiaľ čo Microsoft konto je reprezentované e-mailovou adresou. 

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Ako na to

CES 2017: Lenovo predstavilo nové notebooky ThinkPad X1, Miix 720 a prvý smartfón s podporou Tango - Lenovo Phab 2

03.01.2017 00:09

Lenovo odštartovala ďalší ročník veľtrhu s celou škálou nových produktov. Nová generácia produktov radu ThinkPad X1 Carbon 2017 je najľahším 14-palcovým biznis notebookom, ktorý váži len 1,14kg a obsa ...

Ako na to

Tipy a triky: Ako správne poskytovať IT pomoc a ako o ňu správne žiadať?

14.12.2016 09:40

Či už ste pokročilý používateľ počítača, ktorý často poskytuje IT pomoc známym a rodine, alebo ste to vy, kto o takúto pomoc zvyčajne žiada, ľahko sa stanete nechcenou príčinou frustrácie a obrovskej ...

Ako na to

Tipy a triky: Ako diagnostikovať a opravovať neúspešné upgrady Windows 10

14.12.2016 09:37

Microsoft prešiel s Windows 10 do celkom novej éry vývoja. Namiesto samostatných verzií Windows, vydávaných zvyčajne s odstupom dvoch až piatich rokov (XP, Vista, 7 a podobne), začal svoj systém vyvíj ...

3 Comments

 1. neverim windowsu reakcia na: V čom sa líšia používateľské účty Windows 10 od tých starších?
  20.12.2016 14:12
  pouzival som onedrive ale uz asi dva tyzdne mi vsetko hadze do kosa a tak som prisiel o vsetky subory na onedrive a aj lokalkne, lebo som dlho nevedel, co sa deje. takze cloud dostal velku facku a dovera v neho je teda na bode mrazu.
  Reagovať
 2. Ach ten pravopis reakcia na: V čom sa líšia používateľské účty Windows 10 od tých starších?
  17.12.2016 10:12
  adresu vytvorenú na mailovom servery...
  Reagovať
 3. Pekne vysvetlené reakcia na: V čom sa líšia používateľské účty Windows 10 od tých starších?
  17.12.2016 09:12
  Ak kupujem nie najlacnejší stroj, tak mi vydrží najmenej tri ak nie päť rokov. A medzitým budú zas nové Windows, takže ich budem musieť aj tak na novo nastavovať. Stráca sa mi zmysel online účtu.
  Reagovať

Vyhľadávanie

ShowIT

Najnovšie videá