Image
23.3.2015 0 Comments

V budúcnosti si už nezašoférujeme. Umelá inteligencia bude jazdiť bezpečnejšie

elon_musk.jpgVo vzdialenej budúcnosti môžu klasické autá pre ich nebezpečnosť zakázať," tvrdí jeden z najväčších technologických vizionárov Elon Musk. Riadenie vozidiel údajne preberú roboty.

Elon Musk, spoluzakladateľ a CEO spoločnosti Tesla, verí tomu, že raz bude tradičné šoférovanie automobilov zakázané a vodičov za volantom nahradí výlučne umelá inteligencia. Išlo by vraj o bezpečnejší spôsob jazdenia. Tento proces nahrádzania by mal prebehnúť počas nasledujúcich dvadsiatich rokov.

Musk tvrdí, že ak je umelá inteligencia správne nastavená, nespraví chybu. Na rozdiel od človeka. Takéto samojazdiace automobily prirovnal k výťahom, kde jednoducho pasažier, ktorý je zároveň aj operátorom ovládajúcim mechanizmus, zadá cieľový bod cesty a dopraví sa na miesto bez akejkoľvek fyzickej aktivity.

tesla.jpg

Obavy z toho, ako sa robotický šofér vyrovná s neočakávanými situáciami, ako sú deti hrajúce sa v okolí cesty či kanalizačný otvor bez poklopu, by mala vyriešiť integrácia a nepretržitý vývoj špeciálnych skenovacích systémov. Tie by mali vopred varovať robota pred blížiacou sa prekážkou.

Na konci minulého roka sa Musk vyjadril, že modely pripravené na tento rok a aj tie, na ktorých Tesla ešte pracuje, môžu byť až na 90 % schopné fungovať cez autopilota. Na Twitteri však dodal, že spoločnosť sa bude snažiť o to, aby si ľudia mohli vychutnať obyčajné šoférovanie auta aj naďalej.

Elon Musk a samoriadiaci automobil Tesla Model S.

Zdroj: theverge.com


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Drony bude možné napájať bezdrôtovým prenosom energie za letu

25.10.2016 00:28

Vzhľadom na obmedzenú výdrž batérie väčšina dronov nedokáže lietať dlhšie ako 30 minút na jedno nabitie. Napájanie káblom zo siete sa môže aplikovať len v prípade, že sa dron bude vznášať na jednom mi ...

Technológie

Klasická telefónna dvojlinka s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s? Áno, odpoveďou je XG.fast

25.10.2016 00:25

Nokia sa nedávno pochválila tým, že dosiahla rýchlosť pripojenia 5 Gb/s na vzdialenosť 70 metrov na konvenčnej medenej krútenej dvojlinke a v laboratórnych podmienkach dokonca 8 Gb/s na vzdialenosť 30 ...

Technológie

Japonci predstavili technológiu projekcie na dynamicky sa meniaci povrch napríklad na vlajúcu plachtu

25.10.2016 00:22

Inžinieri z Tokijskej univerzity predstavili technológiu pokročilého dynamického mapovania projekcie. Ide o deformáciu projekcie na netuhý povrch, napríklad na nerovný list papiera či na tričko. Použi ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Bratislava Game Jam

Najnovšie videá