Image
21.2.2014 0 Comments

V Senci inštalovali modernú LED sústavu verejného osvetlenia

senec_led.jpg Začiatkom roka sa v Senci dokončila rekonštrukcia verejného osvetlenia. Takmer 1800 svetelných bodov, využívajúcich prevažne sodíkové výbojky, nahradila najnovšia generácia LED svietidiel. Vďaka modernejšej sústave verejného osvetlenia mesto ušetrí ročne takmer 100-tisíc eur.

Podľa projektanta modernizácie osvetlenia, ktorým bola projektantská spoločnosť ECO-LOGIC, s. r. o., ide v tomto meste s 18-tisíc obyvateľmi o najväčšiu inštaláciu LED osvetlenia na Slovensku a v Českej republike. Využili sa pri nej LED svietidlá Philips Indal, ktoré dosahujú špičkové technologické parametre.

Doterajšia sústava osvetlenia využívala 1781 svietidiel. Modernizácia nespočívala len vo výmene svietidiel kus za kus, ale pri príprave projektu sa nezabudlo ani na stožiare, kde svietidlá chýbali. Sústava sa tak rozšírila o 110 svetelných bodov. Nové riešenie pozostáva z 1891 svietidiel Philips Indal Luma, Miniluma a Stela Round s výkonom 22 až 90 wattov.


K benefitom v podobe zvýšenej bezpečnosti na cestách, nižšej kriminality vďaka vyššej intenzite osvetlenia a príjemnejšej atmosféry pri nočných prechádzkach sa pridáva aj ekologický prínos spočívajúci v znížení záťaže životného prostredia redukciou emisií CO2 o viac ako 263-tisíc kilogramov ročne.

Celý projekt vyšiel mesto na 1,22 milióna eur s DPH. Mesto naň získalo nenávratný finančný príspevok v podobe 20-percentného grantu od Európskej banky pre obnovu a rozvoj, zvyšok úverovo financovala Slovenská sporiteľňa. Investíciu spláca samospráva z dosiahnutých úspor (ušetrené prostriedky za nákup energie a na údržbu) počas doby návratnosti projektu.

Celková návratnosť investície najrozsiahlejšej LED modernizácie osvetlenia na Slovensku je na úrovni ôsmich rokov.

Zdroj: webnoviny.sk


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Budúcnosť bezdrôtového nabíjania. Ossia Cota sa postará o všetku elektroniku v celom dome

19.01.2017 00:30

Spoločnosť Ossia pútala pozornosť návštevníkov svojou pôsobivou demonštráciou už na vlaňajšom veľtrhu CES. A inak to nebolo ani v tomto roku. Bezdrôtová technológia Cota pozostáva z vysielača, prijím ...

Technológie 1

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá