Image
21.2.2014 0 Comments

V Senci inštalovali modernú LED sústavu verejného osvetlenia

senec_led.jpg Začiatkom roka sa v Senci dokončila rekonštrukcia verejného osvetlenia. Takmer 1800 svetelných bodov, využívajúcich prevažne sodíkové výbojky, nahradila najnovšia generácia LED svietidiel. Vďaka modernejšej sústave verejného osvetlenia mesto ušetrí ročne takmer 100-tisíc eur.

Podľa projektanta modernizácie osvetlenia, ktorým bola projektantská spoločnosť ECO-LOGIC, s. r. o., ide v tomto meste s 18-tisíc obyvateľmi o najväčšiu inštaláciu LED osvetlenia na Slovensku a v Českej republike. Využili sa pri nej LED svietidlá Philips Indal, ktoré dosahujú špičkové technologické parametre.

Doterajšia sústava osvetlenia využívala 1781 svietidiel. Modernizácia nespočívala len vo výmene svietidiel kus za kus, ale pri príprave projektu sa nezabudlo ani na stožiare, kde svietidlá chýbali. Sústava sa tak rozšírila o 110 svetelných bodov. Nové riešenie pozostáva z 1891 svietidiel Philips Indal Luma, Miniluma a Stela Round s výkonom 22 až 90 wattov.


K benefitom v podobe zvýšenej bezpečnosti na cestách, nižšej kriminality vďaka vyššej intenzite osvetlenia a príjemnejšej atmosféry pri nočných prechádzkach sa pridáva aj ekologický prínos spočívajúci v znížení záťaže životného prostredia redukciou emisií CO2 o viac ako 263-tisíc kilogramov ročne.

Celý projekt vyšiel mesto na 1,22 milióna eur s DPH. Mesto naň získalo nenávratný finančný príspevok v podobe 20-percentného grantu od Európskej banky pre obnovu a rozvoj, zvyšok úverovo financovala Slovenská sporiteľňa. Investíciu spláca samospráva z dosiahnutých úspor (ušetrené prostriedky za nákup energie a na údržbu) počas doby návratnosti projektu.

Celková návratnosť investície najrozsiahlejšej LED modernizácie osvetlenia na Slovensku je na úrovni ôsmich rokov.

Zdroj: webnoviny.sk


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Technológie

V Indii dali do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete s výkonom 648 MW

02.12.2016 00:16

Po ôsmich mesiacoch výstavby spustili do prevádzky solárnu elektráreň v indickom Kamuthi (v štáte Tamilnádu), ktorá sa stala najväčšou na svete a na prvej priečke rebríčka nahradila kalifornskú elektr ...

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá