Image
25.8.2014 0 Comments

V USA sa začína testovacia prevádzka áut, ktoré budú medzi sebou komunikovať

v2v.jpg Takmer 1100 životov by mohli v USA zachrániť na cestách autá, ktoré vzájomne komunikujú. Technológia V2V (vehicle to vehicle) by mohla podľa najnovších zistení zabrániť viac ako pol miliónu zrážok vozidiel.

Americká Národná správa bezpečnosti diaľničnej dopravy (National Highway Traffic Safety Administration - NHTSA) vydala 300-stranovú správu, podľa ktorej vláda podniká ďalšie kroky smerujúce k zabudovaniu tejto technológie do nových áut v priebehu troch rokov. Cena vozidla by sa tak zvýšila asi o 345 dolárov. Vedci totiž dospeli k záveru, že táto technológia by mohla fungovať „na skutočných cestách s regulárnymi vodičmi".

V2V je automobilová technológia umožňujúca, aby vozidlá spolu „hovorili". Systém bude využívať nelicencované pásmo 5,9 GHz, ktoré používa aj Wi-Fi. Autá si budú na cestách vymieňať prostredníctvom rádiového signálu informácie o rýchlosti, smere, aktuálnej polohe s frekvenciou 10-krát za sekundu. Palubný počítač potom upozorní na hroziacu zrážku.

V Ann Arbor v štáte Michigan vlani otestovali v premávke 3000 automobilov vybavených technológiou V2V, aby sa presvedčili, že bude správne fungovať v záťaži na vidieckych i mestských cestách.

Skeptické hlasy argumentujú najmä ochranou súkromia a vyslovujú obavy, či vozidlá nebudú zaznamenávať a sledovať osobné údaje. Niektorí pochybujú, či táto V2V vyrieši najväčšie nebezpečenstvo hroziace vodičom.

„Väčšina nehôd sú nárazy jednotlivých vozidiel do pevnej prekážky," tvrdí Clarence Ditlow, odborník na bezpečnosť cestnej premávky. „Čelná zrážka dvoch vozidiel nie je najbežnejšia."

Technológiu študujú aj automobilky, no niektorí sa domnievajú, že V2V predstavuje aj právne riziko, pretože sa opiera o informácie z iných vozidiel, ktoré nie sú kontrolované.

Podľa februárového vyhlásenia NHTSA a ministerstva dopravy začne byť od roku 2017 táto technológia v nových autách v Spojených štátoch povinná.

Zdroj: cbsnews.com
en.wikipedia.org


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Drony bude možné napájať bezdrôtovým prenosom energie za letu

25.10.2016 00:28

Vzhľadom na obmedzenú výdrž batérie väčšina dronov nedokáže lietať dlhšie ako 30 minút na jedno nabitie. Napájanie káblom zo siete sa môže aplikovať len v prípade, že sa dron bude vznášať na jednom mi ...

Technológie

Klasická telefónna dvojlinka s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s? Áno, odpoveďou je XG.fast

25.10.2016 00:25

Nokia sa nedávno pochválila tým, že dosiahla rýchlosť pripojenia 5 Gb/s na vzdialenosť 70 metrov na konvenčnej medenej krútenej dvojlinke a v laboratórnych podmienkach dokonca 8 Gb/s na vzdialenosť 30 ...

Technológie

Japonci predstavili technológiu projekcie na dynamicky sa meniaci povrch napríklad na vlajúcu plachtu

25.10.2016 00:22

Inžinieri z Tokijskej univerzity predstavili technológiu pokročilého dynamického mapovania projekcie. Ide o deformáciu projekcie na netuhý povrch, napríklad na nerovný list papiera či na tričko. Použi ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá