Image
23.3.2015 0 Comments

V budúcnosti si už nezašoférujeme. Umelá inteligencia bude jazdiť bezpečnejšie

elon_musk.jpgVo vzdialenej budúcnosti môžu klasické autá pre ich nebezpečnosť zakázať," tvrdí jeden z najväčších technologických vizionárov Elon Musk. Riadenie vozidiel údajne preberú roboty.

Elon Musk, spoluzakladateľ a CEO spoločnosti Tesla, verí tomu, že raz bude tradičné šoférovanie automobilov zakázané a vodičov za volantom nahradí výlučne umelá inteligencia. Išlo by vraj o bezpečnejší spôsob jazdenia. Tento proces nahrádzania by mal prebehnúť počas nasledujúcich dvadsiatich rokov.

Musk tvrdí, že ak je umelá inteligencia správne nastavená, nespraví chybu. Na rozdiel od človeka. Takéto samojazdiace automobily prirovnal k výťahom, kde jednoducho pasažier, ktorý je zároveň aj operátorom ovládajúcim mechanizmus, zadá cieľový bod cesty a dopraví sa na miesto bez akejkoľvek fyzickej aktivity.

tesla.jpg

Obavy z toho, ako sa robotický šofér vyrovná s neočakávanými situáciami, ako sú deti hrajúce sa v okolí cesty či kanalizačný otvor bez poklopu, by mala vyriešiť integrácia a nepretržitý vývoj špeciálnych skenovacích systémov. Tie by mali vopred varovať robota pred blížiacou sa prekážkou.

Na konci minulého roka sa Musk vyjadril, že modely pripravené na tento rok a aj tie, na ktorých Tesla ešte pracuje, môžu byť až na 90 % schopné fungovať cez autopilota. Na Twitteri však dodal, že spoločnosť sa bude snažiť o to, aby si ľudia mohli vychutnať obyčajné šoférovanie auta aj naďalej.

Elon Musk a samoriadiaci automobil Tesla Model S.

Zdroj: theverge.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Technológie

V Indii dali do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete s výkonom 648 MW

02.12.2016 00:16

Po ôsmich mesiacoch výstavby spustili do prevádzky solárnu elektráreň v indickom Kamuthi (v štáte Tamilnádu), ktorá sa stala najväčšou na svete a na prvej priečke rebríčka nahradila kalifornskú elektr ...

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá