Image
25.8.2014 0 Comments

V USA sa začína testovacia prevádzka áut, ktoré budú medzi sebou komunikovať

v2v.jpg Takmer 1100 životov by mohli v USA zachrániť na cestách autá, ktoré vzájomne komunikujú. Technológia V2V (vehicle to vehicle) by mohla podľa najnovších zistení zabrániť viac ako pol miliónu zrážok vozidiel.

Americká Národná správa bezpečnosti diaľničnej dopravy (National Highway Traffic Safety Administration - NHTSA) vydala 300-stranovú správu, podľa ktorej vláda podniká ďalšie kroky smerujúce k zabudovaniu tejto technológie do nových áut v priebehu troch rokov. Cena vozidla by sa tak zvýšila asi o 345 dolárov. Vedci totiž dospeli k záveru, že táto technológia by mohla fungovať „na skutočných cestách s regulárnymi vodičmi".

V2V je automobilová technológia umožňujúca, aby vozidlá spolu „hovorili". Systém bude využívať nelicencované pásmo 5,9 GHz, ktoré používa aj Wi-Fi. Autá si budú na cestách vymieňať prostredníctvom rádiového signálu informácie o rýchlosti, smere, aktuálnej polohe s frekvenciou 10-krát za sekundu. Palubný počítač potom upozorní na hroziacu zrážku.

V Ann Arbor v štáte Michigan vlani otestovali v premávke 3000 automobilov vybavených technológiou V2V, aby sa presvedčili, že bude správne fungovať v záťaži na vidieckych i mestských cestách.

Skeptické hlasy argumentujú najmä ochranou súkromia a vyslovujú obavy, či vozidlá nebudú zaznamenávať a sledovať osobné údaje. Niektorí pochybujú, či táto V2V vyrieši najväčšie nebezpečenstvo hroziace vodičom.

„Väčšina nehôd sú nárazy jednotlivých vozidiel do pevnej prekážky," tvrdí Clarence Ditlow, odborník na bezpečnosť cestnej premávky. „Čelná zrážka dvoch vozidiel nie je najbežnejšia."

Technológiu študujú aj automobilky, no niektorí sa domnievajú, že V2V predstavuje aj právne riziko, pretože sa opiera o informácie z iných vozidiel, ktoré nie sú kontrolované.

Podľa februárového vyhlásenia NHTSA a ministerstva dopravy začne byť od roku 2017 táto technológia v nových autách v Spojených štátoch povinná.

Zdroj: cbsnews.com
en.wikipedia.org


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Technológie

V Indii dali do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete s výkonom 648 MW

02.12.2016 00:16

Po ôsmich mesiacoch výstavby spustili do prevádzky solárnu elektráreň v indickom Kamuthi (v štáte Tamilnádu), ktorá sa stala najväčšou na svete a na prvej priečke rebríčka nahradila kalifornskú elektr ...

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá