Image
25.8.2014 0 Comments

V USA sa začína testovacia prevádzka áut, ktoré budú medzi sebou komunikovať

v2v.jpg Takmer 1100 životov by mohli v USA zachrániť na cestách autá, ktoré vzájomne komunikujú. Technológia V2V (vehicle to vehicle) by mohla podľa najnovších zistení zabrániť viac ako pol miliónu zrážok vozidiel.

Americká Národná správa bezpečnosti diaľničnej dopravy (National Highway Traffic Safety Administration - NHTSA) vydala 300-stranovú správu, podľa ktorej vláda podniká ďalšie kroky smerujúce k zabudovaniu tejto technológie do nových áut v priebehu troch rokov. Cena vozidla by sa tak zvýšila asi o 345 dolárov. Vedci totiž dospeli k záveru, že táto technológia by mohla fungovať „na skutočných cestách s regulárnymi vodičmi".

V2V je automobilová technológia umožňujúca, aby vozidlá spolu „hovorili". Systém bude využívať nelicencované pásmo 5,9 GHz, ktoré používa aj Wi-Fi. Autá si budú na cestách vymieňať prostredníctvom rádiového signálu informácie o rýchlosti, smere, aktuálnej polohe s frekvenciou 10-krát za sekundu. Palubný počítač potom upozorní na hroziacu zrážku.

V Ann Arbor v štáte Michigan vlani otestovali v premávke 3000 automobilov vybavených technológiou V2V, aby sa presvedčili, že bude správne fungovať v záťaži na vidieckych i mestských cestách.

Skeptické hlasy argumentujú najmä ochranou súkromia a vyslovujú obavy, či vozidlá nebudú zaznamenávať a sledovať osobné údaje. Niektorí pochybujú, či táto V2V vyrieši najväčšie nebezpečenstvo hroziace vodičom.

„Väčšina nehôd sú nárazy jednotlivých vozidiel do pevnej prekážky," tvrdí Clarence Ditlow, odborník na bezpečnosť cestnej premávky. „Čelná zrážka dvoch vozidiel nie je najbežnejšia."

Technológiu študujú aj automobilky, no niektorí sa domnievajú, že V2V predstavuje aj právne riziko, pretože sa opiera o informácie z iných vozidiel, ktoré nie sú kontrolované.

Podľa februárového vyhlásenia NHTSA a ministerstva dopravy začne byť od roku 2017 táto technológia v nových autách v Spojených štátoch povinná.

Zdroj: cbsnews.com
en.wikipedia.org


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Budúcnosť bezdrôtového nabíjania. Ossia Cota sa postará o všetku elektroniku v celom dome

19.01.2017 00:30

Spoločnosť Ossia pútala pozornosť návštevníkov svojou pôsobivou demonštráciou už na vlaňajšom veľtrhu CES. A inak to nebolo ani v tomto roku. Bezdrôtová technológia Cota pozostáva z vysielača, prijím ...

Technológie 1

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ShowIT

Najnovšie videá