Image
10.2.2014 0 Comments

V americkej armáde môžu v najbližších rokoch roboty nahradiť až 100 000 vojakov

robocop.jpg Vývoj umelej inteligencie rýchlo napreduje a ovplyvňuje čoraz viac oblastí. Jedna z nich je aj armáda. Ako nedávno vyhlásil generál Robert Cone na sympóziu Army Aviation v Arlingtone, americká armáda zvažuje znížiť veľkosť niektorých vojenských jednotiek a v istých prípadoch používať ako náhradu vojakov bezpilotné lietadlá a roboty.

Veľkosť bojovej brigády by sa tak mohla zmenšiť zo 4000 na 3000 vojakov. Podľa predpokladov americká armáda do konca roka 2015 zníži počet vojakov z 540 000 na 490 000 a tento pokles bude ďalej pokračovať, pričom v roku 2019 sa ich počet odhaduje približne na 420 000.

Takisto generál Keith Walker v rozhovore pre magazín Defense News poznamenal, že „bude treba zásadne zmeniť povahu vojenských síl, tak ako si to vyžaduje prielom vo vede a technológiách". Walker odhaduje, že k týmto zásadným zmenám by mohlo dôjsť v rokoch 2030 až 2040. Nehovoril však o výmene vojakov za robotov, ale o zmene počtu vojakov vykonávajúcich podporné činnosti v prospech tých, ktorí sú priamo nasadzovaní do bojových operácií.

Odborníci sa nazdávajú, že dôvodom zvýšeného záujmu armády o robotiku môže byť nákladová efektívnosť. Vďaka robotom by bolo možné redukovať množstvo peňazí, ktoré sa vynakladajú na výcvik, stravovanie a prepravu vojakov, ako aj náklady na zdravotnú starostlivosť a ďalšie služby poskytované v súčasnosti veteránom. Napríklad v roku 2012 až jedna štvrtina ročného rozpočtu Pentagonu bola vynaložená na dávky pre slúžiacich členov armády a veteránov.

Širšie uplatnenie v armáde by mohli nájsť napríklad roboty vyvíjané massachusettskou spoločnosťou Boston Dynamics, ktorú v decembri odkúpil Google. Firma v minulosti v spolupráci s agentúrou DARPA vyvíjala pre rezort obrany roboty, ktoré by sa dali nasadiť počas vojenských operácií alebo v oblastiach postihnutých prírodnou katastrofou.

Patrí medzi ne štvornohý robot LS3, známy aj pod názvom Alpha Dog, ktorý je schopný umiesť takmer 200 kg nákladu napríklad pri premiestňovaní vojenských jednotiek. Ďalší z nich je humanoidný robot Atlas, ktorý sa môže pohybovať po nerovnom teréne, riadiť auto a pomôcť pri úlohách, ktoré treba vykonávať v oblasti zasiahnutej prírodnou katastrofou.

Je jasné, že nasadenie takých zariadení ovplyvní počet mužov a žien, ktorých bude zamestnávať armáda. Podľa septembrovej správy vypracovanej v rámci programu Oxford Martin School by nové technológie mohli v nasledujúcich dvoch desaťročiach ohroziť až 45 % amerických pracovných miest. Medzi najohrozenejšie patria pracovné pozície v oblasti dopravy, výroby, administratívy, nasleduje oblasť služieb, obchodu a stavebníctva.

Zdroj: huffingtonpost.com
defensenews.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Koniec dokazovania, že nie sme robot. Google pripravuje systém Neviditeľná reCAPTCHA

07.12.2016 11:38

Pred niekoľkými rokmi Google zjednodušil používateľom webu dokazovanie, že sú ľudia, a nie automatizované roboty, keď nahradil systém CAPTCHA (akronym pre Completely Automated Public Turing test to te ...

Technológie 1

Video: Virtuálna realita ukazuje, čo sa môže stať, ak budete auto šoférovať opití

07.12.2016 00:21

Britská spoločnosť Diaego, ktorej patria značky ako Johnnie Walker, Smirnoff či Guinness použila „taktiku zastrašovania“  a spojila svoje sily so Samsungom pri tvorbe dosť hrôzostrašného videa s virtu ...

Technológie

Telefón nabitý do minúty a batéria poháňaná baktériami? Na alternatívne zdroje energie si ešte počkáme

07.12.2016 00:16

Hoci batériám stále dominujú tie lítiovo-iónové, vedci priebežne hľadajú efektívnejšie alternatívy. Nové prototypy vydržia napríklad 7500 cyklov vybitia a nabitia, majú až osemkrát vyššiu energetickú ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá