Image
10.2.2014 0 Comments

V americkej armáde môžu v najbližších rokoch roboty nahradiť až 100 000 vojakov

robocop.jpg Vývoj umelej inteligencie rýchlo napreduje a ovplyvňuje čoraz viac oblastí. Jedna z nich je aj armáda. Ako nedávno vyhlásil generál Robert Cone na sympóziu Army Aviation v Arlingtone, americká armáda zvažuje znížiť veľkosť niektorých vojenských jednotiek a v istých prípadoch používať ako náhradu vojakov bezpilotné lietadlá a roboty.

Veľkosť bojovej brigády by sa tak mohla zmenšiť zo 4000 na 3000 vojakov. Podľa predpokladov americká armáda do konca roka 2015 zníži počet vojakov z 540 000 na 490 000 a tento pokles bude ďalej pokračovať, pričom v roku 2019 sa ich počet odhaduje približne na 420 000.

Takisto generál Keith Walker v rozhovore pre magazín Defense News poznamenal, že „bude treba zásadne zmeniť povahu vojenských síl, tak ako si to vyžaduje prielom vo vede a technológiách". Walker odhaduje, že k týmto zásadným zmenám by mohlo dôjsť v rokoch 2030 až 2040. Nehovoril však o výmene vojakov za robotov, ale o zmene počtu vojakov vykonávajúcich podporné činnosti v prospech tých, ktorí sú priamo nasadzovaní do bojových operácií.

Odborníci sa nazdávajú, že dôvodom zvýšeného záujmu armády o robotiku môže byť nákladová efektívnosť. Vďaka robotom by bolo možné redukovať množstvo peňazí, ktoré sa vynakladajú na výcvik, stravovanie a prepravu vojakov, ako aj náklady na zdravotnú starostlivosť a ďalšie služby poskytované v súčasnosti veteránom. Napríklad v roku 2012 až jedna štvrtina ročného rozpočtu Pentagonu bola vynaložená na dávky pre slúžiacich členov armády a veteránov.

Širšie uplatnenie v armáde by mohli nájsť napríklad roboty vyvíjané massachusettskou spoločnosťou Boston Dynamics, ktorú v decembri odkúpil Google. Firma v minulosti v spolupráci s agentúrou DARPA vyvíjala pre rezort obrany roboty, ktoré by sa dali nasadiť počas vojenských operácií alebo v oblastiach postihnutých prírodnou katastrofou.

Patrí medzi ne štvornohý robot LS3, známy aj pod názvom Alpha Dog, ktorý je schopný umiesť takmer 200 kg nákladu napríklad pri premiestňovaní vojenských jednotiek. Ďalší z nich je humanoidný robot Atlas, ktorý sa môže pohybovať po nerovnom teréne, riadiť auto a pomôcť pri úlohách, ktoré treba vykonávať v oblasti zasiahnutej prírodnou katastrofou.

Je jasné, že nasadenie takých zariadení ovplyvní počet mužov a žien, ktorých bude zamestnávať armáda. Podľa septembrovej správy vypracovanej v rámci programu Oxford Martin School by nové technológie mohli v nasledujúcich dvoch desaťročiach ohroziť až 45 % amerických pracovných miest. Medzi najohrozenejšie patria pracovné pozície v oblasti dopravy, výroby, administratívy, nasleduje oblasť služieb, obchodu a stavebníctva.

Zdroj: huffingtonpost.com
defensenews.com


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Drony bude možné napájať bezdrôtovým prenosom energie za letu

25.10.2016 00:28

Vzhľadom na obmedzenú výdrž batérie väčšina dronov nedokáže lietať dlhšie ako 30 minút na jedno nabitie. Napájanie káblom zo siete sa môže aplikovať len v prípade, že sa dron bude vznášať na jednom mi ...

Technológie

Klasická telefónna dvojlinka s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s? Áno, odpoveďou je XG.fast

25.10.2016 00:25

Nokia sa nedávno pochválila tým, že dosiahla rýchlosť pripojenia 5 Gb/s na vzdialenosť 70 metrov na konvenčnej medenej krútenej dvojlinke a v laboratórnych podmienkach dokonca 8 Gb/s na vzdialenosť 30 ...

Technológie

Japonci predstavili technológiu projekcie na dynamicky sa meniaci povrch napríklad na vlajúcu plachtu

25.10.2016 00:22

Inžinieri z Tokijskej univerzity predstavili technológiu pokročilého dynamického mapovania projekcie. Ide o deformáciu projekcie na netuhý povrch, napríklad na nerovný list papiera či na tričko. Použi ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá